16.03.2021

Solidaarse naistepäeva aktsioon kogus annetustena 24 950 eurot, et toetada naisi menstruatsioonitoodetega

Solidaarse naistepäeva aktsioon sündis soovist pakkuda naistepäevaks lillede ja kommide kinkimisele alternatiivi. Annetussumma eest ostetakse vaesuse käes kannatavatele naistele hügieenitooteid – sidemeid, tampoone ja kupsikuid. Lähemalt räägib Solidaarse naistepäeva algataja ja organiseerija Kristel Rannaääre.

Pexels.com

Pisut enam kui neli aastat tagasi märkasin enda sotsiaalmeedias, kuidas üha rohkem naisi kirjutas, et nad ei soovi saada naistepäevaks (vaid) lilli, komme ja torte. Mida aeg edasi, seda rohkem märkasin, kuidas naised kirjutasid, et nad vajavad võrdset ühiskonda enam, kui kord aastas lilli. Neist lugudest inspiratsiooni saades sündiski Solidaarne naistepäev – aktsioon, mille eesmärk on aidata vähekindlustatud naisi ja tüdrukuid, kogudes naistepäeva eel ja järel annetusi, et osta neile hügieenitooteid (eeskätt sidemeid, tampoone, kupsikuid). Uus traditsioon, mis ei vastandu olemasolevale traditsioonile, kuid annab ühe lisavõimaluse naistepäeva tähistamiseks ja seeläbi ka maailma muutmiseks.

Jah, ma tean, see aktsioon ei muuda olematuks vaesust, naiste ebavõrdset positsiooni ühiskonnas, kuid ma loodan, et see leevendab ajutiselt olukorda ja juhib tähelepanu probleemidele, mis on päriselt valusad ja mõjutavad tuhandeid naisi ja tüdrukuid siin väikeses Eestis.

Ma loodan, et loodud aktsioon, on uus traditsioon, mis kestab, kuni seda vajatakse ning paneb inimesi uskuma, et väikeste sammudega muudame maailma ja igaühe panus selles on oluline – seda selleaastane aktsioon ka kindlasti tõestas!

Tänavusele aktsioonile pani õla alla 1181 inimest, seitse ettevõtet ja kaks vabaühendust kokku 24 950 euroga. Lisaks rahale annetasid ettevõtted tooteid, pakkusid transporti ning võimaldasid tooteid annetamiseks soodsamalt osta. Paljud inimesed ja organisatsioonid avasid enda juures kogumispunkti, kuhu toodi sadu tooteid üle Eesti.

Võrdluseks on hea meenutada esimest aktsiooni, mis toimus kolm aastat tagasi ning kus koguti 6830 eurot ja rahalise annetuse tegi 423 inimest. Ka aktsiooni tiim on ajas kasvanud – kui esimesel aastal vedasin aktsiooni üksinda, siis sel korral olid põhitiimis veel lisaks Nele Laos ja Merle Praakli.

Kuhu edasi, küsite? Ikka kõrgemale! Veel kõrgemale! Ma soovin, et aktsioon jätkub ka tulevastel aastatel, et riik alandab hügieenitoodete käibemaksu, et igas koolis, noortekeskuses, päevakeskuses, avalikus ruumis on tasuta hügieenitooteid kõigile neile, kes seda vajavad.

Ma loodan, et aktsioon algatab ühiskonnas üha jõulisemalt teemasid, juhtimaks tähelepanu naiste ja tüdrukute olukorrale, ning võimaldab meil kõigil olla solidaarne, mida täna ühiskonnana vajame ehk enim.

Selleks, et järgmine aktsioon saaks lennata veelgi kõrgemalt, soovin järgmisel aastal suunata tähelepanu ja abi rohkem koolidele, kus tasuta hügieenitooted võiksid olla igale noorele kättesaadavad.

Muuda ennast, muutub maailm,

mitte palju küll, kuid siiski sinu enda jagu;

kui on miljon suutjat, muutjat, lahkulööjat, näiteks,

nähtavaks saab kohe üpris võimas vagu!

(Hando Runnel)

Solidaarse naistepäeva tiim tänab südamest kõiki vabatahtlikke, annetajaid, ettevõtteid, vabaühendusi. Teie abiga saame leevendada paljude inimeste olukorda ja uskuda helgemasse homsesse.

Kristel Rannaääre

Vaata kampaania Facebooki sündmust: Solidaarne naistepäev 2021 – anneta hügieenitarbeid abivajajatele!

Märtsis said ka Noored Sotsiaaldemokraadid kokku vajaliku hulga hääli Riigikokku minevale ettepanekule alandada Eestis tampoonide, hügieenisidemete ja mähkmete käibemaksu 9%-le, vaata: rahvaalghatus.ee.

Kõik uudised

TULIs on üle saja liikme. Liitu sinagi Eesti suurima turunduskogukonnaga!

Loe siit, mis hüvesid TULI liikmed naudivad.

TULIst lähemalt