26.11.2020

Olla kiusatav, kiusaja või pealtvaataja? Kiusamisvaba Kooli kampaania püüab lapsi karmist valikust säästa

SA Kiusamisvaba Kool äsja alanud kampaania “Kiusamine jätab jälje kogu eluks” ilmestab koolikiusu pikaajalist mõju ning võitleb kiusamise ja selle tagajärgedega. Kampaania heategevuslikud põhitoetajad on Not Perfect Tallinn, Mediabrands Digital ja Dalton. 

Kampaania autori ja Kiusamisvaba Kooli koostöösuhete juhi Ingi Mihkelsoo sõnul puudutab kiusamine laiemalt pea kõiki lapsi – olgu see siis ohvri, kiusaja või pealtvaatajana. Kiusatav on aga koguni iga viies Eesti koolilaps. See kurb näitaja lennutab meid otsejoones Euroopa tippu.

“Uuringud kinnitavad, et kiusamisel on negatiivsed tagajärjed kõikidele osapooltele – nii kiusatavatele, kiusajatele kui pealtvaatajatele. Näiteks kiusajatel endil on nooruki- ja täiskasvanueas ligi neli korda suurem kuriteo sooritamise risk. Ohvritel aga kahjustub vaimne ja sotsiaalne tervis ning langeb akadeemiline edukus. Kiusamist pealt näinud lastel on seejuures kõrgem ärevushäirete ja õpiraskustesse sattumise risk. Seega puudutab kiusamine tegelikult palju rohkemaid, kui pealtnäha paistab,” selgitas Mihkelsoo.

tu25cc2588druk portrait

Mihkelsoo sõnul jätab kiusamine pikkadeks aastateks jälje ja paljud noored lähevad tulevikule vastu vaimselt haavatuna. Seda kõike on aga võimalik ennetada. Kiusamisvaba Kool aitab juba 8. aastat koolidel üle Eesti maailmas ainulaadset teadus- ja tõenduspõhist KiVa kiusuennetusprogrammi jätkusuutlikult kasutada. KiVa annab koolidele selged, konkreetsed ja toimivad juhised ja tööriistad, kuidas kiusamist ennetada ja vähendada ning kuidas toimida siis, kui sellised juhtumid esile kerkivad.

SA Kiusamisvaba Kool mõõdab KiVa programmi mõju iga-aastaselt. Näiteks selgus  2020. a. kevadel 16 500 õpilase seas tehtud anonüümsest küsitlusest, et KiVa programmiga liitunud koolides oli distantsõppe ajal küberkiusamist poole vähem. See on üks mõjusatest näitajatest, mis tõestavad KiVa toimivust.

poiss portrait

Kampaaniat toetavad mitmed Eesti tuntud lauljad, näitlejad ja mõjuisikud, teiste seas ka näitleja Henessi Schmidt.”Kuri sõna võib palju kahju teha ning jätta noore inimese hinge keerulisi sõlmi. KiVa programm õpetab lastele empaatiat, ausust, südamlikkust ja teineteisest hoolimist, abivajajate märkamist ning sekkumist. Ka meie täiskasvanute maailmas on sallivusest ja teineteise hoidmisest puudus. Ma usun, et neid väärtusi lastele varakult õpetades saame ka tulevikku helgemaks muuta. Et maailm oleks täis armastust ja rõõmu, mitte hirmu,” ütles Schmidt.

Sihtasutuse tegevus ja võimalus kiusamist ennetada ning vähendada sõltub paljuski headest annetajatest ja toetajatest. Seetõttu võtab Kiusamisvaba Kool osa Vabaühenduste Liidu korraldatavatest annetamistalgutest 1. detsembril, mis on saanud inspiratsiooni USA Giving Tuesday’st. Tegemist on heategevusliku algatusega, mis vastukaaluks musta reede ostuhullusele kutsub üles hoopis head tegema. Kiusamisvaba Kooli äsja alanud kampaania ülim eesmärk ongi saada juurde püsiannetajaid, sest paljuski tänu annetustele saab kiusuennetusprogrammi viia aina rohkematesse Eesti koolidesse. Kampaania kestab aasta lõpuni.

Kiusamisvaba Koolile saab teha annetuse veebilehel kiusamisvaba.ee/toeta. Peale selle saab Kiusamisvaba Kooli toetada Swedbanki annetuskeskkonnas “Ma armastan aidata” (kõik 1. detsembril annetuskeskkonnas tehtud annetused Swedbank duubeldab kuni 30 000 € ulatuses) ning Telia mTaskus.

Kampaania heategevuslikud põhitoetajad on: Not Perfect Tallinn, Mediabrands Digital ja Dalton.

Sõnumit aitavad heategevuslikult võimendada: Adovinci, Alexela, Apollo Grupp, Ekspress Meedia, Grupp Trükiagentuur, JCDecaux, Linna Ekraanid, mTasku, Public TV, RASK, Rimi, Sound & Vision, Swedbank, Tasku keskus, Telia ja Õhtuleht Kirjastus. Kampaania algatajad tänavad lisaks fotograaf Kertin Vasserit, Mamas Pride Tattoo’d ja pildistamisel osalenud lapsi.

Silja Oja, TULI

Kõik uudised

TULIs on üle saja liikme. Liitu sinagi Eesti suurima turunduskogukonnaga!

Loe siit, mis hüvesid TULI liikmed naudivad.

TULIst lähemalt