11.08.2020

Disainiauhindadel võistlevad pakendid videotega ning kodulehed raamatutega

Selgusid Eesti Disainiauhinnad 2020 nominendid. Kokku esitati konkursile, mis toob avalikkuse ette disainivaldkonna viimase kahe aasta edulood, tänavu 235 tööd. Võitjad selguvad 18. septembril toimuval hübriidsündmusel, kus ühendatakse virtuaalne ja füüsiline ruum.

EDA 2020 nominendid

Suureks üllatajaks oli korraldajate hinnangul teenusedisaini kategooria. Teenusedisaini žürii esimees Geroli Peedu kommenteerib: „Esitatud tööde suur hulk näitab, et teenusedisain on leidnud oma koha Eesti disainimaastikul ning viimastel aastatel on selle rakenadmine edenenud jõudsalt, seda nii äriarenduses kui ka avaliku sektori innovatsioonis.“

Peedule sekundeerib EDA 2020 žürii liige Taanist Anders Bang Kiertzner, kes näeb samuti, et teenusedisainil on kujunenud Eestis väga tugev positsioon. „Olen vaadelnud mitmeid projekte, mis käsitlevad probleeme Eesti kontekstist lähtuvalt, ent pakutud lahendustel on kindlasti nii perspektiivi kui ka omadusi, et neid saaks kohandada ja rakendada rahvusvahelisel tasandil.“ „Edaspidi tahaksin näha rohkem projekte ja algatusi, mis keskenduvad kestlikkusele ja ringlusele. Eestil on tänu tugevale tehnoloogia- ja loodusressursside sektorile ainulaadne ja kindel positsioon, mistõttu sooviksin näha neid kahte sektorit koos töötamas ning arendamas tooteid ja teenuseid, mis tagaksid kestlikuma tuleviku, innustab Kiertzner.

Tutvu teenusedisaini kategooria nominentidega.

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi juhataja Kai Lobjakase sõnul on tal eelkõige hea meel uute kategooriate üle nagu Disainimuutja ja Aasta Disainitegu, mis annavad kinnitust Eesti disainivälja laienemisest ning avavad võimaluse disainis peituva potentsiaali rakendamisest senisest laiemalt rääkida ning seda juba olemasolevate näidete varal. „Hea on näha koostööd avaliku sektoriga – selle kaudu saab disaini mõjuväli märkimisväärselt laieneda, ‘‘ nendib Lobjakas.

visiir
BRUNO 2020 nominent: visiir. Autorid: Erik Heiki Veelmaa, Hanna-Liisa Haukka, Karl Kukk, Mõtus Lõmaš Kama. Tellija: Pakendikeskus.

Tootedisainiauhinna BRUNO rahvusvaheline žürii sõelus välja teise ringi jõudnud tööd, mille hulgast valiti omakorda nominendid. Kokku oli hindamiseks üles seatud 80 uudset toodet, mis on valminud viimase kahe aasta jooksul. Edasijõudnuid on kokku 24 ning nominente 11. „Žüriiliikmed hindavad kõrgelt Eesti disainerite püüdu kestlikkusele ja taaskasutusele, aga seekordne saak oli kahjuks väiksem kui eelmisel korral, ‘‘ tõdeb BRUNO auhinnale aluse pannud Eesti Disainerite Liidu juht Ilona Gurjanova. „Kas annab tunda COVID kriis ja sellest tulenev majandusseisak? Või on materjalipõhine disain loovutamas kohta immateriaalsele disainile? ” kommenteerib BRUNO tulemusi Gurjanova.

Tutvu tootedisainiauhinnale BRUNO kandideerijate ja nominentidega.

2020. aasta Disainiauhindadel uuenduskuuri läbinud graafilise ja digitaalse disaini nelja kategooriasse esitati sel aastal kokku 98 tööd. ADC*E juhatuse liige Janno Siimar on tulemusega rahul: „Osalus oli suurem kui oskasime oodata. Uued kategooriad ja uus lähenemine läks inimestele ilmselgelt korda ning tööde vahel valimine oli äärmiselt raske. Hindasime seda, kui hästi edendab tehtud töö meie ühiskonnale olulisi väärtusi. Samas kategoorias sattusid võistlema pakendid videotega ning kodulehed raamatutega. Esimese aasta kohta oli tulemus väga hea, kuid samuti õppisime väga palju järgmiste aastate tarvis. Selgemaks said kriteeriumid, milledele vastavaid töid otsime. Usun, et disaineritel on põhjust olla uhke ning kuigi auhindu anname välja vähe, on üldine tase siiski väga kõrge ja kiiduväärt.“

Tutvu graafilise ja digitaalse disaini kategooria nominentidega.

