11.06.2020

Kuidas sinu ettevõte saab ülemaailmsel pride´i kuul kohalikku LGBT+ kogukonda toetada?

Juuni on ülemaailmne traditsionaalne pride´i kuu, mille jooksul pööratakse rohkem tähelepanu LGBT+ kogukonna toetamisele ja kultuuri tähistamisele. Kuidas saab ettevõte või organisatsioon sel puhul oma toestust kohalikule LGBT+ kogukonnale avaldada? Sellest räägib lähemalt Eesti LGBT Ühingu kommunikatsioonijuht Kristiina Raud.

Eesti LGBT Ühingu kommunikatsioonijuht Kristiina Raud

Kui ülemaailmselt tähistatava pride´i kuu ajal soovib kohalik ettevõte või organisatsioon avaldada toetust LGBT+ kogukonnale, siis kuidas oleks seda kõige õigem teha?

Esiteks juba see, et Eestis soovib ettevõte pride’i toetada, on suur samm. Alles 2017. aastal, eelmise Tallinnas toimunud Baltic Pride’i ajal, oli meil väga keeruline leida ettevõtteid, kes sooviks sõnas või teos LGBT+ kogukonda ja selle festivali toetada. Seega olime väga tänulikud sponsoritele, kes meiega liitusid. On arusaadav, kui poliitiliselt ja ühiskondlikult laetud teemal sõnavõtmine tundub ettevõtete juhtidele riskantne, kuid paljud neist ju siiski isiklikult toetavad võrdsust ja õiglust. Usun, et selliseid ettevõtteid või organisatsioone on tegelikult palju, kes tahaks toetada, aga nad vajavad üksteise tuge, et seda julgemini teha. Keegi peab alustama, siis tulevad ka teised järele.

19667919 10155720966661494 8005453222547056881 o
Baltic Pride 2017 sponsor HeyDay

Kui siis mõni organisatsioon soovib pride’i toetada, siis kindlasti peaks tegema koostööd LGBT+ kogukonnaga. Selleks võib ühendust võtta Eesti LGBT Ühinguga, kuna me oleme pride’i korraldajad ja omame ka põhjalikku ülevaadet olukorrast riigis, nii poliitiliselt, ühiskondlikult kui ka kogukonna siseselt. Pride’is osalemiseks on ju mõistlik võtta ühendust selle korraldajaga.

Samas see ei ole ainus variant. Igas ettevõttes või organisatsioonis, eriti suurtes, on tõenäoliselt LGBT+ inimesi või nende lähedasi. Ka nendega saab teemat arutada: mis on nende organisatsiooni väärtused, kuidas LGBT+ inimesed ennast seal tunnevad, kuidas sel teemal oma brändi nime alt avalikkusega suhelda, kuidas sel teemal sisekommunikatsiooni teha. See eeldab, et organisatsioon on juba enne pride’i loonud aluse, tänu millele LGBT+ inimesed end seal turvaliselt tunnevad.

Pride on küll ajaliselt piiritletud üritus, kuid selle toetamine ei saa piirduda vaid ühe päeva või nädalaga. Ei saa olla toetaja täna, kuid homme enam mitte hoolida. Kui end niimoodi näidata, näeb kogukond ära, et pride’iga soovitakse end pigem tulu pärast seostada, mitte ei seista kindlate väärtuste eest.

Samuti peame oluliseks seda, et kui mõni ettevõte soovib pride’is kaasa lüüa või end pride’i sümboolikaga ehtida, peaks sellest ka kogukonnal kasu olema. Ettevõtetel on võimalik toetada pride’i rahaliselt (pride’i üritused on enamasti tasuta, kuid selle korraldamine on väga kulukas), annetada kohalikele LGBT+ organisatsioonidele või gruppidele, pakkuda LGBT+ inimestele platvormi, korraldada üritusi jne. Ühing pakub ka koolitusi, millest teenitud tulu läheb ühingu ja kogukonna heaks, organisatsiooni töötajad saavad aga LGBT+ teemadel targemaks ja nende töökeskkond muutub turvalisemaks.

Kui ettevõte soovib LGBT+ kogukonnale solidaarsust avaldada selleks eraldi kampaaniat luues, siis mida peaks silmas pidama?

Kui mõni ettevõte või organisatsioon soovib luua mõnda kampaaniat, siis on neil selleks muidugi vabadus. Siiski soovitaksin meiega vähemalt ühendust võtta, et nõu pidada, sest ka heast tahtest tehtud asi võib halvasti välja kukkuda, kui ei tunta õiget sõnavara või takerdutakse pahaaimamatult stereotüüpidesse.

Kas ettevõtetel on võimalus ka anonüümselt toetust avaldada?

Ka parima tahtmise korral ei pruugi ettevõttel olla võimalik pride’i või LGBT+ kogukonda avalikult toetada. Loodetavasti töötame kõik selle nimel, et ühel päeval ei oleks see enam probleem. Seni aga on võimalik liikumist ka anonüümselt toetada, näiteks annetades Eesti LGBT Ühingule. Peame kinni annetustekogumise heast tavas ning meie majanduslik tegevus on läbipaistev.

Allikas: Vikervaade

Kõik uudised

TULIs on üle saja liikme. Liitu sinagi Eesti suurima turunduskogukonnaga!

Loe siit, mis hüvesid TULI liikmed naudivad.

TULIst lähemalt