Turundus, mida poleks olnud: üritusturundus
2020. aastaga alguse saanud ülemaailmne pandeemia paiskas halastamatult segi värsked turundusplaanid ja loomeinimestel tuli hakata käigu pealt improviseerima. Vaatame Kuldmuna eel sarja “Turundus, mida poleks olnud” esimeses osas lähemalt, milliste nutikate lahendustega tulid sel ebatavalisel aastal välja üritusturundajad.
Kuigi möödunud aasta kevadeks planeeritud üritused tuli füüsilisel kujul ära jätta, tärkas digiürituste trend, mis kestab tänaseni. Siin on mõningad eredamad näited üritusturundajate meeleolukast aastast:
Elamusstuudio: Kuldmuna gala, e-matus, Euroopa Kergejõustikuliidu konverents
Kuldmuna Gala
Traditsioonilise Kuldmuna konkursi pidulik autasutamine ja gala oli planeeritud 2020. aasta 20 märtsiks. Elamusstuudio partner Taavi Esperk kirjeldas, et kõik sujus plaanipäraselt veel kuni 10. märtsi õhtuni, kuid siis muutus olukord kiirelt. 11. märtsil ehk päev enne eriolukorra väljakuulutamist võttis korraldusmeeskond vastu otsuse, et gala tuleb korraldada virtuaalselt.
„Tol hetkel ei olnud täna üsna igapäevaselt toimivat virtuaalürituse mudelit veel olemas, kuid Kuldmuna füüsiline üritus tuli muuta sisuliselt üleöö digitaalseks. Proovisime säilitada võimalikult palju juba kinnitatud programmist, aga see kõik tuli panna toimima nii-öelda telesaatena. Seetõttu tuli teha kõvasti muudatusi – alustades kogu teksti ümberkirjutamisest ja lõpetades videomaterjalide formaadi muutmisega telesaatele sobivaks. Tänu suurepärasele tiimile kõik see tohuvabohu laabus ning sündiski kõigi aegade jälgituim Kuldmuna gala!“
Vaata: kuldmuna.ee/live
E-matus
Elamusstuudio omalaadseim üritus, millega nad 2020. aastal kokku puutusid, oli hoopiski e-matuse korraldamine. „Juhtus kahjuks selline lugu, et keset kõige sügavamat karantiini-aega toodi Eesti sadamasse merel hukkunud laevameeskonna liige. Lahkuja oli välismaalane ning tema maise keha saatmine tol hetkel tema koduriiki osutus kliendile võimatuks. Nii saimegi tellimuse e-matuse korraldamiseks – ärasaatmine Tallinnas, mida otseülekandena jälgisid omaksed kaugel mujal. Võtsime väljakutse vastu ja saime sellega väärikalt hakkama. Nüüdseks on lahkunu tuhk jõudnud ka tema kodumaa mulda. Omaaegne hittseriaal Six Feet Under oleks kindlasti kogu sellest talitusest saanud stsenaariumisse indu,“ lausus Elamusstuudio tegevjuht Mihkel Lubi.
Euroopa Kergejõustikuliidu konverents
Tänu tehniliste partnerite virtuaalsele nutikusele ja tipptasemel produktsioonile sai Tallinnast üheks nädalaks oktoobris Euroopa kergejõustikupealinn. Tallinnast läks üle kogu ilma eetrisse Euroopa Kergejõustikuliidu (European Athletics) aastat kokku võtnud konverents – EA e-Convention 2020. „Sellest virtuaalsest konverentsist sai ühtlasi EA tähtsaim üritus aastal 2020, kuna kõik võistlusradadele mõeldud ettevõtmised tuli ära jätta. Sellist üritust poleks Eestis muidu olnud,“ tõdes Esperk.
