07.04.2020

Kuidas luua eriolukorras klientidega tugevam side ja lojaalsus e-kanalites?

Nõu annab SEB innovatsioonijuht Siim Lepisk, kelle igapäevatööks on trendide jälgimine idufirmade kogukonnas ning ettevõtete konsulteerimine ärimudeli digitaliseerimise ja innovaatiliste võimaluste teemal.

Fotol: Siim Lepisk. Pildistas: Ardo Kaljuvee.

Praegune kodukontorite aeg annab võimaluse kasvatada kasvatada oma tarbijate lojaalsust e-kanalites. Kujundada harjumused selliseks, et ostetaks eelkõige teie ettevõtte e-kanalist ning investeerida suhtlusse oma fännibaasiga.

Toote- ja väärtuspakkumise innovatsioon

Kas ettevõtte kliendibaas on endiselt ostujõuline, kuid nõudlus olemasoleva toote/teenuse järgi on kahanenud? Kasutades olemasolevat kliendibaasi ja autojuhtide võrgustikku alustasid taksofirmad pakivedudega. Bolt teeb kojuvedusid lisaks Stockmannile, Selverile ja Westmani ärile ka Stockmanni soodusmüügilt „Hullud Päevad“. Lisaks arendas Bolt oma Bolt Food rakendusse korraliku e-poe, millest nüüd saab lisaks toidule tellida vajalikku laiatarbekaupadest teksapüksteni. Tallink Takso veab nii toitu, dokumente kui ka vajadusel kontorimööblit töötajatele kodukontorisse.

Eesti idufirma Furnum vahendab tavapäraselt eritellimusmööbli tootjate pakkumisi. Kahjuks on nõudlus sellise mööbli järgi hetkel kahanenud ning seetõttu soovitab Furnum oma partneritel otsida alternatiivseid sissetulekuallikaid. Kodukontorite trend on avanud tootjatele nii Eestis kui ka mujal maailmas võimaluse pakkuda hoopis kolimisteenust, et kolida töötajate kontoritehnika desinfitseeritult ja mugavalt nende kodukontorisse.

Spordiklubid ja treenerid on muutnud oma väärtuspakkumist ja alustanud veebitreeningutega, et hoida kliendibaasi lojaalsust ja inimestel treenimisharjumust, et pärast isolatsiooniperioodi taas treeningklubisse naasta. Kas ka Eesti spordiklubid rendivad juba oma jõusaalitehnikat klientidele kodukasutusse, kuniks saalid taas avatakse? Sümboolse hinnaga saaks siin huvitavaid lojaalsusmudeleid luua.

Konsultatsiooniettevõtted ja esinejad teevad järjest enam tasuta veebiseminare, et kinnistada oma kliendibaasi, anda väärt nõuandeid ja endale professionaalset kuvandit luua.

Meediapindade hinnad oluliselt langenud, soodustades kuvandireklaami tegemist. Millised on teie ettevõtte sammud oma kliendirühmade lojaalsuse kinnistamiseks?

Kliendibaasi innovatsioon 

Olemasoleva kliendibaasi kadumisel positsioneerivad nutikad toote- ja teenusepakkujad ennast uutele kliendisegmentidele. Näiteks desinfitseerimisvahendi suurenenud nõudluse tõttu sel kevadel alustati teistmoodi tootmisega. Alkoholitootja Absolut ja kosmeetikabrändid, kelle tavapäraste toodete müük kannatab, alustasid alkoholist desinfitseerimisvahendi tootmist. Absolut seadistab ümber oma tootmisliinid desinfitseerija tootmiseks ning annetab oma etanooli ka Kiiltole, et nad saaks seda oma tootmiseski kasutada.

Lulea tehnikaülikool kasutab oma 3D printereid tervishoiusektorile plastikust näokaitsete tootmiseks ning lennufirmad kasutavad oma lennukeid inimeste vedamise asemel kaupade ja kadunukeste veoks. Kui teie ettevõttel on sõidukipark, siis tasub mõelda kuidas seda täna kasutada suurema nõudluse ja lisandväärtusega kauba veoks.

Tulumudeli innovatsioon

Veebimüük on iseenesestmõistetav samm neile, kelle ettevõttesse kliendid hetkel füüsiliselt sisse ei astu. Kui oma teenust e-kanalis ei õnnestu pakkuda, saab kliendibaasi ajutisel kadumisel müüa oma toodet/teenust ette perioodiks, mil liikumispiirangud on lõdvenenud. Näiteks Belgia õlletootja Alken-Maes tegi platvormi, mille kaudu on võimalik osta õlut kohalikest baaridest. Küll mitte kohe joomiseks, vaid tarbimiseks ajal, mil inimesed saavad taas baare külastada. Air Asia hakkas müüma tellimuspõhiseid lende: ühe kuumaksega lõputult lende valitud top 5 sihtkohta. Lennata saab muidugi alles siis, kui lennuliiklus taastub.

Natuke mõtteainet:  

  • Millal võiks reisibürood hakata tegema superhinnaga pakkumusi sombuseks novembriks?
  • Millal võiks juuksurid ja iluteenindajad pakkuda broneerimist, et inimesed saaks ennast piirangute lõdvenemisel kiirelt kauniks seada?
  • Kuidas saaks teie ettevõte midagi ette müüa? Või küsida raha teistmoodi?

E-kaubandus Eestis

Äripäev kirjutas juhtkirjas: „Kõik varasemad kriisid on avanud uutele ettevõtjatele uusi uksi ja ka praegune pole kindlasti teistsugune. Kaupade ja teenuste müük digikanalite kaudu, mida paljud inimesed on juba harjunud kasutama, läheb koroonakriisis muutuvate hoiakute tõttu massidesse. Äripäeva konsulteeritud allikate andmetel on Eesti e-kaubanduse müügimaht juba paari isolatsiooninädala vältel kasvanud 30–70%.“

Vaatamata sellele, et e-kaubanduse mahud kasvavad pidevalt, kasutab elektroonilisi müügikanaleid Eestis vaid veerand väikestest ja keskmise suurusega ettevõtetest (VKE), näitab SEB uuring Baltic Business Outlook (BBO). Eriti praeguses eriolukorras on e-kaubandus üks päästetee käibe taastamiseks.

SEB e-kaubanduse kaarditehingute analüüsist (2017–2019) ilmneb, et eestimaalased on vilunud maksevahendite kasutajad. Populaarsed on nii pangalink, krediit- kui ka deebetkaart, samuti SEB virtuaalkaart ning PayPal. Iga klient on leidnud maksevahendi, mis talle sobib. Kohalike e-poodide teenuseid on kasutanud veidi üle 40% eestimaalastest.

Siim Lepisk
SEB innovatsioonijuht

SEB on Turundajate Liidu (TULI) liige. TULI ühendab turundusega tegelevaid professionaale, kes on huvitatud erialase taseme tõstmisest ning valdkonna ärksaimate kaasamõtlejate hulka kuulumisest. Liitu kuulub praegu 74 ettevõtet.

Kõik uudised

TULIs on üle saja liikme. Liitu sinagi Eesti suurima turunduskogukonnaga!

Loe siit, mis hüvesid TULI liikmed naudivad.

TULIst lähemalt