Disainihariduse kategoorias on disaini mõistmine läinud laiemaks ning sel aastal üllatas rikkalik valik ja eriilmelised kandidaadid. „Näeme, et disainiharidus ajab oma võimsaid harusid nii era- kui avalikus sektoris, haridusasutustes ja laste huvikoolides. Heade projektide taga on tugevad eestvedajad ja meeskonnad, tihti ka valdkonnaülesed, mis kinnitab, et disainiharidus on universaalne viis ühiskonna inimnäolisemaks muutmisel,“ kommenteerib disainihariduse žürii esimees ja EKA õppeprorektor Anne Pikkov.

Noore graafilise disaineri auhinnale Noor Püss kandideeris sel aastal 8 ja noore toote-, tekstiili- või moedisaineri auhinnale SÄSI 16 noort disainerit.

SÄSI konkursil nägime palju tugevaid ja enesekindlaid töid nii tudengitelt kui ka kogenud disaineritelt. Ühiseks nimetajaks oli hea konteksti- ja eesmärgitaju, ent tulevikus sooviksime näha rohkem veenvaid tõendeid, mis kinnitaksid selliste julgete sõnade nagu „innovaatiline“, „kestlik“ ja „ainulaadne“ kasutamist. Kui soovite maailma oma disainiga muuta, siis palun öelge ka, kuidas te seda teha plaanite,“ on SÄSI žüriiliikme Anders Bang Kiertzneri soovitus noortele disaineritele.

Kõikide EDA 2020 nominentidega saab tutvuda Eesti Disainiauhinnad 2020 kodulehel.

Arvestades praeguseid turbulentseid aegu seoses COVID-19 puhangutega, toimub konkursi Eesti Disainiauhinnad 2020 auhindade jagamine 18. septembril hübriidsündmusena, kus ühendatakse virtuaalne ja füüsiline ruum. Kes soovib, saab vaadata auhindade jagamist kodus diivanil, büroos või stuudios, aga 18. septembril toimuva Disainiöö raames on kõik huvilised oodatud ka aadressil Marati 5 asuva Põhjala angaaridesse Eesti Disainiauhinnad 2020 ühisvaatamisele, kus on võimalik tutvuda ka BRUNO näitusega. Mahutavus oleneb piirangutest ning võimalusel toimub järelpidu Botikus. Täpsem info peagi saadaval.

Eesti Disainiauhinnad 2020 kõiki võidutöid saab näha Viru Keskuse aatriumis 21. septembrist kuni 5. oktoobrini. Erinevalt varasematest aastatest rändab näitus edasi ka Võrru, Tartusse, Pärnusse ja Narva. 14.–17. septembril toimuvad disaineritele ka erialased seminarid ja workshopid, mida viivad läbi valdkonna tippspetsialistid.

Iga kahe aasta tagant väljaantavaid Eesti Disainiauhindu korraldab Eesti Disainikeskus koos Eesti Disainerite Liidu, ADC*Estonia, Teenusmajanduse Koja ja Eesti Kunstiakadeemiaga.

Esmakordselt anti Eesti Disainiauhinnad ühiselt välja 2012. aastal, tootedisainiauhinda BRUNO on antud välja aastast 2006.

AJAKAVA 2020:

  • 10. august: nominentide avalikustamine
  • 14.–17. september: seminarid disaineritele
  • 14.–20. september: Bruno nominentide näitus Disainiöö raames Põhjalas
  • 18. september: Eesti Disainiauhinnad 2020 võitjate väljakuulutamine
  • 21. september – 5. oktoober: Eesti Disainiauhinnad 2020 võidutööde näitus Viru keskuses

Silja Oja, TULI

Kõik uudised

TULIs on üle saja liikme. Liitu sinagi Eesti suurima turunduskogukonnaga!

Loe siit, mis hüvesid TULI liikmed naudivad.

TULIst lähemalt