Jolos: Wolti töötajate globaalne kohtumine, Tele2 „Pöörane sõit“, Online Demo Day
Wolti töötajate globaalne kohtumine
Wolt on väga kiiresti kasvav organisatsioon, millega liitub sadu inimesi paljudel erinevatel turgudel. Eelmisel aastal olid nad keerulise küsimuse ees, kuidas ilma kokku saamata Wolti ligi 2000 inimest 23 riigis ühendada. Otsustati ellu kutsuda laiahaardeline virtuaalüritus ja selleks korraldati rahvusvaheline konkurss, mille tulemusena hüppas pardale Jolos.
Ürituse jaoks lükati käima kuus kuud kestnud mahukas rahvusvaheline produktsiooniprotsess, mille käigus valmis kahetunnine telesaade, kuhu panustasid inimesed kõikidest Wolti riikidest. Tähelepanuväärne oli asjaolu, et kogu saatesse mineva materjali filmisid Wolti töötajad ise nii, et koroona tingimustes omavahel kunagi ei kohtutudki. Filmiti kliente, partnereid, töötajaid, tehti nalja, jagati oma päeva ja emotsioone Soomest Jaapanini. Koroonapiirangute tõttu muutus saate eetrisse minemise koht korduvalt, lõpuks mindi eetrisse Soomest, kuhu ehitati selleks ka spetsiaalne telestuudio, mida Jolose tiim karmides piirangute tingimustes kohapeale juhtima sõitis. „Tulemuseks saadud tagasiside üllatas ka kõige julgemaid optimiste. Inimesed tunnistasid, et nad tundsid end päriselt osana Wolti kultuurist ja saade oli nii haarav, et ettenägematult suur osa Wolti töötajaid osales selles aktiivselt erinevates kanalites, mis näitab, et virtuaalüritus on keeruline vorm, aga seda põhjalikult ette valmistades on head tulemused saavutatavad,“ selgitas Jolose partner Martin Rauam.
Tele2 „Pöörane sõit“
Tele2 ettevõttesiseseks lööksõnaks on mässaja, kuid on mõned reeglid, mille vastu mässata ei saa või siis lihtsalt pole mõtet, sest need on seotud inimeste tervisega. Nii seisiski Jolose tiim Tele2-ga küsimuse ees, kuidas näidata iga-aastasel Tele2 väärtuste kandjate üritusel välja oma tõelist olemust, minemata vastuollu nii COVIDi reeglite kui ka ettevõtte enda olemusega?
Jolose projektijuht Kadi-Liis Allen viis traditsioonilise auhindamisürituse uuele tasemele ning üritus kolis otse live stream’i. Sõideti kolme eri linna üle Eesti, kaasati kolm punast Mini Cooperit, kuus telekahelasest päevajuhti ning palju põnevil ja rõõmsameelseid töötajaid.
Ürituse põhieesmärk oli tunnustada Tele2 väärtuste kandjaid, kes otsiti üles üle Eesti. Kõikidele väärtuste kandjatele esitati live-televisioonis üks Tele2-le omane pöörane väljakutse, mille täitmist said kõik teised kolleegid oma kodudes kasvõi teki alt mugavalt jälgida. Samas ei teadnud töötajad, kes on järgmine ja iga töötaja võis ootamatult pöörase väljakutsega oma kodu juures otse-eetrisse sattuda.
Vaata Facebookist, kuidas Tele2 Jolose abiga oma töötajatele tunnustusi jagas!
Online Startup Demo Day
Online Startup Demo Day oli üks esimesi virtuaalüritusi, mida Jolos eelmisel kevadel korraldas. Palju uut oli veel õppida ja keegi polnud veel päris kindel, kas virtuaalsed formaadid üleüldse töötavad. Briif oli väga lihtne: eesmärgiks oli korraldada veebinar, mis ühendaks Eesti start-up’e välismaiste investoritega, aitaks kaasata raha ja näitaks Eestit kui eesrindlikku IT-riiki. „Kõige suuremaks õnnestumiseks võibki pidada seda, et mis alguses oli planeeritud umbes 100 osalejaga üritusena, kasvas tegelikkuses 3500 osalejaga globaalseks ürituseks. Saime kohale kordades rohkem olulisi inimesi, kui oleks saanud füüsilise üritusega,“ ütles Rauam.
