CASE STUDY | Noorte Investeerimislaagri brändis kohtuvad tõsiseltvõetavus, mõnus emotsioon ning keskkooliõpilaste entusiasm
Sel suvel toimub esmakordselt Noorte Investeerimislaager, mis on suunatud kõigi maakondade 10. ja 11. klassi õpilastele. Laagri eesmärk on suurendada noorte finantskirjaoskust ning inspireerida neid rahatarkust enda eakaaslastele edasi jagama. Investeerimislaagri brändi sünnist kirjutavad häki kunstiline juht Marleen Urboja ja digiprojektijuht Madli Kaevats.
Idee laagri korraldamiseks sündis korraldustiimil mitme väiksema eesmärgi põimisel. Investor Jaak Roosaare on pikka aega korraldanud mitmesuguseid investeerimisalaseid koolitusi ning käinud koolides rahatarkust jagamas. Et investeerimises võidavad pikas perspektiivis need, kes alustasid varem (loe: liitintress), on noorte finantskirjaoskus seda olulisem.
Korraldustiimis said kokku veel Miljonineiu, kes samuti rahatarkust jagab ning äärmiselt aktiivne ja ettevõtlik gümnasist Domenik Djatšuk, keda köitis idee noorte rahatargemast tulevikust. Ideena käis läbi nii rahakooli asutamine kui ka erinevad programmid, ent parima ja tulemuslikuima variandina saigi plaanina kirja suvine inspireeriv laager, mis annab noortele teadmisi, kuidas teha rahatargemaid valikuid ning jagada õpitut eakaaslastele edasi. Rääkimata inspiratsioonist, mida saab juhtivate Eesti investorite, ettevõtjate ja koolitajatega koosviibimisest.
Investeerimislaagri brändiloomes astus sponsorina appi häk disaini- ja veebiagentuur, kes pidas Eesti noorte finantstarkuse arendamist oluliseks, sest sellel on positiivne mõju ühiskonnale laiemalt. Kuna läheneme kõigile oma töödele äärmiselt strateegiliselt, kirjeldame järgnevalt Noorte Investeerimislaagri brändingu protsessi ning tulemusi.
Nagu eelpool mainitud on meil välja töötatud kindel brändi firmagraafika loomise protsess, mille abil jõuame parima tulemuseni. Meie jaoks tähendab see lahendust, mis vastab maksimaalselt nii telllija kui ka lõppkasutaja vajadustele ja eesmärkidele.
Läheneme igale brändiloomele strateegiliselt. Seda ka siis, kui koos kliendiga suuremaid brändistrateegia töötubasid ei toimu. Oleme häkis välja töötanud unikaalse kombinatsiooni metoodikatest, mille abil oleme loonud juba üle poole tosina väga eduka brändi. Meie põhitööriistadeks on värvipsühholoogia, Fiona Humberstone’i aastaaja meetod, brändi arhetüübid ning kliendipersoonad, mis aitavad meil luua tulemuse, mis kõnetab õigeid inimesi ning kannab endas brändi põhiolemust ja -väärtusi.
Ülesandepüstituse olulisus
Noorte Investeerimislaagri bränding pidi kõnetama keskkooli õpilasi üle Eesti, eriti aga neid, kes on investeerimise vastu juba varasemalt huvi tundnud ning on aktiivsed ja ettevõtlikud.
Ehkki tegu on väga hariva üritusega, toimub see suvisel Viirelaiul, kuhu tuleb kokku palju Eesti juhtivaid investoreid ja ettevõtjaid, kellega koos on noortel võimalus veeta suve kõige inspireerivamad päevad. Seega ei saanud ka brändi visuaal olla liiga tõsine, vaid pigem hoopis energiline, positiivne ja suvine.
Ühendasime kokku Sage (mõttetark) brändi arhetüübi tõsiseltvõetavuse, Viirelaiu mõnusa emotsiooni ning keskkooli õpilaste entusiasmi ja särasilmsuse. Nii sündiski Noorte Investeerimislaagri ülespoole liikuv mänguline logo. See kutsub õpilasi rahatarkuse teekonnal liituma teiste kõrgete sihtidega noortega.
Brändingu protsessis on oluline silmas pidada, et logol oleks tulevikku. Sel peab olema ruumi kasvada koos brändiga ning olla nö märgiks. Selgitame enda klientidele alati, et bränd ei tohi jääda ettevõtet piirama, nagu näiteks “Põlva uksetehas, nüüd Tallinnas, pakume ka aknaid.”
Tuleb mõtestada eesmärgid ja juba varakult mõelda, kuhu bränd võib areneda, et ennetada hilisemat rebrändingu vajadust. Antud juhul pidi logo ühendama uue põlvkonna rahatarkuse eestkõnelejaid ning olema sümboliks, mida noored uhkusega endaga kaasas kannaksid. Selleks kaasasime protsessi ka keskkooli õpilasi, kes said otsustusprotsessis kaasa rääkida ning enda tunnetusega brändingut sihtrühma vaatest tagasisidestada.
