04.06.2020

Veel kuu aega saab kandideerida Eesti Disainiauhinnad 2020 konkursile

29. juunini saab esitada töid Eesti Disainiauhinnad 2020 konkursile, mis tunnustab Eesti võimekamaid disainereid ja disainibüroosid, parimaid disainikasutajaid ning erilisemaid disainitegusid. Eesti Disainiauhinnad 2020 toob avalikkuse ette disainivaldkonna viimase kahe aasta edulood.

Noor Püss 2019: Hans-Erik Põldoja. Foto: Raul Mee.

Disainivaldkond on aktiivses arenemises, avastades ja kehtestades ennast üha uutes valdkondades. Disain on võimeline looma lahendusi, mis toovad muudatusi ja loovad väärtuseid nii majanduslikus, sotsiaalses kui ka kultuurilises mõttes, nii üksikindiviidile, ettevõttele kui ka ühiskonnale laiemalt. Korraldajad soovivad 2020. aasta Disainiauhindadega juhtida rohkem tähelepanu ka disaini rakendamisest saadavatele väärtustele.

tiia vihand
Tiia Vihand

Eesti Disainikeskuse juhataja Tiia Vihandi sõnul on Eesti Disainiauhinnad juba aastaid olnud disainivaldkonna olulisim tunnustussündmus: „Kuigi 2020. aasta on kujunenud seoses koroonaepideemiaga eriliseks ning võib olla on praeguses eriolukorras keeruline mõelda rõõmustamisele või suursündmuse korraldamisele, siis arvame siiski, et see ei takista heade disainitööde nähtavaks tegemist ja disaini rakendamise väärtustele tähelepanu juhtimast. Oleme sel korral 2020. aaasta Disainiauhindade (järjekorras juba viiendad!) kandideerimise nihutanud natuke varasemaks, et jõuaksime avalikkuse ette tuua rohkem huvitavaid disainilugusid ja disainilahendusi.‘‘

2020. aasta Disainiauhindadel on uuenduskuuri läbinud ka graafilise ja digitaalse disaini auhindade kategooria.

screenshot 2020 04 27 at 13 24 59
Janno Siimar

ADC*E (Art Directors Club Estonia) juhatuse liige Janno Siimar selgitab muutuste tagamaid:

„Eesti Disainiauhinnad muutuvad väärtuspõhiseks ehk et hinnatakse seda, kui hästi tehtud töö edendab meie ühiskonnale olulisi väärtusi. Uue hindamisprotseduuri kallal on töötatud koos ADC*Europe’i juhatuse ja klubide esindajatest koosneva töörühmaga nüüdseks juba terve aasta. Muutused on tingitud ka sellest, et sisuliselt identseid konkursse on liiga palju (sh Eestis) ning see viib auhinna väärtuse alla.

Jah, käelised oskused, ideed, teostus ja ka äriline tulemus on väga olulised, kuid lisaks sellele on veel midagi, mida täna ei hinda keegi – kuidas meie, disainerid, tegelikku väärtust loome? Kuidas me tegelikult maailmale kasulikud oleme? Selle külje esile toomine on nii ADC*Europe’i kui ka ADC*Estonia klubide lähituleviku suund ja püüdlus ning seda proovime rakendada sel aastal ka Eesti Disainiauhindadel.

Kuldmunal, mida korraldab Turundajate Liit (TULI), hindame seevastu ka edaspidi disainikategoorias suurepärast loovideed ja filigraanseid teostusoskusi. Usume, et jõuame nii kohta, kus meil on üks suur, võimas, kärtsu ja mürtsuga loovusfestival kevadel ning üks suur ja võimas, tõsine ja auväärne disainifestival sügisel ning mis kõige olulisem – mõlemad konkursid täiendavad teineteist ja aitavad meie valdkonnal areneda läbi suurepäraste tööde esile tõstmise ja suurepäraste disainerite tunnustamise. Nagu ikka konkureerivad ADC*E kategooriate võidutööd Barcelonas ADC*Europe auhindadele.“

eda 2020 open call 1

Uute auhindadena on sel aastal lisandunud ka Disainimuutja (Grand prix) auhind, millega korraldajad tahavad tõsta esile ja tunnustada disainereid, kes on laiendanud valdkonna piire, arendanud ning rakendanud disainiprotsesse uuel ja tõhusal moel ning Aasta Disainitegu auhind, millega soovitakse tõsta esile silmapaistvaid tegevusi disainiteadlikkuse ja -kasutuse edendamisel, disainivaldkonna arengute mõjutamisel ning tunnustada isikuid või organisatsioone, kelle eestvedamisel või toel seda on tehtud.

Eesti Disainiauhinnad 2020 kuus põhikategooriat on:

Eesti Disainiauhinnad 2020 võitjad kuulutatakse välja 18. septembril 2020. Kuna päris täpselt pole veel teada, kas auhindade jagamine toimub virtuaalsel või füüsilisel teel, siis hetkel on väljatöötamisel hübriidlahendus – igal juhul saavad auhinnad jagatud.

Eesti Disainiauhinnad 2020 võidutöid saab näha Viru Keskuse aatriumis 21. septembrist – 5. oktoobrini. Erinevalt varasematest aastatest rändab näitus edasi ka Võrru, Tartusse, Pärnusse ja Narva.

15.–17. septembril toimuvad disaineritele erialased seminarid, mida viivad läbi vastava valdkonna eksperdid.

Iga kahe aasta tagant väljaantavaid Eesti Disainiauhindu korraldab Eesti Disainikeskus koos Eesti Disainerite Liidu, ADC*Estonia, Teenusmajanduse Koja ja Eesti Kunstiakadeemiaga.

Esmakordselt anti Eesti Disainiauhinnad ühiselt välja 2012. aastal, tootedisainiauhinda Bruno on antud välja aastast 2006.

Ajakava 2020:

23. aprill: Konkursi väljakuulutamine
22. juuni: Varajane linnuke 40 € + km / töö
29. juuni: Hiline linnuke 80 € + km / töö
13. juuli: Nominentide avalikustamine (v.a. Bruno)
13. juuli: Bruno tähtaeg
30. juuli: Bruno nominentide avalikustamine
14.–20. september: Bruno nominentide näitus Disainiöö raames Põhjalas
15.–17. september: Seminarid disaineritele
18. september: Eesti Disainiauhinnad 2020 võitjate väljakuulutamine
21. september – 5. oktoober: Eesti Disainiauhinnad 2020 kureeritud näitus Viru keskuses

Täpsem info seoses tööde esitamisega: eestidisainiauhinnad.ee

Silja Oja, TULI

Kõik uudised

TULIs on üle saja liikme. Liitu sinagi Eesti suurima turunduskogukonnaga!

Loe siit, mis hüvesid TULI liikmed naudivad.

TULIst lähemalt