08.04.2021

Marimell.eu autor Mari-Leen Albers soovitab: kuidas saata blogijatele koostööpäringuid

Olen saanud 13 aasta jooksul, mil olen olnud tegev blogijana, tuhandeid koostööpäringuid. On olnud häid ja on halbu ning selliseid, mille puhul ei saa ilmselt ka päringu saatja ise aru, mida ta täpselt tahab. Et kõikide aega kokku hoida, siis jagan omast kogemusest, kuidas koostöösoovi puhul kõikide aega kokku hoida. See on oluline, sest aeg on teatavasti raha.

Mari-Leen Albers

Tegelikult on enamik päringuid ühesugused. Saadetakse kiri, kus kirjeldatakse toodet või teenust ning oodatakse meiepoolseid (marimell.eu blogi peavad Mari-Leen Albers ja Meelis Tomson – toim.) ided ja mõtteid, kuidas reklaam ellu viia. Meie võtamegi siis aja ja paneme kirja kõik mõtted, plaanid, strateegia ning samuti töötasu. Ja siis hakkab see lõputu kirjade põrgatamine, sest üks sõna või lause või summa tellijale ei meeldi. Selline kirjade edasi-tagasi saatmine on tihtipeale meeletu aja raiskamine mõlemale osapoolele. Et seda vältida, siis soovitame olla konkreetsed. Pane kirja millised on sinu ootused ja eeldused tulevase koostöö osas.

Kuidas kirjutada päringut, kui sul ei ole eelarvet?

Soovid viia ellu kampaaniat ja mõtlesid, et võiks influencereid ja blogijaid kasutada ning uurid pisut maad. Tasuks olla väga konkreetne ja mitte praktiseerida käitumist, kus mõte muutub iga meiliga. Sul on ju olemas eesmärk, mida sa selle koostööga saavutada tahad – on selleks bränding, konkreetse toote müük, teavituskampaania vms.

Kirjuta lahti võimalikult täpselt, mida sa soovid, et influncer saaks sulle kohe esitada omapoolse visiooni. Sedasi säästad nii tema kui ka enda aega. Loomulikult on väga oluline kohe esimeses kirjas inimest informeerida, et tegemist on kampaaniaga, kus töötasu ette pole nähtud. Tihtipeale seda väga ei harrastata ning see „uudis” öeldakse välja alles võimalikult hilises faasis.

Meie soovitus on teha seda ikkagi koheselt, et säästa aega ning vältida hilisemat segadust, kus influencer on näinud hulk vaeva sulle kampaania väljamõtlemisega, mida ta tasuta aga nõus ei ole tegema.

8o1a3033
Marimell.eu tiim: Meelis Tomson ja Mari-Leen Albers

Kuidas kirjutada, kui sul on eelarve?

Kui sul on teada kasvõi umbkaudne eelarve, mida blogija peale kulutada saad, siis nii enda kui tema aja kokkuhoiu mõttes saadagi teele päringu asemel hoopiski pakkumine. Kirjelda, kuidas sina seda koostööd ning reklaami näeksid ja palju oleksid nõus rahaliselt investeerima. Ma olen enam kui kindel, et ka sina ise eelistad saada reklaamipakkumist, kus kirjas konkreetne summa ning mida selle eest saab. Sedasi saad kiire ja konkreetse ülevaate, et oma tegevusi planeerida. Miks peaks siis blogijaga koostööd tehes midagi muud ootama?

„Mul on xn eurot, selline toode, selline eesmärk – kas see pakub sulle huvi?

Ma saan aru, et siin loodetakse (eriti agentuuride poolt) seda, et äkki teie pakutud summa on liiga suur ja võib-olla ma küsiksin vähem ja te saaksite nii suurema % kogupotist endale. Igati mõistetav. Tegemist on ikkagi äriga.

Paljude koostööde puhul lähtume ennekõike sellest, kas see toode/teenus on meie endi ja meie jälgijate jaoks vajalik ja kas ning millise tasu eest ma olen nõus seda tegema.

