29.11.2022

Turundajate võim, 35 000 väikest otsust ja brändide tühjad lubadused ehk Making Sense’i konverentsi kõige põnevamad jutupunktid

Novembri alguses toimus Erinevate Tubade Klubis efektiivsele ja jätkusuutlikule turundusele keskendunud konverents Making Sense. Teeme TULI selle kuu ühest tippsündmusest väikese kokkuvõtte.

Making Sense'i konverentsil kohtusid Eesti ja Euroopa turundajad. Foto: Harry Tiits

Meeleoluka päeva avas maailma reklaamiettevõtjate liidu (WFA) tegevjuht Stephan Loerke, kes rääkis, kuidas olla 2022. aastal jätkusuutlik ja eetiline turundaja. Ta puudutas oma ettekandes kliimat, platvorme ning mitmekesisust ja kaasatust. 

Loerke mainis, et järgmise aasta alguses jõustuvad digiturgude määrus ja  digiteenuste õigusakt, mis peaks internetiplatvormid brändidele turvalisemaks muutma. Need aitavad vältida olukordi, kus brändi reklaam seisab kõrvuti millegi sellisega, mis brändi põhimõtetega ei ühti. Inimesed seostavad reklaamis olevat brändi sageli selle kõrval oleva sisuga. Sellel, et reklaam ei satuks sinna, kus bränd olla ei taha, hoiab nüüd silma peal GRAM ehk Global Alliance for Responsible Media.

52476008031 d8a86d5479 k 1
Stephan Loerke. Foto: Harry Tiits

Samuti peatus Stephan mitmekesisusel ja kaasatusel, mis nagu ta ütleb, on turundajate töö ja sellest sõltub valdkonna ellujäämine. 

Stephan tõi välja, et turundusvaldkonna töötajate anonüümses uuringus selgus kolm põhilist diskrimineerimiskategooriat: 

  • vanus; 
  • kuidas me kohtleme (laste või vanurite) hooldajaid; 
  • kuidas me kaasame vähemusi. 

See võib viia selleni, et töötajad lahkuvad valdkonnast. Samas teevad mitmekesisemad ja kaasavamad tiimid loovamat tööd, mis omakorda viib paremate kampaaniateni. Turundajatel on ühiskondlikel teemadel kaasa rääkides rohkem võimu kui iial varem. Stephan julgustas ühiskonnas toimuvaid muutusi võtta võimalustena.

Teisena astus lavale Deedsteri tootmisdirektor ja kaasasutaja Monika Martinsson, kes tegi ülevaate kliimamuutusest ning andis soovitusi, mida igaüks meist saaks keskkonna nimel teha. 

Ta tuletas meelde, et suur osa otsustest, mida me päeva jooksul teeme (ja neid on kokku 35000!), mõjutavad kliimat (näiteks hommikul ärgates tule põlema panemine ja kohvi valmistamine). Monika soovitab jälgida seda, kuhu me oma raha suuname (investeerimine ja tarbijakäitumine) ning rääkida oma lähedastele enda positiivsetest otsustest, olgu need kui väikesed tahes.

52475506542 c2d30f381b k
Monika Martinsson. Foto: Harry Tiits

Deedster just sellega tegelebki ehk aitab liikuda jätkusuutlikuma elustiili poole. Koostöös Deedsteriga valmis SEB Pangal mobiilirakendus MinuJalajälg | SEB, mis aitab olla kursis enda keskkonnamõjuga. 

Havas Media Belgiumi tegevjuht Hugues Rey rääkis, kuidas järjest enam liigutakse jätkusuutlikkusest edasi holistliku kollektiivse heaolumudeli suunas. 

Havas viis 12 aasta jooksul läbi laiaulatusliku uurimuse ning vaatles,, kuidas brändid inimeste elusid parandavad, nende isiklikku heaolu tõstavad ja ühiskonda panustavad. Uuringu tulemusena pandi kokku praktiline tähendusrikkuse definitsioon, mis koosneb kolmest sambast (isiklik kasu, kollektiivne kasu ja funktsionaalne kasu) ning 14 mõõtmest. Konverentsi ettekandes keskendus Hugues kollektiivsele kasule.

Hugues Rey
Hugues Rey. Foto: Harry Tiits

Poliitiline ja sotsiaalne rahutus, valeinformatsioon ja usaldamatus on hakanud mõjutama inimeste suhet brändidega. 

  • 71% tarbijatest on väsinud brändide tühjadest lubadustest. Kriis on meie prioriteete muutnud.
  • 73% arvavad, et brändid peaksid kohe midagi ühiskonna ja planeedi hüvanguks tegema. 
  • 77% arvavad, et brändid peaksid kriisis inimesi toetama. Tähendusrikas turundusmeetmestik on lahenduspõhine, heasoovlik, autentne, aus ja alandlik ning toetav. 

Tähendusrikkaks brändiks olemine ei tähenda, et ettevõte ei võiks kasumit teenida. Tegelikult käivad tähenduslikkus ja kasum käsikäes, sest tarbija on nõus sellise brändi eest rohkem maksma. Tähenduslikel brändidel on jätkusuutlikud eesmärgid, mis on ettevõtete pikaajalise strateegia lahutamatu osa ning nad on elujõulised ja olulised ka kriiside ajal. 

Ogilvy – WPP Kesk- ja Ida-Euroopa, Saksamaa ja Põhjamaade strateegiajuht Zuzana Kabelková jagas Ogilvy töömudelit: platvorm (oluline läbi aastate), programm (oluline iga kvartal), pulss (oluline praegu). Mida iganes sa reklaamid, sa pead teadma, millist platvormi kasutada. Tähtis on oma tulemusi mõõta ja olulistele maailma teemadel tuleb koheselt reageerida.

