TULI uus liige trükikoda Joon tootis eriolukorra ajal kümneid tuhandeid pakendeid kaitsemaskidele
Joone juhatuse liige Tiit Tippel: „Meie käibes on kasvanud pakendite tootmine ja pakendamisteenus, samal ajal on vähenenud nõudlus trükitud otseposti järele.“
Mis on Joon? Mille poolest te teistest trükikodadest erinete?
Eesti trükiturul tegutseb aktiivselt vähemalt sadakond ettevõtet, alustades väikse tiraažiga erilahenduste trükkijatest kuni suurte trükimajadeni, mis on keskendunud ühe konkreetse valdkonna tootele, näiteks ajalehtede või toiduainetööstuse pakendite tootjad. Trükikojana on registreeritud ka näiteks liputootjad või muud tekstiilitrükkijad, seega on turg väga kirju.
Joon on keskmise suurusega trükitööstus. Tegeleme trükiste ja pakendite tootmisega, millele lisaks pakume pakendamise, komplekteerimise ja otseposti teenust. Meil on nii offseti kui digitrükimasinad, stantsimis- ja liimimisliinid ja lõikurid. Masinapargile väga oluliseks täienduseks on meie 35 inimesest koosnev meeskond. Paljud projektid algavad ideest ja disainist, tootmine toimub masinatega ning lõppviimistlus meie käsitööosakonna töölaudadel.
Meie kliendiks on ettevõtja, kel on idee. Meie aitame toota parima võimaliku lahenduse selle idee elluviimiseks. Näiteks kui kliendil on visioon oma toote pakendist, siis meie aitame pakendidisaini ja brändingu osas, trükime, toodame pakendid, komplekteerime ja pakendame tooted kuni selleni välja, et pakume ka logistikat ja tarnime tooted lõpptarbijatele.
Miks otsustasite esimese trükikojana TULI liikmeks astuda? Mis on teie ootused?
Enamik meie projektidest valmib koostöös kliendi ja disaineriga. Meil on omal kujundajad tööl, aga teeme koostööd ka paljude reklaamiagentuuridega ning ettevõtete turundusosakondadega ja ostujuhtidega. TULIsse astusimegi selleks, et olla loojate, turundajate ja kaupmeestega ühe laua taga. Näeme siin võimalust paremaks turu trendidega kursis olemiseks ja oma valdkonna võimaluste tutvustamiseks. Ootame sünergiat, uusi kontakte ja põnevaid koostööprojekte.
Aga ambitsioon laiemas plaanis?
Peamiselt töötame ekspordi kasvatamise suunal – tootmisvõimekus on meil olemas, tahame ekspordimahtu kasvatada ja siseneda uutele turgudele.
Eestis näeme suurimat potentsiaali tervikteenuse pakkumises. Näiteks e-poodide äris on kiirus järjest olulisem ja see eeldab, et tootmisprotsess ja logistika võtavad võimalikult vähe aega.
Toon näite toidulisandite tootjalt, kelle tootevaru seisab meie laos – meie oleme disaininud neile pakendid, mida trükime ja toodame jooksvalt juurde, pakendame tooted, kiletame ning transpordime need vastavalt tellimustele edasimüüjale või lõppkliendile. Kogu pakendite tootmise ja pakendamise protsess toimub ühes kohas ja see võimaldab tootjal tellimusi kiiremini täita.
Kuidas trükitööstus viimast aastatega arenenud on? Mis suunas? Mis on trendid?
Trükitööstus on muutunud kliendikesksemaks – kui varem lähtuti lõpplahenduse väljatöötamisel trükivõimalustest, siis tänapäeval käib pigem niipidi, et kliendil on idee ja selle idee ellu viimiseks leitakse sobiv tootmislahendus. See on toonud turule rohkem erilahendusega trükiseid ja pakendeid, custom made disaini. Ühe ja sama toote pakendamisel võib kasutada erinevaid võimalusi vastavalt sihtrühma eelistustele. Pakend pole juba ammu mõeldud lihtsalt toote kaitsmiseks ja transportimiseks – see on sõnumi kandja, mis peab brändiga seotud tunnet edastama samamoodi nagu iga teinegi turunduskommunikatsiooni element.
