21.01.2021

8 videoturunduse trendi aastaks 2021

Johannes Sepp agentuurist VAAS on kogunud kokku 8 olulist videoturunduse trendi, mida turundustrateegia planeerimisel & teostamisel aastal 2021 arvesse võtta.

Fotol: Johannes Sepp koos oma koera Lucaga
VAASi digistrateeg Johannes Sepp koos oma koera Lucaga. Foto: Erakogu

2020. aasta oli video jaoks revolutsiooniline aasta ja videosisu tarbimine kasvas kõigi aegade rekordtasemele. Cisco ennustas juba paar aastat tagasi, et 2022. aastaks on peamine sisu veebis video ning see uuring ilmus enne COVID-19 pandeemiat. Videol on aina suurem roll pea kõikides turundustegevustes ja seda eriti just sotsiaalmeedias – seda kinnitab ka SocialMediaToday’s ilmunud sotsiaalmeedia trendide 2021 artikkel.

1) Interaktiivsete videote kasv

On selge, et videosisu tarbimine kasvab jõudsalt. Kuid kuhu edasi? Video on muutumas aina interaktiivsemaks ja tarbijaid aktiivselt kaasavamaks – seda peamiselt sotsiaalmeedia šopatavate videolahenduste näol, mida toetab ka üks peamisi 2021. aasta sotsiaalmeedia trende – sotsiaalmeedias ostlemine (ingl k social commerce). Suuremate sotsiaalmeedia platvormide uued lahendused on enamasti interaktiivsete videolahenduste põhised.

Interaktiivsus ei tähenda aga vaid šopatavat lahendust – interaktiivne on ka näiteks 360° video, kus kasutaja saab ise kaameravaadet kontrollida ja seeläbi rohkem kaasatud olla. 360° videot saab kasutada ka virtuaalreaalsuse lahendustes, mida toetab omakorda kanalite ülene video kasutamise trend – kui toodad juba lahenduse, siis kasuta seda võimalikult laialt.

Lisaks virtuaalreaalsusele tõstab pead ka liitreaalsus. Snapchatist alguse saanud ja nüüdseks ka mujale jõudnud liitreaalsuse lahendused on jõudnud ka makstud reklaamilahendustesse – seda on näiteks Baltikumis juba edukalt kasutatud Air Baltic oma kampaanias.

interaktiivsed videod
Pildil: Instagram TV šopatav videolahendus

2) Uued sisutrendid & formaadid

Uued populaarsed platvormid on teerajajad nii sisu kui ka formaatide osas. Tõenäoliselt on tänaseks meist igaüks vaadanud mõnda Tik-Toki videot, mida kopeerib ka Instagrami uus Reels lahendus.

Üha rohkem hakkame nägema ettevõtete sotsiaalset vastutustundlikkust (ingl k corporate social responsibility) demonstreerivat videosisu – brändid panevad aina suuremat rõhku ühiskondlikele teemadele, mida tarbijad neilt aina rohkem ootavad.

Covid-19 mõjutab meid kindlasti ka 2021. aastal, mistõttu kasutatakse aina rohkem animeeritud videosid, mille tarbeks ei ole vaja eraldi filmimist korraldada ega füüsiliselt kohtuda. Füüsiliste kontaktide vähendamise tõttu kasvab ka erinevate õpetusvideote hulk -olgu selleks siis sporditreeningud, koolitused või erinevad „how-to“ videod.

sisutrendid
Pildil: Tik-Toki kopeeriv Instagram Reels lahendus

3) Live streaming, virtuaalüritused & veebinarid

2020. aasta pandeemia mõjutas kogu maailma, mistõttu liikus väga suur hulk suhtlusest veebikanalitesse – tööalane suhtlus, üritused, konverentsid ja tõenäoliselt veetis nii mõnigi TULI lugeja möödunud jõulud oma perega hoopis veebi vahendusel. Seda trendi kogesime oma nahal ka VAASis – erinevate veebinaride ja veebikoolituste maht kasvas hüppeliselt.

Livestreaming on välja kasvanud arvutimängude maailmast, kuid möödunud aastal hakkasid seda vormi aina rohkem kasutama ka muusikud, meelelahutajad, stand-up koomikud ja paljud teised, kes muutunud maailmas omale alternatiivsel moel leiba lauale tooma hakkasid.

