21.09.2020

Eesti Disainiauhinnad 2020 konkursil võidutses tänavu avaliku sektori innovatsioonitiim

18. septembri õhtul kuulutati Eesti Disainiauhinnad (EDA) 2020 virtuaalgalal välja konkursi võitjad. Kolmes kategoorias läks auhind avaliku sektori innovatsioonitiimile ehk Innotiimile, kelle väljatöötatud ‘‘Rahunemispeatus Eesti teedel‘‘ sai ka disainiteo auhinna.

Eesti Disainiauhinnad 2020 virtuaalgala. Ekraanil Disainihariduse auhinna võitja Kristjan Mändmaa. Pildistas Aron Urb.

Auhinnagalal, mida juhatas sündmuse virtuaalne perenaine EDA, kõnelesid lisaks disaineritele ja disainivaldkonna eestvedajatele ka Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid ja kultuuriminister Tõnis Lukas.

Sel aastal esitati konkursile kokku 235 tööd, neist 49 valiti žürii poolt edasi finaali. “Selle aasta töid vaadates hakkab silma, et eriliselt on kasvanud disaini rakendamine avalikus sektoris ja see on oluliselt laiendamas disaini mõjuvälja. Paljudel konkursile esitatud disainilahendustel on olemas tugev potentsiaal olla ka rahvusvaheliselt skaleeritud,” kommenteeris Eesti Disainikeskuse juhataja Tiia Vihand tänavust konkurssi.

Vihandi sõnul oli suureks üllatajaks sel aastal teenusedisaini kategooria. “Esitatud tööde suur hulk näitab, et teenusedisain on leidnud oma koha Eesti disainimaastikul ning viimastel aastatel on selle rakendamine edenenud jõudsalt, nii äriarenduses kui avaliku sektori innovatsioonis,” ütles Vihand.

Teenusedisain avalikus ja kolmandas sektoris kategoorias parimaks kuulutati avaliku sektori innovatsioonitiimi Innotiim projekt ‘‘Patsiendikeskse raviteekonna disain‘‘ kui väga hea näide kvaliteetsest teenusedisainiprotsessist. Innotiim noppis võidud veel ka Disainimuutja ja Disainitegu kategooriates. Žürii hinnangul on Innotiim oma tänuväärse tegevusega reaalselt toonud riigiaparaadi sisse disaini ning kaasanud ametnikke ja otsustajaid erinevatest ministeeriumidest, mis on erakordne ning väärib  Disainimuutja tiitlit. Disainiteo auhinna pälvis Innotiim nn dirty hack projektiga ‘‘Rahunemispeatus Eesti teedel‘‘, mis leidis palju kajastust ka väljaspool Eestit ning on hetkel jõudmas ka seadusesse.

c85098ac18774ffca142f52afdbf5bee
Rahunemispeatus. Foto: Helsingin Sanomat

Teenusedisain erasektoris kategooria võit läks disainibüroole Brand Manual Saarionen Eesti kahjumliku ‘‘Mamma‘‘ brändi plussi pööramise eest. Antud töö puhul hindas žürii selget strateegilist lähenemist erinevatel tasanditel, kus oli välja toodud ka reaalsed äritulemused.

valter jakovski ja martin veismann aasta disainerid foto ken oja scaled
Aasta Disainer 2020 auhinna võitjad Valter Jakovski ja Martin Veisman. Pildistas: Ken Oja.

Aasta Disaineri auhind läks jagamisele Martin Veismani ja Valter Jakovski disainitandemi vahel, kes tegutsevad ühiselt disainibüroos Ruum 414. Žürii kiitis, et Martini ja Valteri tööd on paistnud läbi aastate silma konkurssidel ühtlaselt tugeva kvaliteedi ja kompromissitute töödega, ning tõi neid eeskujuks teistele disaineritele oma uute paindlike töövõtete poolest.

