Kõik uudised

„Poemüüjast peaministriks“ ehk milliseid ameteid on Eesti turundajad ja loovinimesed varem pidanud

Samal ajal kui meie siseministri solvangud Soome peaministri pihta jõudsid Financial Times'i esiküljele, uuris TULI, milliseid ameteid Eesti tippturundajad ja reklaamiloojad varasemalt pidanud on. Loe, kes turundusjuhtidest töötas kunagi Hansapanga majas öövalvurina, kes loovjuhtidest savikarjääris ekskavaatorijuhina ning kes agentuurijuhtidest müüs poes vorsti.

Fotol: nõukaaja kauplus

Kolmekordselt Eesti parimaks reklaamiagentuuriks tunnistatud Optimist Creative'i kaasasutaja ja loovjuht Anti Jürgenstein on töötanud transamehena ja abitöölisena ehitusel.  

Optimisti loovjuht ja partner Siim Nikopensius oli kunagi kojamees, siis ehitaja ja seejärel õpetaja.  

Optimisti juhi Magnus Lužkovi esimene töökoht oli noorte arvutiringi juhendaja Nõmme Noortemajas. Peale seda sai temast müügiesindaja Eesti Kindlustuses. 

Urmas Villmann

Kontuur Leo Burnetti loovjuhi Urmas Villmanni ametikäik: I järgu abitööline, savikarjääri ekskavaatorijuht, tsehhi nr. 3 laadija, koristaja, poole kohaga juhataja graafikatöökojas, ajakirja kujundaja, disainer, kunstline juht, loovjuht. 

DAVA Foods Estonia (Eggo) juhatuse liige Vladimir Sapožnin on kolhoosis kaalikaid kõblanud ja ansambli transamees olnud. 

PR Concepti juhi Aive Hiiepuu esimene töökoht oli kõplaja kolhoosi peedipõllul, samal ajal käis ta ka lehmakarjas. Ülikooli kõrvalt töötas Aive Kalevi kommivabrikus liinitöölisena, kasiinos black jacki laua taga kaardijagajana ja seejärel lendas koolivaheajal Aeroflotis stjuardessina. 

Silver Vohu oli Shelli tanklas müüja. Praegu on ta SEB Eesti turunduse ja kommunikatsiooni divisjoni juht. 

Karl Multer
Karl Multer alustas oma töökarjääri Hansapanga majas öövalvurina ja müüs seife. Praegu on Karl SEB Balti turunduse ja kommunikatsiooni juht.

SEB Balti brändijuhi Eha Talvist-Reinsalu esimene töökoht oli ajakirjas Stiil keeletoimetaja.

Aasta digiagentuuri Age Creative digijuht Johannes Sepp alustas kunagi maasikamüüjana. Päris esimene töö täisealisena oli tal aga müüja lumelauapoes ning seejärel lumelauaõpetaja.  

Vurr Digitali tegevjuht Madis Trei töötas noorena sellise ameti peal nagu maitseainete jahvataja. 

Ärikliendimüügi agentuuri Klienditugi tegevjuht Siim Salme on olnud autode tuunija. 

Üritusturundusagentuuri VOOL Events loovjuht Sten Skolimowski on töötanud Tere hulgilaos komplekteerija-laadijana, fotopoes nooremmüüjana ning reisibüroos konsultandina. Kolleeg Taavi Esperk on olnud Eesti Kontserdis garderoobipoiss. 

Helen Roonet

Loovagentuuri Imagine\TBWA loovjuht ja partner Sven Luka pani nooruses festivalidel telke üles, kolleeg Rainer Olbri on tegutsenud räppari ja baarmenina.

Imagine\TBWA juht Helen Roonet on olnud pizzavalmistaja.

3D hologramme pakkuva ettevõtte KNM Eesti müügi- ja turundusjuht Edvin Laani on töötanud lehepoisi ja telefonimüüjana. Ka IPF Digitali partnersuhete juht Janar Kalmus alustas telefonimüüjana.

Üritusturundusagentuuri Frank Events juht Leho Luukase esimesteks ametiteks olid hotelli portjee ja administraator. 

Frank Events, Seiklusfirma 360 Kraadi ja Frank Tehnika omanik Taavi Puuorg on komplekteerinud külmlaos puuvilju (sh sorteerinud ja laadinud veoautodelt maha arbuuse), müünud ehitusmaterjale KEY ehitustarvete poes ja rõivaid Zaras. 

Asso Lankots oli kunagi postiljon, galvaanikatsehhi abitööline ja meeste-naiste-laste pesu müügiesindaja. Praegu juhib ta Lantmänne Unibake värskete pagaritoodete Balti üksust.

Orkla Eesti brändijuht Kristi Männik alustas ülikooliajal töötamist Põhja-Eesti pangas krediidispetsialistina. Enne seda tegi ta suvetöid põldudel (heinategu, kivikorjamine) ja aiandis marjakorjajana. 

Orkla jaemüügi turundusspetsialist Pille-Riin Pleer on olnud nõudepesija, teenindaja ja lapsehoidja. 

Annika Oja

Orkla turundusdirektor Annika Oja kõplas lapsepõlves vanaema-vanaisa juures Valga sovhoosis peete. Hiljem on ta olnud Soome suusakeskuste esindaja turismimessidel ja müünud Õllesummeril sooduskuponge. 

