15.06.2022

INTERVJUU | Helesinise laguuniga endine vangla sai turismiatraktsiooniks avalikkuse nõudmisel

RUMMU Quarry I Prisoni sihtkoha arendamise juhi Mariane Barrieri sõnul on Rummu külastajad ise kõige paremad koha turundajad. Meistriklassi raames valminud prototüübi elluviimisel saab Rummu nutika veebirakenduse, mis annab paiga külastamisele aga täiesti uue mõõtme.

Rummu karjäär. Foto: Silver Raidla

Mis täpsemalt on RUMMU Quarry I Prison (Rummu karjäär ja vangla)? Kuidas tutvustate seda inimesele, kes sellest väga vähe või üldse mitte kuulnud on?

RUMMU Quarry I Prison on endine Murru vangla ja selle kõrval asuv Rummu karjääri mägi koos helesinise laguuniga. Rummu karjäär on rahva seas viimaste aastate jooksul palju populaarsust kogunud kui suvine sihtpunkt, kus saab veeta päeva rannas, nautides unikaalseid vaateid. Rummu karjäär on kuulus sihtkoht ka väliskülaliste seas – tullakse vaatama “veealust vanglat” – underwater prison’it.

Millest tuli idee seda paika turismiatraktsioonina arendada?

Idee seda paika turismisihtkohana arendada on tegelikult tulnud külastajate huvist. Kui umbes 10 aastat tagasi sai sellest territooriumist, mis oli tegutsenud vaid vanglana ja ei olnud üldse turismiatraktsioon, eraterritoorium, siis omanike huvi ei olnud üldse turism, vaid neil olid hoopis teised plaanid.

Aastate jooksul oli aga näha, et väravate kinnihoidmine tekitab pigem pahameelt ning nüüd on aasta-aastalt sihtkohta teadlikumalt arendatud. Hoiame seda, mis on ja põimime siia ümber neid teenuseid, mida külastajad sihtkohtadest ootavad – infot selle paiga kohta, võimalust ekskursioonideks, lisaks on siin suvekohvik ja muud mugavusteenused.

Mida Rummu karjääris ja vanglas vaadata ja teha saab?

Rummu karjäär on seni olnud suvituskoht, kuid lisaks rannale, helesinisele laguunile ja mäele on siia loodud suvekohvik, võimalus külastada veeparki, sukelduda, sõita SUP laua või kanuuga. Peagi saab mäe tagumisel küljel mängida discgolfi ning arendame mugavamat ööbimisvõimalust karavanpargi näol.

Murru vanglas saab iga päev käia audiogiidiga ekskursioonil ja lisaks toimuvad suvel regulaarsed ekskursioonid giididega, kes on olnud vanglas ametnikud. Sel suvel on tulemas ka mitu suurt festivali ja kontserti, lisaks alustame tänavakunsti ekskursioonide ja seintele joonistatud maalide tutvustamist. Uhiuued vesirattad on juba juuni algusest vees ja ootavad nautijaid.

Mis oli teie jaoks Eesti Disainikeskuse korraldatud teenusedisaini ja teenuste digitaliseerimise meistriklassis osalemise eesmärk?

Meistriklassis osalemise eesmärk oli esialgu arendada paremaks Murru vangla audiotuuri. Tegelikult aga saime oma mentoriga disainiauditit läbi viies aru, et meil on nii palju erinevaid asju võimalik kohapeal kogeda ja paljud külastajad ei teagi kõikidest nendest võimalustest. Näiteks tullakse randa, aga ei teata, et saab ka vanglasse ekskursioonidele või ei tabata vanglasse tulles kõiki karjääri võimalusi – näiteks kohvikut, tualette ja sukeldumist.

Mida teie jaoks meistriklassi 1. grupi võit tähendab?

Meie jaoks tähendab võit väga palju. Saime aru, et kui mitte alla anda ja järjepidevalt asjaga tegeleda ja seda ka juhul, kui esialgsed plaanid muutuvad ja fookusesse tuleb midagi uut, siis oma ala professionaali ehk mentori suunamise läbi on võimalik suuri asju ära teha. Ja seda isegi siis, kui tee võiduni on sisaldanud ka lühikesi öid, mõndasid pisaraid, palju komme ja omavahelist nügimist asjade ära tegemiseks.

Meie meeskond on imeväike. Aasta tagasi oli meid kaks, nüüd võib öelda, et meid on peaaegu neli, kes Rummu karjääri ja Murru vangla kui turismisihtkoha arendamisega tegelevad. Sest lisaks arendusele on meil just hooaeg alanud ja iga hetk üles kerkib üles palju “elulisi” teemasid, mida lahendada.

See võit andis meile väga suure portsu motivatsiooni, aga ka vastutuse see prototüüp reaalsusesse tuua.

Kirjeldage palun natuke seda protsessi ja tulemust ehk prototüüpi. Milles teie tehtud prototüüp täpsemalt seisneb ja mis see endas sisaldab?

