13.02.2024

Viis nippi, kuidas tudengina praktikale saada (+ TULI liikmete praktikapakkumised)

Aastal 2013 saatsin tudengina liialdamata üle 100 CV, et saada oma esimene erialane töökoht turunduses. Enamikest kohtadest ei tulnud ühtki vastust. Ja kui tuli, siis algas see enamjaolt nii: “Aitäh, et meile kandideerisite. Kahjuks otsime inimest, kellel on antud valdkonnas kogemus.” Sellest, kuidas praktikale pääseda, kirjutab Ann Hiiemaa META Advisory’st.

Foto: Harry Tiits

Olles täna värvanud oma tiimi ridamisi andekaid noori, on mul mõned kindlad soovitused, kuidas saada oma esimene töökoht. 

  • Näita, et oled valmis mugavustsoonist välja astuma

Noorte CVd on sageli väga sarnased: samad ülikoolid, samad erialad, samad koolitused. Et silma hakata, on vaja eristuda. Erasmuse vahetussemester, BAFFi programm või MA-kraad välisülikoolist – need on kõik head eristumisvõimalused.

Miks ma pean seda tööandjana tugevuseks? Sest see näitab, et inimene julgeb minna oma mugavustsoonist välja, võtta riske ja tõenäoliselt kohaneb uute olukordadega paremini. Ja maailmas, kus kõik igapäevaselt muutub, on just kohanemisvõime üks olulisemaid isikuomadusi. 

Tõsi, mitte kõigi jaoks pole rahvusvahelisse ülikooli või vahestussemestrile minek rahaliselt jõukohane. Sellisel juhul on heaks alternatiiviks erinevad noorte organisatsioonid ja praktikaprogrammid, näiteks Solaride. 

  • Kasuta persoonibrändi ehitamise võimalusi

Tänapäeval, kui meil kõigil on võimalus oma platvormidel sisu luua ja sellega silma hakata, on tööotsijate jaoks see lausa hädavajalik. Kas sul on oma LinkedIni kanal? Või meeldib sulle sisu luua Instagramis ja/või TikTokis? Need on kanalid, mis võimaldavad noorel näidata, kuidas ta jutustab lugu ja milline see visuaalselt välja näeb. See on jällegi võimalus hakata silma, eristuda ja avaldada oma arvamust. 

  • Ära suhtu kandideerimisprotsessi suvaliselt

Grammatikavead kaaskirjas või CVs, inglisekeelne CV eestikeelsele töökohale, segaselt kirjutatud sissejuhatus – saatan peitub detailides. 

Kui ühele praktikakohale kandideerib 30-50 inimest, siis võivad saatuslikuks saada ka pisivead. Eriti näiteks kommunikatsiooniagentuuris, kus selge ja korrektne eneseväljendusviis on esmatähtis. 

  • Tee taustatööd

Mida on su tööandja varasemalt teinud? Millised on tema silmapaistvamad tööd? Milline on kommunikatsioonivaldkond ja selle arengud? Mis on need kanalid, mida lugeda, et uudistega kursis olla? Tea, kuhu sa kandideerid ja valmistu intervjuuks ette. 

  • Hobid teevad sind huvitavaks

Töö on töö. Mida enamik inimesi lisaks väärilisele palgale, huvitavale ja mõjukale tööle otsib, on ägedad kolleegid. Meile meeldib töötada inimestega, kellel on lai silmaring, huvitavad hobid ja kellega on põnev vestelda. Mis teeb sind huvitavaks?

Loomulikult tahaksid kõik tööandjad eelnevat kogemust. Nii on praktikante oluliselt lihtsam igapäevatöösse integreerida. Aga sageli on inimesed, kellel puudub konkreetne erialane kogemus, ent kes oma oleku ja energiaga, pikemas perspektiivis märksa paremad, sest neil on suur soov seda tööd südamega teha. Muuhulgas võtab META Advisory oma META IQ praktikaprogrammi sel aastal mitu praktikanti, kandideerimine algab märtsikuus.

TUTVU KÕIGI PRAKTIKAKUULUTUSTEGA

Autor: Ann Hiiemaa, META Advisory
Toimetas: Kärt Tomp, TULI

Kõik uudised

TULIs on üle saja liikme. Liitu sinagi Eesti suurima turunduskogukonnaga!

Loe siit, mis hüvesid TULI liikmed naudivad.

TULIst lähemalt