Auto-Bon Baltic OÜ (Peugeot) Baltikumi turundusjuht Mari Villem alustas põllutöölise ja nõudepesijana, ülikooli kõrvalt töötas ta hilisõhtuses vahetuses kõnekeskuse teenindajana. 

Loov- ja meediaagentuuri MIXD tegevjuht Patrik Kupenko oli keemilises puhastuses vaipade puhastaja ja ehitustööde abitööline. 

Leiburi müügi- ja turundusdirektor Anne Tääkre on pidanud toidukaupluses kassapidaja ametit.

Meediaagentuuri Initiative juht Indrek Soom töötas Stockmanni spordi- ja meesteosakonnas müüjana.

Disainiagentuuri Velvet tegevjuht Pärtel Vurma on olnud ajalehe-, jäätise- ja postkaardimüüja. 

Timo Hartikainen
Sisuloome ja digiturunduse agentuuri VAAS tegevjuhi Timo Hartikaineni esimene töökoht ülikooli kõrvalt oli ühes Mustamäe A&O toidupoes vorstiletis müüjana (kahjuks või õnneks töötas ta seal vaid kaks päeva). Esimene pikem amet oli Sõnumilehe tehnilises toimetuses ja ametinimetuseks skaneerijana.

Forum Cinemas turundusjuhi Katre Kärneri esimene töökoht oli restorani nõudepesija. Seejärel sai temast kunstinäituse järelvaataja, degusteerija ja ettekandja. 

TV3 turundusjuht Kadi Poll on töötanud müüjana Tartu turul.  

ID Production OÜ omanik ja tegevjuht Ken Matsalu pidas kunagi DJ-ametit. 

Suhtekorraldusbüroo Agenda PR konsultant Hanna-Liisa Ruul on töötanud poemüüjana ja ilusalongis administraatorina. Austraalias elades proovis ta kätt ka banaanifarmis liinitöölisena ja hotellis koristajana. Kolleeg Eneli Rohtla on olnud jäätisemüüja, ettekandja ja sekretär. 

Andrija Arro

Rimi turundus- ja PR-juht Andrija Arro on töötanud kassiirina kasiinos.  

Tanki loovjuht Joel Volkov projekteeris vanasti maju. 

Loovagentuuri Artwerk juht Oliver Helm on olnud karjapoiss, traktorist, brokolikorjaja ja raadio-DJ. Tema kolleeg Anu oli aga lasteaiakasvataja, laste võimlemis- ja ujumisinstruktor ning lilleseadja-dekoraator, enne kui temast sai reklaamitoimetaja/tekstikirjutaja, erinevate suurettevõtete reklaami- ja turundusjuht ning reklaami projektijuht/AD. 

ERR-i turundus- ja müügiosakonna juhataja Marika Jahilo on olnud sekretär ning pesnud malevas laudauksi ja sigala seinu, kõblanud ja teinud heina. 

Üritusturundusagentuuri Milestone Events juhtiv Maris Altsoo on müünud tänavatel ajalehti. Lisaks olid ta esimeste töökohtade seas veel nõudepesija, teenindaja, abikokk ja baaridaam . 

Karin Golubev

Baltika Grupi turundusdirektor Karin Golubev on olnud poemüüja, pizzarestorani ettekandja ja sekretär. 

Loovagentuuri Impact 80/20 asutaja Kristjan Raude värvikad ametid: turvamees, teetööline ja tolmuimejate müügimees. Tiimi- ja teenusejuht Maarja Tiho on töötanud tantsuõpetajana Kaitseliidus. Disainijuht Laura Lisethe Pankova on müünud telefoni teel kosmeetikat ning õhtustel tundidel ööklubisse pileteid.  

Üritusturundusagentuuri WOW Events tegevjuht Olavi Ruhno pidas 1992. aastal Soomes ametit nimega maatalouslomitaja (asendustalupidaja). Eestis töötas ta BOSCH Services autoelektrikuna. 

Suhtekorraldusfirma Dalton juht Ivo Kallasmaa oli noorena professionaalne korvpallur.

Martin Rauami esimene töö oli ajalehepoisina rongides ja vanalinnas Eesti Päevalehe müümine, teenides 10 krooni päevas. Amet jäi pärast mõnda nädalat katki, kui Martin avastas, et tööl käimise kulud ületasid tulusid. Ühe suve töötas ta ka autopesulas autosid pestes. Väga selge tulemusega töö, natuke märjavõitu. Hiljem sai Martinist professionaalne rallisõitja. Täna on ta üritusturundusagentuuri Jolos partner ja strateeg.

Elamusstuudio juhi Mihkel Lubi esimene ametlik töö ja tööraamatu sissekanne: Tallinna Olümpiaspordikeskuse garaaži nooremmehhaanik. Samuti on Mihkel raha teeninud Vello Orumetsa taustatantsijana.

AD Angelsi juht Annika Avikson oli maasikakorjaja Norras, tootedegustatsioonide läbiviija ja tõlk-assistent.

TULI peatoimetaja Silja Oja on olnud postiljon, burksivalmistaja ja ettekandja ning TULi tegevjuhi Maarit Mäeveeri esimeseks tööks oli värvisegaja ja värvipurkide kaanetaja. 

Kõik ülalloetletud ettevõtted on Turundajate Liidu (TULI) liikmed. TULI ühendab turundusega tegelevaid professionaale, valdkonna ärksaimaid mõtlejaid. TULI-l on praegu 64 liiget. 

Silja Oja, TULI

Liitu uudiskirjaga