Värvipsühholoogiaga lood inimestes õige tunde
Iga värv tekitab inimestes kindlaid seoseid ja emotsioone, seega võtsime appi värvipsühholoogia, et Investeerimislaagri brändi värvid aktiveeriksid inimestes soovituid tunded.
Roheline värv on rahulik, taastav, harmooniline ja tasakaalukas, samas oranž lisab energilist, loomingulist, sotsiaalset, positiivset ja kirglikku tunnet. Väga tume roheline lisab mustale toonile omast jõulisust, võimukust ja dramaatilisust ning seda pehmendab beež toon, mis on lihtne ja rahulik. Kontrastvärvina annab türkiis sõnumi, et Investeerimislaager on ka inspireeriv, innovaatiline, loominguline ja värske.
Värvide tonaalsused, rõhuasetused ja osakaalud visuaalidel on hoolikalt läbi mängitud ja toetuvad aastaaegade meetodile.
Noorte Investeerimislaagri visuaalse identiteedi aastaajaks on sügis, mis on autentne, iseseisev, jõuline, kirglik, soe, maalähedane, rikkalik ja tõhus. Sügist iseloomustavad intensiivsed, aga veidi summutatud värvid ning orgaanilised fondid.
Brändi lugu aitab jutustada arhetüüp
Brändi arhetüüp on miski, mis ulatub palju sügavamale, kui vaid brändi visuaalne keel. Arhetüübid on mudelid, mis olenemata kultuurist või ajajärgust kõnetavad kõiki inimesi, sest on seotud inimeste primitiivsete põhisoovidega ning on kõigile arusaadavad.
Need põhinevad 1919. aastal Carl Jungi poolt välja töötatud 12 isiksuse arhetüübile, kelleks on näiteks kangelane, avastaja, armastaja, hoolitseja jne. 2001. aastal tegid Carol S. Pearson ja Margaret Mark sellele edasiarenduse, tuues arhetüüpide meetodi turundusmaastikule ja brändiloomesse.
Noorte Investeerimislaagri arhetüüp on Mõttetark (Sage), kelle eesmärk on kasutada intelligentsust maailma mõistmisel ning selgitada välja tõde. Ta on suurepärane nõuandja ja näeb mustreid seal, kus teised ei näe. Teda tuntakse ka kui teadlast, mentorit, eksperti, õpetajat, guru ja filosoofi. Tuntud Sage brändid on näiteks TED Talks ja National Geographic. Arhetüübist lähtudes saab Noorte Investeerimislaagri meeskond luua tugevat ja mõtestatud brändi, millega inimesed tunnevad tugevat emotsionaalset sidet.
Tulemid
Lõpptulemusena sai kokku terviklik CVI dokument, mille iga detail on hoolega läbi mõeldud ning sihtrühmaga tagasisidestatud. Selliselt kõnetab bränding õigeid inimesi soovitud viisil ning seostub eesmärgipäraste emotsioonidega. Laagri korraldajad on loodud identiteediga äärmiselt rahul, nähes selle potentsiaali kasvada ajas koos üritusega edasi ning kinnistuda inimeste teadvusesse kui kindel sümbol.
Laager toimub küll alles juunikuus, ent senine tagasiside ürituse visuaalsele poolele on olnud äärmiselt positiivne. Mai keskpaigas sai läbi ka laagrisse kandideerimise protsess, mille tulemusel avaldas laagris osalemiseks soovi üle 120 noore kõigist Eesti maakondadest.
Investeerimislaagrisse valitakse kokku 40 noort üle Eesti, kaks igast maakonnast ning lisaks 10 eriti motiveeritud ja silmapaistvat noort. Kandideerimiseks tuli gümnasistidel kokku panna video, kus nad selgitasid, kuidas neil on plaan õpitut eakaaslastele edasi jagada ning miks paneb investeerimine kandideerija silmad särama.
Noorte Investeerimislaagri tulemusel võiks kasvada välja Eesti järgmise põlvkonna investeerimiskogukond, tuues kokku investeerimisest ja õpitud teadmiste jagamisest huvitatud noored.
Laagri kaudu on noortel võimalus veeta kolm inspireerivat päeva Eesti juhtivate investorite, koolitajate ja ettevõtjatega, et saada oskused rahatargemate valikute langetamiseks. Esinejate seas on näiteks Jaak Roosaare, Raivo Hein, Miljonineiu, Investor Toomas, Tõnu Pekk ja paljud teised.
Autorid: Marleen Urboja ja Madli Kaevats, häk