15.08.2019

Baltikumi reklaamitööstuse 7 trendi

Augusti lõpus toimub Tallinnas ülebaltiline reklaamifestival Balticbest. Ürituse korraldaja Hando Sinisalu tõi välja, mida arvavad valdkonna tipptegijad Baltikumi reklaamitööstusest.

Fotol: Adfingers Vilniuse loovjuht Aurimas Preilauskas

1. Loomeagentuurid vajavad digi- ja tehnoloogiateadmistega meeskondi

Adfingers Vilniuse loovjuht Aurimas Preilauskas näeb muutust digitaalse suunas – kliendid otsivad reaalseid, valdkonnapõhiseid oskusteadmisi, näiteks turunduse automatiseerimist. “Traditsioonilised loomeagentuurid laienevad digi- ja tehnoloogiavaldkonda ning palkavad eksperte,” räägib Preilauskas. Samuti ennustab ta väiksemate sotsiaalmeediaplatvormide olulisuse kasvu: “Ehkki jätkuvalt domineerivad Facebook ja Instagram, eksperimenteerivad paljud kaubamärgid teiste, väiksemate sotsiaalvõrgustikega nagu TikTok või Snapchat. Näiteks Ikea korraldas hiljuti väga eduka kampaania Airbnb-s.”


magnus%20luzhkov 1 block

Fotol: Optimist Group Eesti tegevjuht Magnus Lužkov

2. Brändingu tähtsus on tõusuteel

Optimist Group Eesti tegevjuht Magnus Lužkov juhib tähelepanu, et väikeste ja keskmiste ettevõtete seas on brändingu osakaal hakanud kasvama: “Ettevõtjad pööravad oma emotsionaalsele väärtusele rohkem tähelepanu ja oskavad hinnata tunnete juhtimist nii brändi välimuse kui ka sisu kaudu. Kuna ettevõtted on saavutanud teatud küpsusastme ja stabiilsuse, siis tegeletakse ka riigipiiridest kaugemale vaatamise ja frantsiisikontseptsioonide loomisega. Leedukate poolt Eestis kokku ostetud ettevõtted paistavad silma sellega, et tehakse ainult allahindluskampaaniaid – õudne on pealt vaadata, kuidas aastatega üles ehitatud brändid ja müügipotentsiaal prügikasti visatakse.”


Andris%20Rubins block

DDB Latvia tegevdirektor Andris Rubins. Foto: Kristaps Bardzins

3. Kliendid vajavad integreeritud turundustegevusi

DDB Latvia tegevdirektor Andris Rubins peab oluliseks trendiks integratsiooni. „Kliendid otsivad agentuure, kes suudaksid pakkuda kõikehõlmavat brändikogemust. Viie erineva agentuuriga töötades võib lõpptulemus pisut kaootiline olla, mistõttu kliendid soovivad kõik valdkonnad ühe katuse alla kokku tuua. Samal ajal näen, et klientidel on vajadus ülebaltilise integreeritud turundustegevuse järele, mida juhiks Balti turundusdirektor ja viiks ellu üks juhtagentuur,” lisas Rubins.


Dasha%20Karpilovich block

Fotol: Baltikumis asuva Huawei Consumer Business Group’i turundusjuht Dasha Karpilovitš

4. Globaalsed kaubamärgid peavad kasutama kohalikke nägusid

Baltikumis asuva Huawei Consumer Business Group’i turundusjuht Dasha Karpilovitš peab suureks väljakutseks globaalse ja kohaliku lähenemise ühendamist: „Kõik turud eeldavad, et bränd muutub kohalikuks, seega me ei saa enam kõikjal samu visuaale ega samu sõnumeid kasutada. Inimesed otsivad tuttavaid nägusid: kohalikke mõjutajaid ja arvamusliidreid (eriti reklaamis ja sotsiaalmeedias). Seetõttu peame leidma tasakaalu globaalse ja kohaliku vahel ning valima kanalid, mis on paindlikud ja võimaldavad kohalikku lähenemist. Siin tulevad mängu reklaam ja sotsiaalmeedia. Traditsioonilise meedia kohandamine kohaliku turu vajadustele oleks praegusel hetkel liiga kallis.”


Andris%20Blaka block

Fotol: Baltikumi suurima reklaamiettevõtte Age Com juht Andris Blaka

5. Kliendid on nõus tasuma strateegilise nõustamise eest

Baltikumi suurima reklaamiettevõtte Age Com juht Andris Blaka on Baltimaade reklaamitööstuse olukorra suhtes optimistlik. “Võrreldes paari aasta taguse ajaga on selgelt näha murrangut klientide mõttemaailmas. Soovitakse kvaliteetseid terviklikke lahendusi, mitte lihtsalt üksikuid tükke. Hea storytelling ja strateegia on väga nõutud. Eelmise kriisi ajal tegid turundusotsuseid inimesed, kellel polnud turundusega midagi pistmist. Hind oli olulisem kui kvaliteet. Sellist mõtlemist esineb ka praegu, kuid õnneks muutub olukord üha paremaks. Reklaamiagentuuride ja ärikonsultantide olulisus kasvab,” lisas Blaka.


Ranno%20Pajuri block

Telia Eesti turundusdirektor Ranno Pajuri. Foto: Eiko Kink

6. Insourcing: suurettevõtted arendavad välja ettevõttesisesed turundusmeeskonnad

Telia Eesti turundusdirektor Ranno Pajuri ütles, et Telia Eesti lõi hiljuti oma majasisese meediaosakonna. „Oleme enamiku kampaaniaid meediaagentuuridelt edukalt üle võtnud ja esimesed tulemused on paljulubavad. Olen üsna kindel, et lähitulevikus hakkab enamik suuri reklaamiandjaid vähemalt osaliselt meediat ise planeerima ja ostma,” ennustas Pajuri.


Paulius%20Senuta block

Fotol: Not Perfect Vilniuse juht Paulius Senuta

7. Auhinnad ei muutunud eurodeks

Not Perfect Vilniuse juht Paulius Senuta sõnul janunesid Leedu agentuurid loomeauhindade järele, kuid lõpuks ei tasunud see end ära. “Mõned aastad tagasi üritasid Leedu agentuurid Milk ja Not Perfect üksteise võidu rahvusvahelisi auhindu võita. See entusiasm on kadunud, see polnud eriti edukas ärimudel, sest auhinnad ei too ilmtingimata eurosid või dollareid,” lisas Senuta.

Intervjueeris: Hando Sinisalu, Best Marketing


balticbest%202019%20logo block

Balticbest toimub 30. augustil Tallinnas. Lisainfo: Balticbest 2019

Konkursitöid saab esitada kuni 19. augustini Defolios

Silja Oja, Turundajate Liit

Kõik uudised

TULIs on üle saja liikme. Liitu sinagi Eesti suurima turunduskogukonnaga!

Loe siit, mis hüvesid TULI liikmed naudivad.

TULIst lähemalt