05.12.2019

Kodanikualgatus kutsub riiki üles otsustusvabadust austama

Kas sinu lapsed kasvavad samamoodi nagu sina aastaid tagasi? Ilmselt mitte. Maailm muutub. Käskude ja keeldude ajastu on minevik. Me soovime, et meie lapsed õpiksid oma ebaõnnestumistest ning kasvaks inimesteks, kes suudaksid iseseisvalt mõelda. Kas pole kummaline, et ajal kui laste kasvatusmeetodid muutuvad loomingulisemaks ja vabamaks, keelatakse täiskasvanud järjest rohkem?Sel nädalal alanud kampaania „Ise otsustan“ pöörab tähelepanu kodanikuvabadusi kitsendavale piirangupoliitikale ja Eesti majanduskeskkonna ülereguleeritusele. Algatusega on oodatud liituma kõik, kes soovivad kaasa rääkida otsustusvabaduse suurendamise teemal. Kampaania loovagentuur on Havas.

„Idee alguspunkt jääb juba aastate taha, mil riik hakkas jõulisemalt kontrollima, milline info jõuab kodanikeni, võttes võimaluse teha argumenteeritud valikuid. Algatusega toetame ka arutelu ettevõtlusvabaduse piiramise üle,” selgitas Havas Estonia juhatuse esimees Mark Eikner.

Eesti tõusis sel aastal Euroopa Liidu ülereguleerituse indeksis Nanny State Index (NSI) Soome ja Leedu järel kolmandale kohale. 2017. aastal asus Eesti samas indeksis 14. kohal, seega oleme kahe aasta jooksul liikunud oluliselt riikliku ülereguleerimise suunas.

Ettevõtjaid ning kodanikuaktiviste koondav algatus „Ise otsustan” ühendab eri valdkondade inimesi ja organisatsioone, kes seisavad suurema otsustusvabaduse eest oma valdkonnas ja ühiskonnas laiemalt. 

„Ise otsustan“ kampaania kõneisikud on Alexela Grupi juhatuse liige ja kaasomanik Marti Hääl, Eesti Teaduste Akadeemia liige ning poliitik Ene Ergma, kunstnik Jaan Toomik, ratsaspordi tulevikulootus Margareth Eikner ning Kohtla-Järve Gümnaasiumi direktor Hendrik Agur

Kampaania sõnumid:

 • „Üleliigsed keelud ei tööta. Kui keegi oleks
  käskinud Eeval õuna noppida, poleks ta seda kunagi teinud!“ – Ene Ergma,
  astrofüüsik 
 • „Loomingule ei ole vaja seada piire, sest
  kõige karmim piiraja on looja ise.“ – Jaan Toomik, kunstnik 
 • „Liigsed käsud võtavad kogukonnalt väe.“ –
  Marti Hääl, ettevõtja 
 • „Miks riik ei usalda inimesi, keda ta ise
  koolis oma peaga mõtlema õpetas?“ – Hendrik Agur, koolijuht 
 • „Noorus on vaba.“ – Margareth Eikner,
  ratsasportlane

IseOtsustan HendrikAgur 2 large

Kohtla-Järve Gümnaasiumi direktori Hendrik Aguri sõnul on Eesti põhikooliõpilased oskustelt Euroopa absoluutses tipus just seetõttu, et meie haridussüsteem on paindlik.

„Eesti haridust eristab (sarnaselt PISA tabeli tippu jõudnud Soomega) õpetajate suur autonoomia ja koolijuhtidele antud iseotsustamisvabadus. Koondtabelis jääb meile alla näiteks USA, kus kõik testid on standardiseeritult valikvastustega. Koolijuhina usun, et motiveeriva õpi- ja arengukeskkonna tagab koolide tegutsemis- ja otsustamisvabadus,“ selgitas Agur.


IseOtsustan JaanToomik 2 large

„Piirangupoliitika on laienenud ka kultuurivaldkonda. Loomingule ei ole vaja seada piire, sest kõige karmim piiraja loojale on ta ise,“ ütles kunstnik ja auhinnatud filmitegija Jaan Toomik.


IseOtsustan MartiH%C3%A4%C3%A4l 2 large

„Ise otsustan“ algatus Facebookis: www.facebook.com/iseotsustan

Veebileht: iseotsustan.ee

Loovagentuur Havas Creative on Turundajate Liidu (TULI) liige. TULI ühendab
kõiki turundusega tegelevaid professionaale, kes on huvitatud erialase taseme
tõstmisest ning valdkonna ärksaimate kaasamõtlejate hulka kuulumisest. TULI-sse
kuulub praegu 63 ettevõtet.

Silja Oja, TULI

Kõik uudised

TULIs on üle saja liikme. Liitu sinagi Eesti suurima turunduskogukonnaga!

Loe siit, mis hüvesid TULI liikmed naudivad.

TULIst lähemalt