Meie loodud prototüüp on justkui uhiuus veebileht Rummu karjäärile (ja Murru vanglale). See veebileht on nutikas ja kaasamõtlev – annab teada just tänase päeva sündmustest vastavalt ajakavale, teavitab veetemperatuuri, annab võimaluse kohvikust piknikukorv sobivaks kellaajaks ette tellida ning suunab vangla tuurist osa võtma. Lisaks aitab veebileht broneerida vesiratta või sukeldumise ja kui õhtul on toimumas näiteks kontsert või muu sündmus, annab see rakendus ka selle kohta teavituse. Loodud prototüüp ja sellest arendatav uus lahendus on justkui katus kõikidele Rummu tegevutele ja teenustele, võttes arvesse kliendi soove.

Prototüübini jõudsime meistriklassi teises pooles. Esialgu kaardistasime oma teenused, persoona, brändi persoona, kirjeldasime klienditeekonda ja teenusekaarte. Arutasime, täitsime tabeleid, kuulasime oma mentorit, tundsime lootusetust ning samas leidsime tugeva meeskonnatunde ja motivatsiooni.

Kuidas plaanite prototüüpi juurutama ja ellu viima hakata?

Prototüübi juurutamiseks ja elluviimiseks plaanime kõigepealt meistriklassis loodud esimese lahenduse olemasolevale veebilehele üles saada. Ja niipea kui võimalik, on plaanis üle vaadata kogu Rummu bränd ja koos brändinguga arendada prototüübist päriselt toimiv lahendus. Kuna suveaeg on Rummus lühike ja kiire, siis päris lõplik lahendus saab kättesaadavaks tõenäoliselt järgmiseks suvehooajaks.

Kuidas RUMMI Quarry I Prison’ile brändingut teete?

Nüüd seoses meistriklassiga oleme teadlikult kaardistanud, mis meil olemas on, mida me saame paremini teha ja kindlasti on meil plaanis küsida lisanõu brändingu ja võimalik, et ka rebrändingu osas. Oleme teadlikud, kui oluline see on. Peame nentima, et seni ei olnud me Rummu brändile nii palju tähelepanu pööranud.

Kuidas RUMMU Quarry I Prison’it turundate ning kas ja kuidas ka väljaspoole Eestit?

Rummuga on nii, et kunagine kinnine territoorium keeldub endiselt sulgumast – Rummu külastajad ise on väga head turundajad. Rummu on unikaalne oma helesinise laguuni ja mäe materjali ning reljeefiga – siin ei ole võimalik halbu pilte teha ning võib öelda, et enamus Rummu külastajaid postitab siin tehtud pilte sotsiaalmeediasse. Seesama hea tunne ongi päriselt selline nagu pildil ja see müübki. Lisaks on unikaalne vangla hõng, mis on enamustele meist võõras, kuid huvipakkuv.

Turundustegevustest uuendame alati infot oma veebilehel ja kasutame usinalt sotsiaalmeediakanaleid – FacebookiInstagrami ja TikToki. Võib öelda, et põhilised turundustegevused toimuvadki meil sotsiaalmeedia platvormidel – näitame, kui eriline sihtkoht Rummu on ja anname välja signaale, et territooriumile saab ametlikult piletiga siseneda aasta ringi.

Lisaks oleme oma infoga üleval visitestonia.com/puhkaeestis.ee platvormil. Meie infolehed on väljas Tallinna Turismiinfokeskuses, kuna seal küsitakse Rummu külastuse kohta palju. Oleme sellest aastast infoga esindatud ka paaris turismiteemalises kataloogis, hoiame info värskena Google’is ning loomulikult vastame kõikidele päringutele ja kommentaaridele.

Millised on teie tulevikuplaanid ja/või visioon seoses RUMMU Quarry I Prisoniga?

Tulevikuplaanid selleks suveks on pakkuda külastajatele üliägedat elamust. Pakume uusi elamusi võrreldes eelnevate hooaegadega – näiteks oluliselt sisukamat audiogiidiga vanglatuuri, vesirataste laenutust karjääris ning discgolfi mängimise võimalust. Alustame rebrändingu ja loomulikult oma prototüübi elluviimisega. Juba prototüübi kirjeldusest on hästi näha ning aru saada, kui palju paremini saame me oma teenuseid külastajatele tutvustada.

Meile endale tuli samuti üllatusena, kui laia tegevuste spektrit me pakume ning nende tegevuste info külastajateni viimise ja loomulikult teenuste kvaliteetse pakkumisega tegutseme edasi.

Suur aitäh EAS ja Eesti Disainikeskus ning meie imeline mentor Helen Susan Selirand ja kõik teised meistriklassis osalenud!

Fotod: Silver Saidla ja Eesti Disainikeskus

Toimetas Kaarel Täll, TULI

Kõik uudised

TULIs on üle saja liikme. Liitu sinagi Eesti suurima turunduskogukonnaga!

Loe siit, mis hüvesid TULI liikmed naudivad.

TULIst lähemalt