Disainihariduse kategooria kandidaadid olid tänavu väga eriilmelised, kätkedes nii haridusprojekte, õppevara kui ka inimesi, kes on oma südameasjaks võtnud disainivaldkonda vedada ja arendada. Auhinna pälvis Kristjan Mändmaa, kes žürii sõnul on sütitav ideedegeneraator ja andnud olulise panuse Eesti disainihariduse arendamisse.

EDA 2020 graafiline ja digitaalne kategooria muutus sellest aastast ADC*E (Art Directors Club Estonia) kontekstis väärtuspõhiseks. Hinnati seda, kui hästi tehtud töö edendab meie ühiskonnale olulisi väärtusi ning ühes kategoorias sattusid võistlema pakendid videotega ja kodulehed raamatutega. Uuteks kategooriateks olid teadusarendus ja tehnoloogiline progress; majanduslik, sotsiaalne ja piirkondlik koostöö; kultuuriline ja lingvistiline mitmekesisus ning jätkusuutlik areng (viimases kategoorias võitjat välja ei kuulutatud).

Teadusarendus ja tehnoloogiline progress kategoorias valiti võidutööks disainibüroo DUX ‘‘Hooli‘‘ päevakalender ja kell. Rakendus on mõeldud suhtlusvahendiks eakatele ning nende lähedastele – žürii kiitis selgelt ja põhjalikult läbimõeldud tööd, mis aitab inimeste elusid paremaks muuta.

alkoholi lapsed
Illustratsioon Eero Epneri artiklile „Alkoholi lapsed“, kus portreteeritakse inimesi, kes on lapsepõlve veetnud alkohoolikutest vanematega.

Majanduslik, sotsiaalne ja piirkondlik koostöö kategooria võidutööks osutus Joonas Sildre „Alkoholi lapsed“ illustratsioonid, mille terviklik kontseptsioon ja laitmatu teostus tõi Levilas ilmunud Eero Epneri uurimusartikli valupunktid eriti valusalt välja.

kuldmuna19 vpm a4 150dpi

Kultuuriline ja lingvistiline mitmekesisus kategoorias hinnati parimaks töö, mis nii sisu kui vormi poolest aitas paremini mõista meie minevikku ja vaadelda teed, mida pidi me siia tulime – ‘‘Vali parem minevik‘‘ näituse kontseptsioon, ülesehitus ja graafiline identiteet. Töö autor: disainibüroo Velvet.

Uueks Nooreks Püssiks (noore graafilise disaineri auhind) pärjati Pauline Marie Korp. Žürii iseloomustas Paulinet kui julgelt oma stiili otsiv noort disainerit, kes katsetab võtete ja stiilidega.

SÄSI (parim noor toote-, tekstiili- või moedisainer) oli sel korral noorte moedisainerite jõulise rünnaku tunnistajaks, kelle sekka mahtus ka mõni ehtekunstnik. SÄSI auhinna pälvis Kadi Adrikorn ning kelle looming koondub Adrikorn Artefacts nime alla.

Tootedisaini auhind BRUNO 2020, mida annab välja Eesti Disainerite Liit, märksõnadeks olid sel aastal jätkusuutlikkus ja kohalikud materjalid.

n30 3 copy
N30

BRUNO Elukeskkondliku tootedisaini kategooria esimene koht läks Pavel Sidorenkole ja Vitali Valtanenile ‘‘N30‘‘ multifunktsionaalse välimööbli seeria eest, mis on toodetud 100% taaskasutatud sega-plastikjäätmetest.

BRUNO Elustiili tootedisaini kategoorias hinnati parimaks EGG Laura Saks ehted, mis on valmistatud bioloogilistest materjalidest.

saunum1
BRUNO insenertehnilise tootedisaini võidutöö Saunum Premium elektrikeris. Disainibüroo iseasi.

BRUNO Insenertehnilise tootedisaini kategooria võidutööks osutus nutikas Saunum Premium elektrikeris, mille autoriteks on disainibüroo iseasi.

