16.11.2023

TULIMUST | Andmekasutuse parim võitis teist aastat järjest: saime kinnitust, et kogu turg on järgmisest sammust huvitatud

Ega üks teiseta jää. Mullu TULImustal andmekasutuse kategoorias võitnud Analytical Alley triumfeeris taas.

Analytical Alley juht Tanel Rebane (esiplaanil) Foto: Harry Tiits

“Võitudega on meid TULImusta ajaloo jooksul päris palju õnnistatud,” muigab Analytical Alley tegevjuht Tanel Rebane. “Oleme suutnud teha teoreetilise AI ja matemaatilise/statistilise lähenemise reaalsuseks ning tõestanud, et see töötab.”

Mulluse edu kordamine tekitab küsimuse, mis imeputru Analytical Alley töötajad hommikusöögiks söövad? Mida teevad nad teisiti kui ülejäänud turg?

“Nagu teise finalisti Convertali juht Jaanus Lahe ütles, siis praktikas on kogu analüütiline lähenemine lapsekingades,” sõnab ta. “Aga mida meie teisiti teeme? Lisaks väga tugevale ja uudsele statistilisele lähenemisele oleme näidanud, et analüütika ei pea olema ühekordne projekt. Hea kõrgetasemeline analüütika on seotud kõigi äri osadega ning suudab tuua järjepidevaid tulemusi.

Võit annab meie jaoks kinnitust, et kogu turg on tegelikult huvitatud nn järgmisest sammust ning see annab meile veelgi motivatsiooni edasi minna, teha järgmine samm ning muuta see turunduses standardiks.”

Ei kujuta ette, kuidas saaks ilma hakkama

Tänavusel võidutööl on parajalt pikk nimi: “Using advanced dynamic statistical modelling system to transform marketing to the leading department for achieving financial goals-Case of PHH Group.” PHH Groupi kuuluvad Kaup24, Hansapost, 220.lv, Pigu ja Hobby Hall. Töö tulemusena ületasid tulu eesmärgi neli brändi viiest ning meedia ROI tõusis võrreldes varasemaga 22%. Palusime Tanelil rääkida töö olemusest ja erilisusest, et saada teada, mis projekti pika nime taga peitub. 

“Näeme oma töö kõige erilisema osana seda, kuidas oleme suutnud luua kliendile ühese ja võrreldava vaate,” kommenteerib ta. “Sellise, kus ta näeb, kui palju käivet iga meedialiik – tele, Meta, Google makstud otsing jne – talle toob. Seda nii lühi- kui ka pikaajaliselt, muutes klientide tarbimist. 

Kogu statistiliste mudelite süsteemi lõpptulemus on selge vaade sellest, kui palju ettevõtte finantstulemustest on tulnud taktikaliselt meedia mõjul või pikaajalise brändi kasvatamise mõjul. See annab turundusjuhile võimaluse kaitsta enda turunduseelarvet ning turundusosakonnale võimaluse olla selgelt ettevõtte äritulemusi juhtiv osakond.

Siin töös liikusime eemale turundajate tavalisest tööriistast Google Analytics’ist, aga see ei ole kindlasti midagi, mida peaks alati kõrvale jätma. Iga tööriist sobib erinevateks eesmärkideks ning Google Analytics on kõige parem, kui tarvis jälgida kvaliteeti kanalite kaupa. 

Leiame, et Google Analytics ei ole kõige parem tööriist meediumite vahelise efektiivsuse hindamiseks. Kuidas saab öelda, et Meta reklaamid on vähem tulemuslikud kui makstud otsing, kui kahe meediumi eesmärk ja ülesehitus on väga erinevad?

Meta omab lisaks konversioonile ka pikaajalisemat brändimõju, mis Google Analytics’is selgelt välja ei tule. Makstud otsing on selgelt töös siis, kui kliendil on ostuotsus juba olemas ja tooteid otsitakse. Digikanalite konversioone võimendavad ka offline kanalid nagu tele, raadio ja välimeedia. 

Meie statistiliste mudelite süsteem Dynio annab igale meediumile üheselt võrreldava aluse ning nii saab lisaks taktikalistele otsustele teha samal ajal ka strateegilisi meediainvesteeringuid, mis aitavad saavutada pikaajalisi finantseesmärke. Kaup24, Hansaposti ja teiste brändide tulemused Baltikumis ja Soomes on seda tõestanud.” 

Analytical Alley on välja kasvanud meediaagentuurist Initiative. Initiative’i projektijuhi Kairi-Maris Niinemetsa sõnul oli enne statistiliste mudelite kasutamist konkreetsete meedialiikide mõju äritulemustele ilmvõimatu hinnata. Fookuses oli pigem tegevuste optimeerimine lühiajaliselt iga kanali raames ning turgude eripärade tundmine. 

“Suuremate klientide puhul ei kujuta ettegi, kuidas saaks meediastrateegiaid ilma mudeldamiseta kokku panna,” lausub ta. “Minu jaoks on oluline, et oleksin ise veendunud, et soovitused baseeruvad parimal võimalikul informatsioonil, mida on võimalik hankida.  Loodan, et ka teised turundajad saavad sellest tööst inspiratsiooni. Iga turundaja ei saagi olla igas valdkonnas spetsialist, seega julgustan abi küsima  ning uurima, mis võimalused tänapäeval analüütikavallas olemas on.”

Autor: Siim Kera, TULI

Kõik uudised

TULIs on üle saja liikme. Liitu sinagi Eesti suurima turunduskogukonnaga!

Loe siit, mis hüvesid TULI liikmed naudivad.

TULIst lähemalt