12.01.2021

Selgusid 2020. aasta parimad pressifotod

Kokku laekus konkursile 539 fotot. Fotod kandideerisid neljas erinevas kategoorias: uudis, olemus, portree ja sport.

Fotograaf: Stanislav Moškov, Õhtuleht
Aasta pressifoto 2020 nominent: „Rahvusballett karantiinis”. Fotograaf: Stanislav Moškov, Õhtuleht.

Eesti Pressifotograafide Liidu (EPFL) ja Eesti Meediaettevõtete Liidu (EML) žürii koostöös Canoni ja Overall Pro Shop’iga valis 539 foto seast 2020. aasta Aasta Pressifoto ning parima uudis-, olemus-, spordi- ja portreefoto.

Aasta pressifoto 2020 nominendid

OLEMUS

Stanislav Moškov, Õhtuleht. Fotoseeria „Rahvusballett karantiinis”. Eesti Rahvusballeti eriolukord: kes kokkas, varvaskingad jalas, kelle tugipuuks sai kapiuks ning kes julges häälekaid hüppeid teha? Kes vähegi balletietendusi vaatamas käinud, teab, et baleriinide varvaskingad on hüpete järel põrandaga kokku puutudes üsna häälekad. Mis saab aga siis, kui aga teatrimaja läheb eriolukorra tõttu pausile ja baleriin tahab samu hüppeid teha kodus? Mida alumised naabrid ütlevad? Või millise lahenduse leidsid Eesti Rahvusballeti tantsijad sellele, et kodus pole neil seinasuurust peeglit ja stanget nagu proovisaalis? Tulevad sel juhul appi diivani seljatugi, tool või köögilaud? Rahvusballeti trupp on eriolukorra läbi teinud. Vägagi leidlikult.

Viljandi Haigla

Marko Saarm, Sakala. “Esmakohtumine uue pereliikmega”. Mees koos lapsega Viljandi haigla sünnitusosakonna kolmanda korruse akna taga – eriolukorra tõttu ei lubata pereliikmeid sünnitusosakonda.

olemus elmo riig j6ulud kookla kylas p6lenud majas scaled

Elmo Riig, Sakala. “Jõulud Kooklas”. Jõulud Kookla külas põlenud majas. Mullu külastas Sakala meest, kes selleks ajaks oli juba aasta jagu elanud Viljandimaal Kookla külas põlenud majas. Seal elab ta tänini ning lahkuda sealt ei taha. Mees elab külma ja suitsu täis tuba trotsides põlenud majas edasi. Pildil Igor Poliakov ja tema elamine, kodu. Talle on erinevaid pakkumisi tehtud valla poolt ja ka mõned eraisikud on pakkunud, aga tema ikkagi tahab olla oma elukohas.

UUDIS

Liis Treimann, Äripäev. Fotoseeria “Teine laine”. 

Koroonaviiruse teine laine räsib eesti eluolu ja haiglaid karmimalt kui kevadine puhang. Haigestunuid on sadades enam, voodikohti ja haiglapersonali napib. Riigi suurimaks puhangukoldeks kujuneb ida- virumaa.

Ida-Viru Keskhaiglas lamab pildistamise hetkel 54 koroonaviirusega patsienti, neist kuus intensiivravis. Narva haiglas oli detsembri keskpaigas nakatunuid 32. Ida-Virumaale lisandub nakatunuid praegu ööpäevas ligi sadakond, maakonna viimase kahe nädala nakatumismäär 100 000 elaniku kohta on üle tuhande. Et oleks selge: kui Ida-Virumaa oleks riik, siis oleks ta nakatumise poolest Euroopa tipus. Seega pole imestada, et haiglate arstid ja õed on pinges. Saadakse hakkama, ent kinnitatakse kui ühest suust: kõige suurem puudus on personalist, eelkõige õdedest. Personal peab kogu aeg valvel olema, ühes vahetuses töötab üle kümne inimese. Arstid töötavad juba iga päev, mõned õed on praeguseks nii väsinud, et ei suuda enam lisavahetusi võtta.