EDA 2020 auhinnagalal anti välja ka kaks auväärset Elutöö preemiat – Prillitoos (graafilise disaini elutööpreemia) ja BRUNO Elutöö preemia.

Prillitoos 2020 auhinna pälvis Vladimir Taiger, kes on elu jooksul kujundanud kauneid marke, väärtpabereid ja on ühtlasi ka Eesti krooni autor. BRUNO 2020 Elutöö auhind läks Maile Grünbergile, kes on legendaarne Eesti disainer ja sisearhitekt, tuntud eelkõige oma kirgliku, bravuurika ja julge lähenemisega ruumidele ja objektidele, mis tema kujundada on olnud.

Iga kahe aasta tagant väljaantavaid Eesti Disainiauhindu korraldab Eesti Disainikeskus koos Eesti Disainerite Liidu, ADC*Estonia, Teenusmajanduse Koja ja Eesti Kunstiakadeemiaga. Esmakordselt anti Eesti Disainiauhinnad ühiselt välja 2012. aastal, tootedisainiauhinda BRUNO on antud välja aastast 2006.

eda2020 n2itusvirukeskuses eventcover 2

Eesti Disainiauhinnad 2020 auhinnatud töid saab näha näitusel Viru Keskuse aatriumis 21. septembrist 5. oktoobrini. Varasematest aastatest erinevalt ei piirdu näitus tänavu vaid Tallinnaga, vaid rändab edasi ka Võrru, Tartusse, Pärnusse ja Narva.

Eesti Disainiauhinnad 2020 finalistid ja võitjad:

Vaata ERR-ist:

EDA 2020 võitjad kategooriate lõikes:

TEENUSEDISAIN:

Teenusedisain erasektoris: Saarionen Eesti – Mamma / Brand Manual

Teenusedisain avalikus ja kolmandas sektoris: Patsiendikeskse raviteekonna disain / Avaliku sektori innovatsioonitiim

DISAINITEGU: Rahunemispeatus Eesti teedel / Avaliku sektori innovatsioonitiim

DISAINIMUUTJA: Avaliku sektori innovatsioonitiim

AASTA DISAINER: Martin Veisman ja Valter Jakovski

GRAAFILINE JA DIGITAALNE DISAIN

Teadusarendus ja tehnoloogiline progress: Hooli / DUX

Majanduslik, sotsiaalne ja piirkondlik koostöö: „Alkoholi lapsed“ illustratsioonid/ Joonas Sildre (Levila)

Kultuuriline ja lingvistiline mitmekesisus: ‘‘Vali parem minevik‘‘ näitus / Velvet

Jätkusuutlik areng kategoorias võitjat välja ei kuulutatud.

DISAINIHARIDUS: Kristjan Mändmaa

BRUNO:

Elukeskkondliku toote disain:  N30 välimööbli seeria / Pavel Sidorenko ja Vitali Valtanen

Elustiili toote disain: EGG Laura Saks ehted / Laura Saks

Insenertehnilise toote disain:  Saunum Premium keris / iseasi (Martin Pärn, Pent Talvet, Sven Sõrmus, Kaspar Torn, Janno Nõu)

ERIAUHINNAD:

NOOR PÜSS: Pauline Marie Korp

SÄSI: Kadi Adrikorn

PRILLITOOS: Vladimir Taiger

BRUNO elutööauhind: Maile Grünberg

ELUMUUTEV DISAIN (Grand Prix) kategoorias võitjat välja ei kuulutatud.

Kõikide EDA 2020 nominentidega saab tutvuda siin

EDA 2020 žüriiliikmetega saab tutvuda siin


Silja Oja, TULI

Kõik uudised

TULIs on üle saja liikme. Liitu sinagi Eesti suurima turunduskogukonnaga!

Loe siit, mis hüvesid TULI liikmed naudivad.

TULIst lähemalt