11.03.2021

Kerttu Talvik: Z-generatsiooni sotsiaalmeedia tarbimine eeldab personaliseeritud videosisu

Z-generatsioon ehk zoomerid on sugupõlvede loetelus viimased. Sünnipäraselt digialtid noored erinevad eelnevast generatsioonist mitmel olulisel moel. Globaalsete sotsiaalmeediaplatvormide esindaja Httpool tõi välja põhilised mustrid, mida peaks uusimale põlvkonnale turundades jälgima.

Httpool Eesti juht Kerttu Talvik

Httpool Eesti juhi Kerttu Talviku sõnul peaksid ettevõtted juba mõtlema Z-generatsiooni tähelepanu püüdmisele, sest praegu varasesse täiskasvanuikka jõudev generatsioon moodustab õige pea olulise osa tarbijatest. „Z-generatsiooni vanimad esindajad on värskelt oma karjääri alustamas, mistõttu suureneb peagi ka nende ostujõud. Ettevõtted, kes oma turundusstrateegiat nendele ei kohanda, võivad kaotada olulise kliendisegmendi,“ selgitas Talvik. Ta lisas, et Z-generatsioonile turundades tuleb meeles pidada nende eripärasid.

Massiturunduse aeg on möödas 

Google’i läbiviidud uuringust selgus, et 70% Z-generatsiooni noortest suhestub Youtube’i mõjuisikutega rohkem kui teiste kuulsustega. „Massiturunduse aeg on möödas ning edukad brändid harrastavad läbipaistvat, sihitud kommunikatsiooni. Üks efektiivne võimalus on selleks kasutada mõjuisikuid,“ nentis Talvik. Ta lisas, et oluline on leida üles need õiged inimesed, kes soovitud publikut kõige paremini kõnetavad, sest suure tõenäosusega ei kattu nad Y-generatsiooni lemmikutega.

„Z-generatsioon on individualistikus maailmas üles kasvanud ning personaalset lähenemist ootavad nad ka brändidelt, seega tuleb oma müügisõnumeid ka vastavalt kohandada. Pole midagi halvemat, kui one-size-fits-all,“ selgitas Talvik.

Tähelepanu kestus väheneb, videode olulisus kasvab

On tõestatud, et uuel generatsioonil on tähelepanu kestus lühenenud 12-lt sekundilt 8-le ning kasutusel on korraga kuni viis ekraani. Talviku sõnul tähendab see, et turundajad peavad rohkem pingutama, et luua tähelepanu köitvat sisu. Zoomerite püüdmisel on oluliseimateks turundukanaliteks just videosisule keskenduvad platvormid nagu näiteks Youtube, Snapchat ja TikTok, sest nad eelistavad nutitelefoni ning veedavad igapäevaselt rohkem kui kolm tundi erinevat videosisu tarbides. Talvik lisas, et ka Instagram on noorte hulgas endiselt üks populaarsemaid sotsiaalmeediaplatvorme. Näha on Facebooki mõju vähenemist, seda peetakse tihti vanainimeste kanaliks.

Suurim väärtus on autentsus

Uus põlvkond noori hindab brändide puhul autentsust ning peab oluliseks sotsiaalseid väärtusi, mistõttu photoshopitud modellid ning võltsina näivad kuulsused ei ole enam kõnekad. „Edu saavutavad need brändid, kelle tuumikväärtused ühtivad noorte omadega, kuid enam ei piisa sõnadest, vaid väärtuste eest peab ka jõuliselt seisma,“ leidis Talvik. Ta lisas, et lojaalsete klientidena on zoomerid tänuväärsed, sest levitavad innukalt infot oma ringkonnas ning jätavad meelsasti sotsiaalmeedias arvustusi. Kui aga reklaam või toode ei vasta nende ootusele, ei karda nad ka oma rahulolematust väljendada.

Httpool kuulub äriühingusse Aleph Holding, mis esindab Euroopas ja Aasias globaalseid meediaplatvorme nagu Twitter, Facebook, Spotify, LinkedIn, Snapchat, TikTok, Warner Music, Outbrain, Quora, Brainly ja Viber. Httpooli peakontor asub Ühendkuningriigis ning üks paljudest harukontoritest ka Eestis.

Httpool Eesti on Turundajate Liidu (TULI) liige.

Toimetas: Silja Oja, TULI

Kõik uudised

TULIs on üle saja liikme. Liitu sinagi Eesti suurima turunduskogukonnaga!

Loe siit, mis hüvesid TULI liikmed naudivad.

TULIst lähemalt