Kuigi võiks eeldada digitrüki pealetulekut, siis Joone toodangus pole offset-trüki osakaal langenud. Meie käibes on kasvanud pakendite tootmine ja pakendamisteenus, samal ajal on vähenenud nõudlus trükitud otseposti järele.
Mida teie käest tellida saab ja mida ei saa? Kas teete ka näiteks digitrükis väikses tiraažis raamatuid? Kui kiiresti tegutsete?
Leiame lahenduse kõikidele trüki või pakendite tootmisega seotud vajadusele. Masinapark võimaldab nii suuri tiraaže (liimköites raamatud, kliendilehed, ajakirjad) kui ka paindlikke väikseid tiraaže (ettevõtte brändinguga kalendrid, koolilõpu- või lasteaiaraamatud jmt).
Tootmiskiirus sõltub projektist, aga kuna masinapark saab töötada 24/7, siis ei pea kartma pikki järjekordi.
Kes on teie klient?
Peamiselt Eesti ja Soome ettevõtted ning neil turgudel tegutsevad rahvusvahelised ketid. Näiteid meie koostööprojektidest: kosmeetikatootjate pakendid, näiteks Lumi Nordic , Tele2 kõnekaardipakendid ja trükised, Vapiano menüüd, BioNor Health tervisetoodete ja Meravita toidulisandite pakendid, laua- ja seltskonnamängud, näiteks ÄSK, Behäppi puidust puzzlede kiletamine ja pakendid, plaadiümbriseid näiteks Orelipoisile, Click&Grow kasvupottide pakendid, Jägermeisteri kinkekarbid, SEB trükised jne.
Kuidas eriolukorra üle elasite? Kirjutasin teist hiljuti, et korraldasite oma tegevuse ümber ja hakkasite pakkuma abi oma müügi internetti viinud kaupmeestele, aidates neil pakendeid toota, kaupa pakendada, tellimusi komplekteerida ja klientidele saata. Kuidas sellega läks?
Eriolukorra ajal tulime välja uue e-kaubanduse teenusega. Kuna e-poodide nõudlus kasvas kordades, siis ei olnud paljud ettevõtted valmis tellimuste pakendamise, komplekteerimise ja logistika koormusega toime tulema. Internetis hakkasid oma kaupu müüma paljud tootjad ja maaletoojad, kel puudus seni online-müügi kogemus. Me nägime siin võimalust – kuna meil on lisaks trükikojale ja pakendite tootmisele ka komplekteerimisosakond, kus pakendatakse tooted ja komplekteeritakse tellimused, siis laiendasime oma tootmist vastavalt muutunud turu nõudlusele.
E-kaubanduse teenus toimib järgmiselt: ettevõte toob oma kaubad Joone lattu, kus trükitakse ja toodetakse pakendid ning vajalikud lisamaterjalid. Komplekteerimisosakonnas pannakse tooted pakenditesse ning tellimused komplekteeritakse igapäevaselt vastavalt tootjalt laekunud infole. Kliendid saavad tellitud kauba kätte kas kulleri või pakiautomaadi vahendusel. Näiteks tootsime eriolukorra ajal kümneid tuhandeid pakendeid kaitsemaskidele.
Tiit, räägi palun natuke endast ja oma taustast ka. Kuidas Joone loomiseni jõudsid?
Loomine ja tootmine on mind juba maast madalast köitnud. Ilmselt on siin oma roll ka vanematel, kes omal ajal kleebiseid valmistasid. Olles kaks aastat peale Majanduskooli lõppu USA-s õppinud ja töötanud, tuli koduigatsus peale ning tagasi tulles sai loodud reklaamiettevõte nagu Tige Kala. Reklaaminduses toimetades tekkis huvi trükinduse vastu ning 2005. aastal saigi koos kompanjon Ants Viirmaaga loodud trükiseid ja pakendeid tootev ettevõte Joon.
Intervjueeris: Silja Oja, TULI
Ettevõtte taust:
Turundajate Liidu (TULI) uus liige Joon on 2005. a asutatud trükkimise, pakendite tootmise, pakendamise ja otsepostitusega tegelev ettevõte, mille tootmis- ja büroohoone asub Tallinna kesklinnas Kunderi tänaval. 100% Eesti kapitalil põhinev tootmisfirma on tööandjaks 35 inimesele, ettevõtte 2019. a käive oli 2,5 miljonit eurot.