TULI uus liige JCDecaux: välimeedia auditoorium on kiiresti taastumas, võib pöörduda tagasi tavapärase pikkusega kampaaniate juurde
„Meie deviis on, et kui välimeediast ei ole abi, siis oleme meie esimesed, kes seda ütlevad,“ räägib hiljuti Turundajate Liidu liikmeks astunud JCDecaux Eesti tegevjuht Kristiina Sepp.
Miks otsustasite TULI-ga liituda?
Olles juba mituteist aastat TULI aasta suurimat kõlapinda saava ürituse Kuldmuna toetaja, tundsime ennast juba enne liitu astumist TULI-ga seotuna ja liitumisavaldus oli pika suhte formaliseermine.
JCDecaux on välimeediaettevõttena osa Eesti turunduse ökosüsteemist ja usume, et TULI on parim koht, kus sektori ühiseid küsimusi arutada. On ju kõikide TULI liikmete ühine eesmärk, et firmad saaksid oma äritulemusi kasvatada läbi turunduse – parema brändi ja kommunikatsiooni.
Kuidas soovite TULI tegemistesse panustada?
Tahame kindlasti jätkata efektiivse reklaamkujunduse tähtsuse rõhutamist. Olgu selleks siis Kuldmuna sponsorlus või meie aastate jooksul üle 1000 erineva kampaania järeluuringu leidude jagamine TULI liikmetega. Kindlasti panustame, kui on vaja reklaamiga seotud seadusandlust selgemaks kirjutada. Aitame hea meelega kaasa ka noorte turundajate koolitamisse – oleme käinud külalislektorina ülikoolides ja kui TULI programmides saame abiks olla, siis tuleme kindlasti kaasa.
Mille poolest JCDecaux teistest välimeedia firmadest Eestis erineb?
JCDecaux on juba rohkem kui 50 aasta vana startup-ettevõte, mis sündis uudsest äriideest. Bussiootepaviljonid olid kohalikele omavalitsustele kohustus, neisse panustati minimaalselt, mistõttu nägid nad hoolitsemata välja. JCDecaux looja nägi võimalust ja pakkus Prantsusmaal Lyoni linnale, et paigaldab ise bussiootepaviljonid ning hooldab neid, küsides vastu õigust reklaamile. Tänu sellele ideele on muutusid bussiootepaviljonid linnale kohustusest tuluallikaks, reklaamijad said parimad kohad kesklinnas (linnad lubavad bussiootepaviljoni reklaame ka seal, kuhu tavaliselt reklaami ei lubata) ja linnakodanikud said ilusad, puhtad ja valgustatud bussiootepaviljoinid. Tol hetkel ei mõistnud teised välireklaamifirmad koheselt selle ärimudeli innovaatilisust ja JCDecaux saavutas kiiresti suure turuosa. Täna on meie portfellis lisaks bussiootepaviljonidele veel lai valik teisi reklaamiformaate.
Ettevõtte asutaja Jean Claude Decaux’ kunagine idee on teinud ettevõttest tänaseks maailma suurima välimeediaettevõtte. See innovaatilisus on endiselt meie DNA-as. Näiteks kui turul pakuvad välimeediaekraane mitmed ettevõtted, siis ainult JCDecaux digitaalne võrk pakub tarkvara, mis suudab vastavalt ilmale, kellajale või kasvõi UV indeksile kuvada asjakohast kujunduse. See võimaldab ilma muutumisel automaatselt sõnumit vahetada: nii saab riidekaupmees päikesepaistelisel ilmal reklaamida kerget suvekleiti, vihmasabina alates ilmub aga ekraanile hoopis vihmajopede pakkumine. Pakume seda võimalust lihtsal põhjusel – relevantsem sõnum muudab reklaami efektiivsemaks. Suurbritannias läbiviidud uuringu tulemuse järgi on asjakohastatud sõnumi tõhusus 8% suurem ku tavalisel sõnumil.
Toetume palju andmetele: oleme koos teise Eesti turul tegutseva rahvusvahelise välireklaamiettevõttega toonud aastaid tagasi turule välimeedia kontaktiuuringu Outdoor Impact, mis võimaldab anda reklaamijatele infot kampaania katvuse, sageduse ja teiste meedianäidikute kohta. Viime aastas läbi rohkem kui 50 kampaania järeluuringut. Näiteks hiljuti tehtud Atria kampaania järeluuringust selgus, et välimeedias on kasulik reklaamida toote pakendit. Välimeedia reklaami mäletajad märkasid Maks & Mooritsa uut hakklihapakendit poes ülejäänud auditooriumist 18% rohkem. Kõik selle nimel, et aidata turundjatel teha informeeritud otsuseid. Meie deviis on, et kui välimeediast ei ole abi, siis oleme meie esimesed, kes seda ütlevad.
