Tasakaalus majanduse foorum „Elevant toas“

17. november 2023

Rohepööre ei ole eesmärk, vaid teekond. See on vääramatu megatrend, nii nagu digipööre oli 1990. aastatel. Seega on just täna õige hetk mõelda, millises majandusruumis soovime elada 20 aasta pärast, millised on meie eesmärgid ja prioriteedid Eestis.

Lõviosa ühiskonnast mõistab, et praegune, lõputule kasvule orienteeritud majandusmudel sellisel kujul enam ei tööta: loodus on suletud süsteem, millelt ei saa kasvuks lõputult tooraineid võtta. Ometi pole me julgenud kõva häälega ja avalikult küsida, kuidas võiks praegust süsteemi paremaks muuta. Näeme ja kuuleme, et „elevant on toas“, kuid eelistame tegeleda tuttava ja harjumuspärasega. Nüüd paneme tule põlema ja arutame esimest korda, mida rohepöördega kaasnev muutus endast kujutab ja milline võiks olla tuleviku majandusmudel, mis loodust ei kurna, vaid sel taastuda aitab. 

Foorum „Elevant toas“ innustab Eesti otsustajaid uusi mudeleid otsima ja rakendama. Konverentsile on oodatud muutuste juhid, ettevõtjad ja avaliku sektori liidrid, kes soovivad tuleviku majanduskeskkonna kujundamises kaasa rääkida. Foorum on suunatud kõigile, kes usuvad, et rohepööre on Eesti majandusele ja inimestele suur võimalus ning ka Eesti majanduse konkurentsivõime küsimus. 

Konverentsi esimeses osas tutvustame uusi kontseptsioone majandusmõtlejatelt mujalt maailmast – Uus-Meremaalt, Ühendkuningriigist, USAst ja Põhjamaadest. Teises osas arutame, kas ja kuidas Eesti riik ja ettevõtted neid eeskujusid rakendada saavad. 

Foorumit korraldavad Rohetiiger, Swedbank ja Äripäev Tallinn Greentech Week & NEXPO Tallinn lõpusündmusena.

Programm

  • 08.30–09.30 Registreerimine ja hommikukohv
  • 09.30–09.45 Avamine: Eva Truuverk, Rohetiigri asutaja ja eestvedaja
  • 09.45–10.00 Avasõnad: Kristen Michal, kliimaminister
  • 10.00–12.05 Hommikusessioon: alternatiivsed majandusmudelid. Ideid ja inspiratsiooni maailmast. Moderaatorid Mart Normet ja Colm Flynn (BBC, EWTN)
  • 10.00–10.50 Uus-Meremaa projekt. Max Harris, teadlane ja raamatu „New Zealand Project“ autor

Mis on väärtustepõhine riigijuhtimine ja majandusmudel? Mis on GDP asemel paremad mõõdikud majanduse edukuse hindamisel? Mida on Eestil Uus- Meremaalt õppida? 

Max Harris võitis Oxfordi Ülikoolis õppides haruldase stipendiumi All Souls Examination Fellowship – rahastuse teha seitsme aasta jooksul uurimistööd vabalt valitud alal, kõik kulud kaetud, kohustuseta teha muud tööd. Max valis uurimistööks oma koduriigi Uus-Meremaa. Tema raamat „New Zealand Project“ on ambitsioonikas plaan selle kohta, kuidas muuta riigi juhtimist nii, et majandus toimiks, loodus säiliks ja inimesed oleksid õnnelikud. Raamatust sai teiste hulgas inspiratsiooni ka Uus- Meremaa eelmine peaminister Jacinda Ardern.

  • 10.50–11.35 Haprale planeedile sobivad majandusmudelid

Professor Edward Barbier, Colorado Riiklik Ülikool, School of Global Environmental Sustainability.