Royal Experience: „Kevad tuleb teisiti“ laulupidu, taasiseseisvumise üritus ja European Space Week
„Kevad tuleb teisiti“ laulupidu
17. mail, kui lõppes Eesti esimene eriolukord, toimus „Kevad tuleb teisiti“ laulupidu. „See oli erakordne päev, mil tegime midagi enneolematut telekommunikatsiooni ning virtuaallahenduste valdkonnas,“ sõnas Royal Experience’i tegevjuht, laulupeo idee algataja Lehari Kaustel.
„Kontserdimõte sündis sellest, et viirusevastaseid juhiseid järgides peame küll füüsiliselt olema eralduses, aga meil on vaja tunda ühtsust, mis aitaks meid raskel ajal edasi. Eesti rahvas on laulurahvas ja meie riik on IT-riik – kombineerides need kaks, tõime ühislaulmiseks otseülekandena kokku üle 2500 koorilaulja oma kodudest, lauluväljakul autodes istuvad inimesed, Ivo Linna ja Supernova.“
Sündmus pakkus tõelisi tehnilisi väljakutseid, kuna lauljad pidid oma lugu kuulma õigel ajal ning lugu pidi ka õigel ajal nii helis kui ka pildis eetrisse jõudma. Lisaks pidi see kõik õigel ajal jõudma lauluväljakul asuvale videoekraanile.
„Kasutasime üheaegselt kolme „ajamasinat“ ehk et lauljate jaoks mõeldud muusika käivitus nende telefonides varem ja seega jõudis meieni ka nende laul ajaliselt varem. Sama trikki kasutasime ka suure ekraani juures ja iPadides,” sõnas Kaustel. Lahenduse oluliseks osaks oli Telia võrguinseneride võimekus ühendada esmakordselt Eesti telekommunikatsiooni võrgus nii mitu kõnet häälerühmade kaupa kokku. Ühislaulmiseks kasutatud virtuaallahendust pole varem sellisel otstarbel ega sellises mahus varem kasutatud.
Taasiseseisvumispäeva üritus
Möödunud taasiseseisvumispäeval oli tallinlastel ja Tallinna linna külastajatel võimalus vaadata erakordset vaatemängu. Taevalaotuses põimusid sündmused kahes Eesti taasiseseisvumise juures märgilise tähendusega paigas: helimäng Tallinna lauluväljakult ja ilutulestik teletornist. “Ühendasime esmakordselt linna eri paigust klassikalise muusika elava esituse ning taevatulede vaatemängu. Eestis pole kunagi varem nii kõrgelt saluuti lastud – taevalaternate ilu paiskus laiali 175 meetri kõrguselt ehk teletorni vaateplatvormi katuselt kolmes suunas,” märkis Kaustel.
European Space Week
Detsembri keskel korraldas Royal maailma suurimat kosmoseüritust European Space Week, mis tõi kokku kosmoseteaduse tippspetsialistid. Eelmisel aastal virtuaalselt toimunud sündmusel osales 3575 inimest. Viie päeva jooksul toodi Euroopa kosmosekogukonna ette palju põnevat – istungid, Euroopa roheline lepe ja EU kosmoseprogramm, töötoad, kohtumised investoritega ning kosmoseauhindade jagamine. „Üritus toimus Saku Suurhallis, mille transformeerisime spetsiaalselt selle sündmuse jaoks maagiliseks ja lummavalt realistlikuks kosmoseks, kus esinejad astusid üles sõna otseses mõttes planeetide vahel,“ kirjeldas Kaustel.
Koostas: Merilin Blöndal, Kommunikatsioonibüroo Dalton, TULI liige
Toimetas: Silja Oja, TULI