Mis praegu välimeedia maastikul toimub? Mida koroonakriis muutis?
Data läheb aina olulisemaks. Oleme andnud turule alates eriolukorra algusest liiklusinfot Tallinna seiresüsteemi 12 ristmikult. Näiteks pärast eriolukorra välja kuulutamist säilis tavapärasest liikluskoormusest 68%, kõige madalam punkt oli aga perioodil 30. märts kuni 5. aprill, mil säilis 59% tavapärasest liiklusest. 11.–17. mai seisuga on eriolukorra eelsest liikluskoormusest taastunud juba 86%. Ootame põnevusega käesoleva nädala tulemusi, sest see on esimene eriolukorra järgne nädal.
Mis praegu välimeedias töötab, mis mitte – millega arvestama peab?
Kui bränd on kõikide turundaja sõnumite katus, siis mõnes mõttes on välimeedia kõikide erinevate fragmenteerunud meediakanalite katus. Näiteks veedavad Eestis elavad eesti ja vene keelt kõnelevad inimesed oma aega väga erinevates tele- ja online kanalites, samas tänavatel on nad koos ja näevad samu välireklaame. Sama on noortega – kodus võib ta ju olla valdava osa ajast oma toas ja jälgida hoopis teist meediat võrreldes tema keskealise lapsevanemaga, aga tänaval näevad nad samu sõnumeid.
Välimeedia kohta on öeldud et tegu on last remaining massimeediaga. Seda just välimeedia võime tõttu jõuda suure auditooriumini väga kiiresti – nii mõnedki meediakanalid jõuavad võrdlemisi suure auditooriumini, aga välimeedia eristub kiiruse poolest. Näiteks Tallinnas jõuab ühe päevaga keskmise kampaaniaga kahe kolmandikuni elanikest. Seega on välimeedia tähtsust brändi kommunikatsioonis raske üle hinnata.
Täna liigub mitmete äride tegevus olukorra survel online’i ja ka selliste äride turunduses on endiselt tarvis välimeedia tugevust tuua esile bränd, sest brändi tuntus annab ostjale virtuaalmaailmas veelgi enam kindlustunnet. Seetõttu on Londoni linnapildis on sagedased näiteks Google’i ja Facebooki reklaamid. Oma brändi tuntuse kasvatamiseks on välimeedia kindlalt üks tugevamaid kanaleid.
Lisaks brändi kommunikatsioonile aitab välireklaam hästi müügile kaasa. On ju paljude toodete puhul sõnum välimeedias viimane, mida ajaliselt enne ostu sooritamist nähakse. Seetõttu olid ka eriolukorra ajal toidupoed ja -tootjad välimeedias endiselt esindatud. Ka praegu võib arvestada, et need sihtrühmad, kes jäävad rohkem kodukontoris töötama, käivad siiski füüsilises poes ning seetõttu on toidupoodide lähedal asuvad reklaamipinnad sobivad ka teiste toodete promomiseks.
Eriolukorra ajal vähenes välireklaami auditoorium keskeltläbi 1/3 ja seetõttu soovitasime klientidel teha seetõttu samavõrra pikemaid kampaaniaid. Hetkel on aga auditoorium kiiresti taastumas ja võib pöörduda tagasi tavapärase pikkusega kampaaniate juurde.
Suve osas oleme optimistlikult meelestatud, sest meie kliendid on auditooriumi taastumisega kiiresti meie juurde tagasi tulnud. Uuringud näitvad, et inimesed tunnevad puudust kultuuriüritustest, väljas söömisest ja ringi liikumisest. Ja huvitav fakt – EAS-i siseturismi uuringud näitavad, et Tallinn on suviti suurim siseturismi sihtpunkt. Seega usume, et välimeedia töötab sel suvel oma tuntud headuses.
Intervjueeris: Silja Oja, TULI
JCDecaux Eesti on nüüdsest Turundajate Liidu (TULI) liikmed. TULI ühendab kõiki turundusega tegelevaid professionaale, kes on huvitatud erialase taseme tõstmisest ning valdkonna ärksaimate kaasamõtlejate hulka kuulumisest. TULI-sse kuulub praegu 77 ettevõtet.