27.04.2020

Algas kandideerimine konkursile Eesti Disainiauhinnad 2020

23. aprillist kuni 29. juunini saab esitada töid konkursile Eesti Disainiauhinnad 2020, et tunnustada Eesti võimekamaid disainereid ja disainibüroosid, parimaid disainikasutajaid ning erilisemaid disainitegusid. Eesti Disainiauhinnad 2020 toob avalikkuse ette disainivaldkonna viimase kahe aasta edulood.

Disainivaldkond on aktiivses arenemises, avastades ja kehtestades ennast üha uutes valdkondades. Disain on võimeline looma lahendusi, mis toovad muudatusi ja loovad väärtusi nii majanduslikus, sotsiaalses kui ka kultuurilises mõttes, nii üksikindiviidile, ettevõttele kui ka ühiskonnale laiemalt.

Uute auhindadena on sel aastal lisandunud Disainimuutja (Grand prix) auhind, millega soovitakse tõsta esile ja tunnustada disainereid, kes on laiendanud valdkonna piire, arendanud ning rakendanud disainiprotsesse uuel ja tõhusal moel ning Aasta Disainitegu auhind, millega tahetakse tõsta esile silmapaist

vaid tegevusi disainiteadlikkuse ja -kasutuse edendamisel, disainivaldkonna arengute mõjutamisel ning tunnustada isikuid või organisatsioone, kelle eestvedamisel või toel seda on tehtud.

screenshot 2020 04 27 at 13 24 59
Janno Siimar

2020. aasta Disainiauhindadel on uuenduskuuri läbinud ka graafilise ja digitaalse disaini auhindade kategooria. ADC*E (Art Directors Club Estonia) juhatuse liige Janno Siimar selgitab muutuste tagamaid:

“Eesti Disainiauhinnad muutuvad väärtuspõhiseks. See tähendab, et hinnatakse seda, kui hästi edendab tehtud töö meie ühiskonnale olulisi väärtusi. Viimase aja sündmused on näidanud eriti teravalt, et disain ja loovus laiemalt saab ja peab olema ühiskonnas väärtuse loojaks ning ka kandjaks. Uue hindamisprotseduuri kallal on nüüdseks juba terve aasta töötatud koos ADC*Europe juhatuse ja klubide esindajatest koosneva töörühmaga. Esimene European Star auhind anti ka eelmisel sügisel Barcelonas juba välja, selle pälvis TBWA\Helsinki Helsinkin Sanomat kampaania „The Land of Free Press“ eest.

Teise suure muutusena muutub Aasta Disaineri valimine palju laiemaks, mittematemaatiliseks harjutuseks, kus palume disainerite kogukonnal esitada eriti silmapaistvaid kandidaate selle auväärse nimetuse uueks kandjaks. Loomulikult arvestame kõikide kandidaatide puhul ka ADC*E Eesti disainiauhindade ja Kuldmunal saavutatud kohtadega, kuid meie pilk peaks minema oluliselt laiemaks ning selle aunimetuse esitäht peaks minema aina suuremaks ja suuremaks.

Miks me muutume? Ühelt poolt selle pärast, et maailm muutub. Sisuliselt identseid konkursse on (sh Eestis) liiga palju ning see viib auhinna väärtuse alla. Teisalt oleme valdkonnana liiga kaua jäänud oma naba vahtima, heal juhul mõõdame tulemusi müügis või käibes. Jah, käelised oskused, ideed, teostus ja ka äriline tulemus on väga-väga olulised, kuid lisaks sellele on veel midagi, mida täna ei hinda keegi – kuidas meie, disainerid, tegelikku väärtust loome, kuidas me tegelikult maailmale kasulikud oleme. Selle külje esile toomine on nii ADC*Europe kui ka ADC*Estonia klubide lähituleviku suund ja püüdlus.

Kuldmunal hindame ka edaspidi suurepärast loovideed ja filigraanseid teostusoskusi, TULIga koos arendame Kuldmuna disainikategooriaid ning kõike sinna juurde kuuluvat jõudsalt edasi. Usume, et jõuame nii kohta, kus meil on üks suur, võimas, kärtsu ja mürtsuga loovusfestival kevadel ning üks suur ja võimas, tõsine ja auväärne disainifestival sügisel ning mis kõige olulisem – need täiendavad teineteist ja aitavad meie valdkonnal areneda läbi suurepäraste tööde esile tõstmise ja suurepäraste disainerite tunnustamise.”

tiia vihand
Tiia Vihandi

Eesti Disainikeskuse juhataja Tiia Vihandi sõnul on Eesti Disainiauhinnad juba aastaid olnud disainivaldkonna olulisim tunnustussündmus: “Kuigi 2020. aasta on kujunenud seoses koroonaepideemiaga eriliseks ning võib-olla on keeruline mõelda praeguses eriolukorras rõõmustamisele või suursündmuse korraldamisele, arvame siiski, et see ei takista heade disainitööde nähtavaks tegemist ja disaini rakendamise väärtustele tähelepanu juhtimast. Oleme sel korral nihutanud järjekorras viiendatele Disainiauhindadele kandideerimise natuke varasemaks, et jõuaksime avalikkuse ette tuua rohkem huvitavaid disainilugusid ja disainilahendusi.”

Eesti Disainiauhinnad 2020 kuus põhikategooriat on:

  • Tootedisainiauhinnad (Bruno);
  • Graafilise ja digitaalse disaini auhinnad (ADC*E);
  • Teenusedisaini auhinnad (Teenusmajanduse Koda);
  • Disainihariduse auhind (Eesti Kunstiakadeemia);
  • Valdkondadeülesed kategooriad (Disainimuutja, Elumuutev disain/Grand Prix, Aasta Disainitegu)
  • Eriauhinnad (Noor Püss, SÄSI, Prillitoos ja BRUNO elutööauhind)

Eesti Disainiauhinnad 2020 võitjad kuulutatakse välja 18. septembril 2020 (hetkel pole veel kindel, kas virtuaalsel või füüsilisel teel). Eesti Disainiauhinnad 2020 võidutöid saab näha Viru Keskuse aatriumis 21. septembrist – 5. oktoobrini. Erinevalt varasematest aastatest, rändab näitus edasi ka Võrru, Tartusse, Pärnusse ja Narva.

15. – 17. septembril toimuvad disaineritele erialased seminarid, mida viivad läbi vastava valdkonna tipptasemel spetsialistid.

Iga kahe aasta tagant välja antavaid Eesti Disainiauhindu korraldab Eesti Disainikeskus koos Eesti Disainerite Liidu, ADC*Estonia, Teenusmajanduse Koja ja Eesti Kunstiakadeemiaga.

Esmakordselt anti Eesti Disainiauhinnad ühiselt välja 2012. aastal, tootedisainiauhinda Bruno on antud välja aastast 2006.

Täpsem info seoses tööde esitamisega: eestidisainiauhinnad.ee

Kõik uudised

TULIs on üle saja liikme. Liitu sinagi Eesti suurima turunduskogukonnaga!

Loe siit, mis hüvesid TULI liikmed naudivad.

TULIst lähemalt