27.10.2020

Eesti võtab kasutusele uue kujundusega passid

Alates 1. jaanuarist 2021 alustab Politsei- ja Piirivalveamet uute passide väljastamist. Reisidokumentidesse kantavad andmed jäävad samaks, ent uueneb passide kujundus ja turvaelemendid.

Eesti uus pass

Uutes passides on PPA põiminud turvaelemendid passi kujunduse osaks. „Osa turvaelementidest on silmaga nähtavad, osa sõrmedega kombatavad ning osa kontrollitavad üksnes erivalguses või luubiga,“ rääkis PPA identiteedi ja staatuse büroo peaekspert Eliisa Sau. Lisaks muutus ka materjal, millele passi kasutaja andmed kantakse. „Vahetasime turvapaberist isikuandmete lehe polükarbonaadi vastu, mis on kasutusel ka ID-kaartidel. See võimaldas kasutusele võtta täiendavaid turvaelemente,“ lisas ta.

„Pildid ei ole joonistatud. Loomafotode sees olevad loodusfotod on leitavad Eesti brändi kodulehelt. Kujunduslahenduse töötas välja PPA koostöös tootjapoolse kujundustiimiga,” vastas PPA pressiesindaja Britta Sepp küsimusele passide kujunduse kohta.

Uued passid toodab Briti ettevõte HID CID LIMITED ning protsessi on olnud kaasatud Siseministeerium, Riigikantselei, EAS ja Siseministeeriumi Infotehnoloogia- ja Arenduskeskus. Protsessi juhib dokumentide väljaandjana Politsei- ja Piirivalveamet. Passileping on sõlmitud 8 aastaks ning selle perioodi jooksul tellib Politsei- ja Piirivalveamet lepingupartnerilt hinnanguliselt üle 800 000 dokumendi.

Lepingu kogumaksumus on 11,5 miljonit eurot, mis jääb varasemate lepingutega samasse hinnaklassi, sisaldades kõiki tootmisega seonduvaid kulusid, sh uuendusliku kujunduse väljatöötamist. Riigi kulud on kaetud riigilõivuga. Riigi ja inimese jaoks jääb passi hind samaks.

Silja Oja, TULI

Kõik uudised

TULIs on üle saja liikme. Liitu sinagi Eesti suurima turunduskogukonnaga!

Loe siit, mis hüvesid TULI liikmed naudivad.

TULIst lähemalt