uudis hannes dreimanis pilguheit hukkunud kolleegi mootorrattale scaled

Hannes Dreimanis, Õhtuleht. Pilguheit hukkunud kolleegi mootorrattale 20. juuni õhtul sai häirekeskus teate, et Tallinnas Pirital Randvere teel põrkasid kokku sõiduauto ja mootorratas. Õnnetuses hukkus 30-aastane mees. Pildil annab juhuslikult mööduv mootorrattur hukkunud kolleegile noogutusega au.

uudis jaanus lensment siseminister ja naomask scaled

Jaanus Lensment, Delfi. “Siseminister ja näomask”. Kuidas see mask siis ette käib? Siseminister Mart Helme 23. aprillil valitsuse pressikonverentsil.

PORTREE

portree jaanus lensment matusebyroo juht scaled

Jaanus Lensment, Delfi. “Matusebüroo juht”. Toomas Daumi juhitud Tallinna matusebüroosse jõuab aastas kuni 2500 surnut.

portree andras kralla visionaar scaled

Andras Kralla, Äripäev. “Visionäär”. Sõjakoleduste eest 1943. aastal koos vanematega Soome põgenenud Jaan Manitski vaatab oma kodukülas Viinistul merele. Nüüd juba ligemale kolmkümmend aastat tagasi Eestis ning arendab oma külas kunstielu.

portree tiina k6rtsini 6rnusehetk juss anna musu ka scaled

Tiina Kõrtsini, Õhtuleht. Õrnusehetk: „Juss, anna musu ka!“. Kihnu Virve oma 34-aastase hobusega.

SPORT

sport martin ahven uus taht on syttinud scaled

Martin Ahven, Õhtuleht. “Uus täht on süttinud”. 13aastane Eneli Jefimova püstitas 200 meetri rinnuliujumises Eesti täiskasvanute rekordi.

sport tairo lutter esinumber scaled

Tairo Lutter, Postimees. “Esinumber”. Eesti tennise esinumber Anett Kontaveit kodusel Fed Cup turniiril.

sport maria kilk eesti meister

Maria Kilk, ajakiri Maadlus. “Eesti meister”. Eesti meistrivõistlustel vabamaadluses jõudis kuldmedalini Timur Alikhanov Kohtla-Järvelt, kes tegelikult peab ennast siiski eelkõige treeneriks.

Žürii esimees oli Äripäeva uudiste ja uuriva toimetuse juht Viivika Rõuk. Eestist olid fotosid hindamas ajakirjanik Jaanus Piirsalu ja spordifotograaf Joosep Martinson. Välismaised žüriiliikmed olid seekord leedu dokumentaalfotograaf Tadas Kazakevicius ning soome juurtega ent Hollandis tegutsev koolitaja, visuaalne kunstnik, toimetaja ja kuraator Rebecca Simons.

Osalejaid oli tänavu 43. Kategooriate lõikes võitnud tööde hulgast valis žürii omakorda parima töö, mis pälvis tiitli „Aasta Pressifoto 2020“.

Žürii avalikustas täna, 12. jaanuaril nominendid. Võitjad tehakse teatavaks Pressifoto näituse avamisel ja auhinnad antakse üle Meedialiidu pressipeol 5. märtsil. Iga kategooria võitja saab diplomi ja 1000 euro (neto) suuruse preemia. „Aasta Pressifoto 2020“ autor pälvib lisaks veel 1000 euro (neto) suuruse preemia.

Toimetaja: Silja Oja, TULI

Kõik uudised

TULIs on üle saja liikme. Liitu sinagi Eesti suurima turunduskogukonnaga!

Loe siit, mis hüvesid TULI liikmed naudivad.

TULIst lähemalt