Kuidas lahendada majanduskasvu ja keskkonnahoiu vahelist vastuolu? Kuidas saab majandus kasvada piiratud ressursside olukorras? Milline võiks olla Eesti roll uute majandusmudelite rakendamisel? Professor Barbier’ uurimisteemade keskmes on ressursside ökonoomika ja rahvusvaheline keskkonnapoliitika. Selles vallas nõustab ta erinevaid ÜRO agentuure, Maailmapanka ja OECDd. Ta on kirjutanud või toimetanud 27 raamatut ja on enam kui 300 teadusartikli autor. 

  • 11.35–12.05 Alternatiivsed majandusmudelid (videoettekanded)

Tim Jackson, Surrey Ülikooli majandusteadlane. Kate Raworth, Oxford Ülikooli teadlane, raamatu „Doughnut Economy“ autor.

Kas kapitalism on ennast ammendanud, mis tuleb pärast kapitalismi? Millised on keskkonda säästvad majandusmudelid? Mis on uute majandusmudelite rakendamisel peamised takistused? 

Tim Jackson on teadlane, kelle uurimistööd käsitlevad ökoloogia ja ökonoomika puutepunkte. Ta on mitmete mõjukate raamatute autor – teiste hulgas „Prosperity without Growth“ ja „Post Growth – Life After Capitalism“. 

Kate Raworth on tuntud kui „sõõrikumajanduse“ kontseptsiooni väljatöötaja. Tema raamat „Doughnut Economy“ oli 2017. aastal nii Financial Timesi kui ka McKinsey „Book of the Year“ auhindade finalist. Ta on puhtalt kasvule orienteeritud majandusmudeli kriitik.

  • 12.05–13.00 Lõunapaus
  • 13.00–15.00 Pärastlõunasessioon: rahvusvaheliste ettevõtete kogemus
  • 13.00–13.30 Alternatiivsete majandusmudelite ülevaade ja kriitiline analüüs

Erik Moora, ClimaCash kaasasutaja, Poliitikaguru toimetaja | Tuntud ajakirjanik ja rohevaldkonna ekspert Erik Moora uurib ja analüüsib erinevaid alternatiivseid majandusmudeleid spektri kõikidest osadest – alustades kõige radikaalsematest ja lõpetades futuristlikega. 

13.30–15.00 Arutlusring: rahvusvaheliste ettevõtete kogemus

Osalejad: Kaisa Lipponen, Pauligi kommunikatsiooni- ja jätkusuutlikkuse asepresident; Pär Larshans, Ragn-Sells Groupi CSRi juht; Petteri Nikkola, Swedbank Baltics riskijuht; Botond Szebeny, Secretary General, PostEurop.

Mida saavad ettevõtted teha, et nende majandustegevus keskkonda vähem koormaks? Kas kasvule orienteeritud majandusmudelile leidub head alternatiivi? Milliseid mõõdikuid lisaks kasumile tasub ettevõtte edukust hinnates kasutada? 

  • 15.00–15.30 Kohvipaus
  • 15.30–16.45 Viimane sessioon: Eesti peegeldus
  • 15.30–16.40 Arutlusring. Eesti tuleviku majandusmudel

Olavi Lepp, Swedbank Eesti juht; Allan Niidu, Taltechi rakendusliku keemia professor; president Kersti Kaljulaid; Simmo Soomets, Thermory tegevdirektor.

Kuidas saavutada Eesti majanduskasv ilma keskkonda koormamata? Milliseid tööstusharusid tuleks eelisarendada? Milline võiks olla riigi roll tasakaalus majanduse arendamisel? Milline võiks olla ettevõtjate roll tasakaalus majanduse arendamisel? 

  • 16.40–16.45 Lõppsõnad. Mihhail Kõlvart, Tallinna linnapea

Piletid

Foorumi pääsmega kaasneb pääse rahvusvahelisele rohetehnoloogiate näitusele NEXPO Tallinn. Osalemiseks edastatakse korraldajatele teie nimi ja e-mail. 

  • Üldpilet: 399€+km 
LISAINFO JA PILETID IN ENGLISH