52475507157 359e24928a k
Zuzana Kabelková. Foto: Harry Tiits

Zuzana tutvustas kahe juhtumianalüüsi põhjal kolme põhimõtet, mis on inspireeritud David Ogilvy’st: 

  • kasuta piisavalt andmeid;
  • loovus on su sõber;
  • jätkusuutlikus igas mõttes. 

MediaCom EMEA (Euroopa, Lähis-Ida ja Aafrika) Chief Transformation Officer Lennart Hintz tegi ettekande andmepõhisest turundusest: milleks on turundajale andmeid vaja ja mida nendega teha? Andmefragmentide asemel peaksime keskenduma olulisele informatsioonile. 

Üks Lennarti esitatud juhtumianalüüsist põhineb Eesti andmetel. Andmed ütlevad, et Eestis on 67 893 jooksuharrastajat. See on huvitav fakt, kuid see ei anna meile olulist informatsiooni, mille põhjal strateegia välja töötada. Meil on nende jooksjate kohta tegelikult palju andmeid, näiteks saame kaardilt vaadata, millistel tänavatel neid kõige rohkem liigub. Meil on võimalik näha, mis kellaajad ja mis kuupäevad on kõige populaarsemad. 

52476285969 1142ec302e k
Lennart Hintz. Foto: Harry Tiits

Meil on ka andmed selle kohta, miks eestlased jooksevad: 20% valmistuvad võistlusteks ja 80% jooksevad enda lõbuks või selleks, et tervis oleks hea. See teave aitab meil reklaamitav toode välja valida. 

Nende tasuta kättesaadavate andmete põhjal saame välja valida välimeediapinnad, kus toodet reklaamida. Digiekraani abil saame reklaamimiseks valida ajad, mil meediapinnast möödub kõige rohkem jooksjaid. Turundajale on kõige olulisemad küsimused “miks?” ja “kuidas?”. 

Enne eestikeelset paneeli astus üles Bolti globaalset turunduse automatiseerimise tiimi juhtiv Emilie Toomela, kes rääkis sellest, kuidas turunduse automatiseerimine kiirendas Bolti kasvu ja kuidas me kõik saame neid võtteid kasutada. Kogenud turundajana jagas ta õnnestumiste kõrval ka ebaõnnestumisi ning jättis magustoiduks efektiivse turunduse parimad tavad.

52475506867 56a9ed76ab k
Emilie Toomela. Foto: Harry Tiits

Emilie meeskond saadab aastas välja enam kui neli miljardit automatiseeritud teavitust kasutajatele 45 riigis üle maailma ja kasutab selleks erinevaid turunduskanaleid nagu e-kirjad, tõuketeavitused, bännerid, SMSid jne.

Kuna Boltil on üks Euroopa parimaid lifecycle turunduse meeskondi, siis pole neil sageli kelleltki teiselt nõu küsida ja uued ideed tuleb ise läbi proovida. Emilie ütles, et nad ei karda ebaõnnestuda, kuid usuvad, et ebaõnnestumisest tuleb ruttu aru saada. Tema kogemus ütleb, et majasisene turundustiim on automatiseeritud turunduse puhul tulemuslikum kui koostöö agentuuriga. Selle peamiseks põhjuseks on vähesed andmed ja kontekst. Tulemust saab parandada paremaid mitteavaldamise kokkuleppeid ja pikemaid koostöökokkuleppeid sõlmides.

Enne viimast ettekannet juhtis Votemo kaasasutaja ja tegevjuht Maarit Mäeveer-Eller paneeli, milles osalesid Andrija Arro Rimist, Annika Oja Orklast ja Patrik Kupenko MIXD Meediast. Räägiti sellest, kuidas andmeid loovuse hüvanguks kasutatakse ja milliseid andmeid Eesti väikese sihtrühma puhul üldse kasutada saab. 

Konverentsi lõpetas maailma saja loovaima inimese hulka valitud Jyrki Poutanen, kes on üsna värskelt asutatud agentuuri United Imaginations kaasasutaja ja loovjuht.

Üheks õnnestunud kampaaniaks, mida Jyrki jagas, oli Välivesi kampaania. Kuna alkohol viib kehast vedelikku välja, siis tuleks alkoholi vahele vett juua, seetõttu kutsutakse seda vett kui in-between water ehk vahepealne vesi. Seda sõnamängu kasutati tootepaigutusel ära ja Väliveest on saanud Soome joogikultuuri osa ning vett saab seal alkoholipoest osta siiani.

52476286224 f24a2e8d7c k
Jyrki Poutanen. Foto: Harry Tiits

Kui raha on vähe, avaneb uks uude innovatiivsesse mõtlemisse. Jyrki suunas ümbruskonnast, erialalt ja kultuurist üles otsima enda unikaalse supervõime. Ta julgustas kõiki oma väärtusi jälgima ja positiivseid muutusi looma. 

Konverents pakkus väga palju häid mõtteid ning suurepäraseid näiteid edukatest ja innovaatilistest kampaaniatest; suunas tähelepanu sellele, kui suur vastutus on turundajatel ühiskonnas toimuva osas ja tuletas meelde, et ühiskonnas toimuvad muutused on samas ka võimalused.

Autor: Liis Suuk
Toimetas: Siim Kera

Kõik uudised

TULIs on üle saja liikme. Liitu sinagi Eesti suurima turunduskogukonnaga!

Loe siit, mis hüvesid TULI liikmed naudivad.

TULIst lähemalt