15.07.2020

Keerulise aja turunduskanalid: kas kordub möödunud kriisi kogemus?

Erinevate prognooside kohaselt ootab ülemaailmset majandust lähiajal ees etapp, mida saab võrrelda MASU-perioodiga kümmekond aastat tagasi. Koos majanduslangusega, mille suuruseks on Eesti Pank ennustanud 6-14% ning Euroopa Komisjon 6,9%, väheneb inimeste tarbimisvõimekus ja ostuotsuseid tehakse ratsionaalsemalt.

Kaja Sepp, Omniva
Omniva kommunikatsiooni- ja turundusjuht Kaja Sepp

Keerulised ajad 2000ndate lõpus sundisid ettevõtteid turundustegevuste tulusust kriitiliselt hindama. 2009. aastal vähenesid kulutused printmeediale 50%, välimeediale 36%, televisioonile 35%, raadiole 26% ja internetile 24%.

Tasub meeles pidada, et kümme-üksteist aastat tagasi olid inimeste meediatarbimise harjumused tänasest mõnevõrra erinevad. Näiteks raadio kuulamine ja televisiooni jälgimine, mis viimastel aastatel on langenud, püsis eelmise kümnendi lõpus (2007-2009) stabiilsena. Trükiajakirjanduse tarbimise muutumise märgiks oli, et 2009. aastal langesid ajakirjade-ajalehtede lugejanumbrid keskmiselt 15% ning mitmed väljaanded lõpetasid ilmumise.

Olulisim muutus eelmise kümnendi lõpul oli online-meedia kasutajate arvu kiire kasv. Soodus kontaktihind ning võimalus segmenteerida huvigruppe ja sihtida sõnumeid järjest täpsemalt muutusid piiratud eelarvete tingimuses väga oluliseks.

Samas näitas eelmine kriis selgelt, et digireklaami kõrval oli vaja teisigi lahendusi, millega sõnumid õigete klientideni viia. Eesti Posti statistika näitab, et otseposti langus oli prognoositust väiksem, kuna nii digit kui ka otseposti ühendab soodne kontaktihind, laialdane levik ja võimalus sihtida väga spetsiifiliselt kindlaid huvigruppe. Tarbijate vaates tegi otseposti märgatavus ja kasutatavus hoopis hüppe ülespoole: otsepost soodustab ju hindadega kursisolekut ja ratsionaalseid ostuotsuseid, mis kriisi ajal on eriti olulised.

Reklaami- ja meediamaastik ning inimeste tarbimisharjumused on vahepealse kümne aasta jooksul muutunud ning ennustamine on üldse tänamatu töö. Kuid ennustame siiski: digireklaam jätkab kriisiajal veel jõulisemalt oma võidukäiku ning koos sellega kasvab ka “analoogmaailmas” häid tulemusi toov otsepost. Ning ilmselt juba septembris-oktoobris saab siin esimesi tibusid lugeda.

*statistilised andmed pärinevad Kantar Emori poolt aastatel 2008-2009 läbi viidud meediaturu uuringust

Kaja Sepp
Omniva kommunikatsiooni- ja turundusjuht


Omniva on Turundajate Liidu (TULI) liige. TULI ühendab kõiki turundusega tegelevaid professionaale, kes on huvitatud erialase taseme tõstmisest ning valdkonna ärksaimate kaasamõtlejate hulka kuulumisest. TULI-sse kuulub praegu 78 ettevõtet.

Kõik uudised

TULIs on üle saja liikme. Liitu sinagi Eesti suurima turunduskogukonnaga!

Loe siit, mis hüvesid TULI liikmed naudivad.

TULIst lähemalt