09.01.2020

Ehtekunstnik kaebas Saaremaa Piimatööstuse ja agentuuri La Ecwadori kohtusse ning võitis

Saaremaa Piimatööstus ja reklaamiagentuur La Ecwador kasutasid Saaremaa juustu kampaanias ehtemeister Keiu Kullese loodud Muhu preesi ilma autori loata, kirjutas täna Eesti Ekspress.

Foto: Eesti Ekspress/Ilmar Saabas, Keiu Kulles, Agentuur La Ecwador

2017. aasta sügisel esitas ehtekunstnik Keiu Kulles (fotol) hagi Saaremaa Piimatööstus AS-i ja Agentuur La Ecwador OÜ vastu. Sealt algas võitlus, mis kestis üle kahe ja poole aasta ning lõppes alles vahetult enne mulluseid jõule, kirjutab Eesti Ekspress.


Screenshot%202020 01 08%20at%2019.50.55 block

La Ecwadori kujundatud prees Saaremaa juustu pakendil meenutas üks-ühele Kullese fotot endaloodud Muhu preesist. Isegi kohad, kus valgus heidab preesil olevatele kividele läiget, on üks-ühele sarnased.

Kohus mõistis piimatööstuselt ja reklaamiagentuurilt Kullese kasuks välja 2950 eurot varalise kahju hüvitist, 4000 eurot mittevaralise kahju hüvitist, lisaks veel viivised ja õigus­abikulud.

La Ecwador ja Saaremaa Piimatööstus kaebasid otsuse edasi Tallinna ringkonnakohtusse. Seegi jättis õiguse Kullesele, riigikohus ei võtnud piimatööstuse ja reklaamibüroo apellatsioonikaebust menetlusse. Möödunud aasta detsembris jõudis kohtuprotsess kunstniku võiduga lõpule.


Vaidlusaluse pakendi kasutamine lõpetati ja kasutusele võeti uus kujundus, kus on kujutatud teistsugust preesi.

Kulles peab tulemust tõe ja õiguse võiduks, agentuuri La Ecwador juht Heily Aavik on aga nördinud: „Eesti rahvakunsti kaaperdatakse! Kas tulevikus patenteerib keegi ära ka pastlad ja Muhu seeliku?“.

Liivi Soova, Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu auesimees, ütleb Eesti Eksprerssis juhtunu kohta nii: „Paljudele tundub, et rahvakunst on meie kõigi oma, võta ainult ja tee. Aga kui me tahame kujunduses kasutada Muhu preesi, siis on võimalik minna muuseumi, osta pilt ja kasutada seda koos viitega. Teha lihtsalt internetist leitud fotost copy-paste ilma mõtlemata, see ei ole normaalne.“

Loe Eesti Ekspressist käesoleva loo aluseks olnud Külli-Riin Tigassoni artiklit “Suur tüli Muhu preesi pärast: ehtekunstniku looming pandi autori loata juustupakendile”.

Vaidlusaluse pakendi kasutamine lõpetati ja kasutusele võeti uus kujundus, kus on kujutatud teistsugust preesi. 

Heily Aavik on La Ecwadori blogis Saaremaa Piimatööstusele tehtud juustupakendist ja kohtuprotsessist enda vaatenurgast põhjalikumalt kirjutanud: “Kellele kuulub rahvalooming?”.

Juhtum küttis kirgi ka Eesti Disainerite Facebooki grupis.

Silja Oja, TULI

Kõik uudised

TULIs on üle saja liikme. Liitu sinagi Eesti suurima turunduskogukonnaga!

Loe siit, mis hüvesid TULI liikmed naudivad.

TULIst lähemalt