Livestreamid kasvasid YouTube’is 2020 esimeses pooles 45% ning 56% vaatajatest nõustusid, et livestreamide vaatamine on sama hea, kui üritusel füüsiliselt viibimine. Mida see meie jaoks tähendab? Isegi kui olukord maailmas stabiliseerub, hakkavad paljud üritused toimuma integreerituna nii veebis kui ka füüsiliselt. 

live streaming virtuaalu25cc2588ritused veebinarid
Pildil: Invest in Estonia LIVE virtuaalüritus „Online startup Demo Day“

4) Mobile first!

Selles trendis ei ole suurema osa lugejate jaoks mitte midagi uut – „mobile first“ lähenemisest on räägitud aastaid, kuid ikka ja jälle mainitakse seda nii sotsiaalmeedia, veebiturunduse ja videotrendide artiklites.

Eestis on olukord liikunud oluliselt paremuse poole – mobiilisõbralik videoformaat (ruut, portree & vertikaal) on muutunud standardiks ja toob paremaid tulemusi. Sellekohasest statistikast saad lugeda siit.

Peamiselt on artiklites välja toodud, et video peab toimima ka ilma helita. Ligi 85% sotsiaalmeedia mobiilikasutajatest sirvib sotsiaalmeediat ilma helita, seega on subtiitrid on väga olulised. Sama pea silmas ka erinevate tekstide ja graafikate videos kasutamise juures videos – oluline on, et tervik toimiks ka ilma helita.

mobile first
Pildil: ABC Queen kampaania case study videoformaatide efektiivsuse kohta

5) Video pikkus on paindlikum

Juba aastaid on käinud debatt selle üle, kui pikk peaks üks video olema, et saavutada soovitud efekt. Inimese tähelepanu kestvus on ju ajas aina lühemaks muutunud.

Lühikeste videote miinuseks on loo jutustamise keerukus & emotsiooni tekitamine. Pikemate videote miinuseks on väiksem lõpuni vaatamiste arv, kuid nende kvaliteet on kõrgem.

Millist videopikkust siis 2021. aastal eelistada? Vastus seisneb paindlikkuses. Kõige parem on kombineerida turundustegevustes nii pikemaid kui ka lühemaid videosid – vastavalt soovitud eesmärgile.

6) Less is more

Sisu loeb. Sotsiaalmeedia ei vaja alati telereklaami tasemel produktsiooni, õige loovlahenduse puhul saab läbi ajada palju lihtsamate vahenditega. Videod, mis on veebis läinud viraalseks, on tihti filmitud väriseva käega mobiiltelefoniga. Hea näide on viraalseks läinud Aist poe video „Vana nõud“, mida on tänaseks vaadatud juba üle 185 000 korra.

Think with Google „Premium is Personal“ uuringust selgub, et kasutajate jaoks on sisu palju olulisem, kui kõrge produktsioonikvaliteet. See on ka üks põhjustest, miks sotsiaalmeedia on üks parimaid kanaleid väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete jaoks. Aina rohkem pakuvad turundajatele lisaväärtust erinevaid äpid, veebiplatvormid & kanalid ise, muutes videote tootmist lihtsamaks. Näiteks Facebook võib sinu staatilised kujundused ise liikuma panna.

less is more
Pildil: Think with Google „Premium is Personal“ uuringu „#1 reason to watch video“ graafik

7) Kanaliteülene video kasutamine

Videote tootmisel ja kasutamisel tasub alati läbi mõelda kogu kasutusvaldkond. Oluline on videote tootmisel võtta arvesse terve turundusahel tarbija esimesest kontaktist kuni müügijärgsuseni.

Targalt planeeritud võttepäeva tulemus võib olla suurem „videopank“, millest saab luua pikemaid reklaamklippe, lühivideosid, videobännerite põhju ja kasutada videot ka kodulehel, sest video kodulehel mõjutab ka otsingutulemustes välja tulemist, Videosisu tuleb formaatide, sisu ja pikkuse alusel optimeerida lähtuvalt kanalist ja eesmärgist.

 8) Video otsingutulemustes

Video kasutusvaldkond on laienemas. Üheks tõusvaks trendiks on video kasutamine otsingutulemuste tarbeks ja sellest lähtuvalt videote otsingumootoritele optimeerimine.  Video ilmub nüüd juba ka Google’i otsingutulemustes, mis on omakorda muutnud aina olulisemaks video leitavuse optimeerimise.

video otsingutulemustes
Pildil: Video Google’i otsingutulemustes

Koostas: Johannes Sepp, digivaldkonna loovstrateeg, agentuurist VAAS, TULI liige

Kõik uudised

TULIs on üle saja liikme. Liitu sinagi Eesti suurima turunduskogukonnaga!

Loe siit, mis hüvesid TULI liikmed naudivad.

TULIst lähemalt