14.11.2023

Case study: Eestis hakkavad rändama neli iseloomuga robotit

Ringdisain, jäätmekäitlus ja nutikas tarbimine on tuntud fraasid, mille kergekäeline kasutus kipub need taandama sõnakõlksu staatusse. Tähenduse olulisust see siiski ei vähenda. Kui noortele selgitada juba maast madalast teemade sisu ja tähtsust, saab keskkonnateadlikust mõtteviisist normaalsus.

Neli keskkonnasõbralikku robotit. Vasakult paremale: Lobot, Tarbot, Töbot ja Kobot. Foto: Aivo Kallas

Ringmajanduse maskotid

Keskkonnaagentuur soovis luua eelkõige lastele ja peredele suunatud õppevahendi, mis võimaldaks mänguliselt käsitleda ringmajanduse teemasid. Eesmärk oli rääkida jäätmetekke vältimise olulisusest, selgitada jäätmete ringlussevõtu võimalusi ning tutvustada neid väärtusliku materjalina. Laialdasema kasutatavuse huvides tuli õppevahend luua mobiilsena.

Neid vajadusi silmas pidades sündis robotite ringnäitus. Velveti jätkusuutlikkuse ja materjalide manager ning näituse disainijuht Kristel Linnutaja: „Suutsime traditsioonilise rändnäituse formaadi lahendada eriliselt, sest aitasime elule neli tegelast. Usun, et nad on tõeliselt pilkupüüdvad „maskotid“, kelle abil keerulist teemat lihtsalt ning mänguliselt edastada.“

Disainitiim lõi kontseptsiooni, interaktsioonilahendused, vormi- ja graafilise disaini ning tootis oma tööjooniste järgi näituse valmis. Näitus on eesti- ja venekeelne ja suur osa eksponaatidest on kasutatavad lastele, kes ei oska lugeda. 

Oma nägu, oma lugu 

Idee avada teemat omanäoliste tegelaste kaudu kutsus kiiresti ellu robotite motiivi ning pikslite stiilis retrohõnguline graafiline käekiri inspireeris omakorda karakterite iseloomu. Iga robot avab üht teemat mängu või interaktsiooni kaudu. Kui vormilahendus hakkas prototüüpimise käigus jumet võtma, tulid robotitele nimede leidmisega Facebooki vahendusel appi Keskkonnaameti jälgijad.

Materjalide ja detailide otsimine ning robotite ehitamine oli disaineritele vägagi praktiline projektietapp. Omamoodi väljakutse oli leida tasakaal jääkmaterjalidest kokku pandud, kuid samas stiililt puhta toote vahel. Robotite kere materjaliks valiti lihtne hall plaat, kuid meelega on jäänud nähtavaks kruvid, naelapead ja väiksemad leidesemed, mis toetavad tegelase lugu.

robotid 1 11 2023
Robotid messil Ringmajanduse Roheaed 2023. Foto: Erakogu

Nutikam lahendus võtab aega

Materjalide teadliku kasutuse kõrval pidi vormidisain tagama, et näitust saaks mugavalt komplektina transportida. See tähendab, et ühtaegu pidid universaalkerega sõiduautosse mahtuma kõik neli robotit, olles sealjuures piisavalt toekad, et stabiilselt püsti püsida. 

Lahendusena ehitati robotitele eemaldatavad jalad, mis võimaldavad näitust kompaktselt autosse paigutada.

Jätkusuutlikumate võimaluste leidmiseks peab kindlasti aega varuma. Nii müttaski disainer tööpükstes Põhjala tehase õuel, laoruumides ja töökodades ning kogus robotite jaoks sobivaid detaile. Kivimid loodusvararoboti käe jaoks pärinevad aga Keskkonnaametilt.

Robotid rändavad

Debüüdi tegid robotid keskkonnateadlikkuse messil. Näitus sobib eksponeerimiseks nii konverentsil, kaubanduskeskustes, koolides, raamatukogudes või kus iganes. Huvilised saavad neid laenutada Keskkonnaametist (info: ). 

Disainitiim loodab, et tänu lihtsatele lahendustele on neil laialdane mõju. Kristel Linnutaja: „Meil on hea meel, et näitus on praktiline väljund aitamaks kaasa keskkonnateadlikule mõtteviisile ja säästvale käitumisele. Usume, et mõtteviisi muutmine ja käib käsikäes muutustega käitumises.“ 

Saage tuttavaks

  • Lobot on rahulik ja armas loodusvararobot, kes teab, et kogu tooraine kas kasvatame (taastuvad loodusvarad) või kaevandame (taastumatud loodusvarad). Tema kõhul olevas mängus saab end proovile panna küsimustega loodusvarade kohta. Käte peal saab vaadata ja katsuda erinevaid Eesti maapõues peituvaid kivimeid. 
  • Kobot on asjalik ja tegutsemishimuline kodurobot. Ta on osav parandaja, kelle kõhus saab harjutada prügi sorteerimist. Kõrvadeks on tal elektrikilbi kaitselülitid. Tema teab, et kõige loodushoidlikum on korduskasutada juba olemasolevaid asju.
  • Tarbot on lõbus ja seltskondlik tarbimisrobot, kellele meeldib sõpradega kõike jagada. Tema kõhus saab vaadata, milliseid tooteid ja teenuseid saab jagada, laenata, rentida ning milliseid võiksid parem ise omada.
  • Töbot on pöörane põriseja, kelle kõht pöörleb lõputult. Tema teab, et iga toote eluringis kulub varasid ja vahendeid ning ta õpetab, milline on toodete keskkonnamõju.
dsc 5007
Lobot ja Tarbot tarkusi jagamas. Foto: Aivo Kallas

Tellija: Keskkonnaagentuur, Keskkonnaamet 

Velveti meeskond: Kristel Linnutaja, Johanna Põldemaa, Jaak Peep, Kevin Laus, Helen Küppas, Mart Lankots

Partnerid: Fuse Engineering, Antenna Translations, Refiner Translations, Wrapar Print, VIVITA Kids 

Autor: Nele Volbrück, Velvet

Kõik uudised

TULIs on üle saja liikme. Liitu sinagi Eesti suurima turunduskogukonnaga!

Loe siit, mis hüvesid TULI liikmed naudivad.

TULIst lähemalt