23.11.2020

Naiste ettevõtluse konverentsil puistati värvikaid lugusid ning jagati elu- ja äritarkusi

Eesti Ettevõtluskõrgkool Mainor (EEK Mainor) ja Eesti Naisuurimus- ja Teabekeskus (ENUT) korraldasid rahvusvahelise naiste ettevõtluse päeva eel konverentsi „Hoogu naiste ettevõtlusele 2020“.

Paneeldiskussioon "Äris vastupidamise rekordid ajas ja vanuses". Modereerib ürituse üks korraldajatest Aet Kull (vasakul), osalevad Anu Virovere, Maie Niit, Reet Purre ja Krista Pedak.

EEK Mainor võõrustas 18. novembril oma koolimajas umbes pooltsada kuulajat, kolm korda rohkem huvilisi elas konverentsile kaasa virtuaalselt. Päeva keskmesse tõusid kaks paneeldiskussiooni – ühes jagasid kogemusi paljunäinud ja -teinud äridaamid , teises kirjeldasid oma tegemisi ja mõtteid uue põlvkonna ettevõtjatest naised.

Mõlemat vestlusringi ning samuti kõiki teisi konverentsil kõlanud ettekandeid saab järelkuulata ja -vaadata:

 Korraldajad soovisid sel korral teha eriti sügava kummarduse naiste ees, kelle äritegevus on purustanud pikaealisuse rekordeid. Neli läbi elu ettevõtlikku ja jätkuvalt reibast daami – kellest kolmel tiksumas juba üheksas elukümme! – puistasid eri ajastutest säravaid mõtteteri ning mõtisklesid elu ja äri laiemate väärtushinnangute üle.

Nende värvikaid lugusid ja ütlemisi tasub kuulata eelpool toodud videost. Alljärgnevalt mõned väljavõtted.

Maie Niit (82 a), Otepää lihatööstuse Edgar asutaja ja kauaaegne juht, Aasta Ema (2009): „Ettevõtlus on segu maratonist, orienteerumisest ja tõkkejooksust. Et jõuaksime konkurentidega võidelda ning teaksime, kust võib mõni takistus teele tulla ja kuhu peaks muutuvates majandusoludes liikuma. /…/ Igasugune juhtimine algab enesejuhtimisest. Kui armastad iseennast, algab romaan, mis kestab surmatunnini. Paraku olen täheldanud, et naised usuvad endasse liiga vähe. /…/ Vene ajal oli kõva ärieetika: kõik varastasid. Tänapäeval käivad asjad veidi teistmoodi, ehkki karmis võitluses ei häbeneta ka alatuid võtteid.“

Reet Purre (80 a), 37 aastat hotellinduses, Nelijärve puhkekeskuse looja ja perenaine: „Vanus on vaid üks arv. Loeb, kes sa tegelikult oled. Mulle on iga tööpäev kõik need aastad olnud pidupäevad. Ehkki ette on tulnud päris karme aegu ja juhtumisi. Muuhulgas ka nn. maffiaga võitlemist.“

Anu Virovere (80 a), kolme kõrgharidusega pikaajaline koolitaja: „Kui eesmärk on kasum, langetad valesid otsuseid. Kasum tuleb asendada sõnaga jätkusuutlik. Ja siin on naised võimelised nägema meestega võrreldes sootuks erinevaid nurki. /…/ Lähtun uskumise ja usaldamise põhimõttest. Nõustun Einsteini ütlusega: kes peab maailma sõbralikuks paigaks, see ehitab sildu, kes aga vaenulikuks, see rajab müüre. Kõik algab suhtumisest. Seepärast soovitangi: valdkonnas, kus teil on kogemus, usaldage iseenda sisetunnet. See ei peta teid iial. /…/ Meie hinnetele keskenduvas koolisüsteemis näen murekohta. See soosib nüristumist ja tapab loovuse. Paber ei tee kedagi targaks. Minu pikk õppejõukogemus tunneb küllalt juhtumeid, kus tegelikult kõige andekamad on nö. kolmelised.“

Krista Pedak (75 a), kauane külaliikumise edendaja Jõgevamaal: „Minu moto kõlab: elada elusat elu ja mitte niisama tiksuda. Ettevõtlus algab valmisolekust ise vastutada ja ette võtta. Analüüsige ennast ja ärge häbenege küsida ka sõprade arvamust – ehk avastate endas midagi, läbi mille hargneb lahti mõni uus võimalus.“

Riiklik tugi ettevõtete innovatsioonimeelsusele 

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi strateegianõunik Martti Kalvik rääkis samas Eesti majanduse innovatsioonipöördest ning sellega kaasnevatest võimalustest ja väljakutsetest. Kalvik peatus valitsuse otsusel toetada kuni 1%-ga SKP-st teadus- ja arendustegevust ning tutvustas pikemalt aastateks 2021 – 2035 koostatud teadus- ja arendustegevuse, innovatsiooni ja ettevõtluse arengukava.

„Kuna Eesti ettevõtete panus innovaatiliste lahenduste juurutamisel on erinevatel põhjustel pidurdunud, kavatseme luua innovatsiooniagentuuri, mis osutaks neile vastavate sammude tegemisel igakülgset abi ja tuge,“ lisas Kalvik.

Töötukassa osakonnajuhataja Karin Andre julgustas ka töötavaid inimesi tulema karjäärinõustamisele või täiendkoolitustele, samuti tutvustas tööandjatele mõeldud toetusmehhanisme.

Qvalitas Arstikeskuse füsioterapeut Ivonne Põld selgitas, kuidas tervisesport ja aktiivne eluviis aitavad suurendada töövõimet, pikendada eluiga ja tugevdada tervist ning Evelin Talts viis kohapeal läbi kiire kontoritreeningu.

Kokkuvõtte konverentsipäevast tegi Andres Vaher kommunikatsionibüroost Dalton.


Eesti Ettevõtluskõrgkool Mainor (EEK Mainor) ja Kommunikatsionibüroo Dalton on Turundajate Liidu (TULI) liikmed.

Kõik uudised

TULIs on üle saja liikme. Liitu sinagi Eesti suurima turunduskogukonnaga!

Loe siit, mis hüvesid TULI liikmed naudivad.

TULIst lähemalt