Kuidas kirjutada, kui sa alles koostad kliendile pakkumist?

Suuremate firmade ning kampaaniate puhul on tavaline, et päring saadetakse suve hakul, kuid koostöö ise leiab aset alles sügisel. Ka selliste kampaaniate puhul on soovituslik olla võimalikult konkreetne ning see info koheselt välja öelda. Võibolla on ka sinu konkurent aktiviseerunud ning soovib sama influenceriga koostööd teha. Loomulikult ei tasu unustada rahalist poolt ja siinkohal on mõtekas paluda kirja panna tegevused ning koostöö tasude vahemik. Sellisel juhul on sul endal hea kogu eelarvele otsa vaadata ning aru saada milliseid kanaleid ja tegevusi konkreetse inimesega rakendada, jättes sinna pisut hingamisruumi.

Proovi vältida

  • Ebamäärast pakkumist tootele/teenusele X – et kuidas influencer seda koostööd näeks ja mis oleks hind. Aus vastus on see, et tihtipeale suunamudija ei näegi esimesel sekundil seda koostööd kuidagi, sest tema ei ole ju see, kes päringu saatis. Sinul (või kliendil) peaks olema mingigi visioon, mida sa tahad saavutada, mis on su eesmärk ja milline on sinu eelarve. Alles siis, kui sa nüüd oled otsustanud konkreetse infuenceri kasuks ja leidnud, et hind sobib, tasuks rääkida sellest, kuidas tema reklaami sisulist poolt oma kanalites näeks.

Influencer ja blogija teab ise, mis tema millises kanalis ja kuidas töötab. Selle asemel, et teda raamidesse suruda ja temalt vabadus võtta, saatke parem kõikidele väljaannetele tuim pressiteade. See ei kaasa blogija jälgijaid, kui ta ei saa olla oma sisu loomises tema ise. Soovivad ju ka agentuurid endale kliente ja projekte, kus saavad loovuse lendu lasta ning luua midagi lahedat. Miks peaks blogija erinema? 

  • Meelemuutust  – teeme blogiposti, ei, hoopis YouTube’i videolahenduse, ei, teeks parem viis Instagram story’t, a kuule, ma mõtlesin hoopis, et teeks ikka kaks blogiposti. Ja siis sa pendeldad neid kirju ja hindu edasi tagasi, kuni lõpuks selgub, et eelarvet on ainult ühe Facebooki postituse jaoks… Ole konkreetne ja räägi asjadest nii, nagu need on. Kui sul on eelarve ainult 100 eurot, siis nii ütlegi. Kui sul on eelarve 1000 eurot, siis palugi selle summa ulatuses teha konkreetne pakkumine ja tegevuste plaan. Kuid ära palu seda pidevalt muuta. Või kui sa tead, et klient on muutliku meelega, siis informeeri sellest ka influencerit ja palu temalgi kannatust varuda.

Ära lepi üheöösuhtega!

Meie aus soovitus on teha koostööd pikemalt, kui ainult ühekordse sutsakana. Aastate jooksul oleme tõdenud, et mida pikemalt on konkreetne influencer või blogija brändiga seotud, seda usaldusväärsem ja tõhusam on mistahes vormingus reklaam. Lugeja usaldab blogijat ning tema soovitust, kuid edu ei sünni ühekordse kiire koostööga. Uskuge mind, me oleme seda korduvalt erinevatele ettevõtetele tõestanud. Ärge võtke pikajalist koostööd kui suurt kulu, vaid kui investeeringut, mis kindlasti end tagasi teenib.

Mari-Leen Albers
Marimell.eu
Turundajate Liidu (TULI) liige

Toimetas: Silja Oja, TULI

Loe ka: Marimell.eu: agentuuride ja blogijate vahel peaks olema koostöö, mitte ülelaskmine

Kõik uudised

TULIs on üle saja liikme. Liitu sinagi Eesti suurima turunduskogukonnaga!

Loe siit, mis hüvesid TULI liikmed naudivad.

TULIst lähemalt