07.05.2021

TULI panustas riikliku kriisikäitumisjuhise koostamisse

TULI panustas koos teiste valdkondade esindusorganisatsioonidega koroonakriisis käitumise juhise koostamisse.

Eelmisel kuul esitasid eri valdkondade esindusorganisatsioonid eneseregulatsiooni ettepanekud, kuidas tegevust oma valdkonnas veelgi ohutumalt korraldada. Käitumisjuhiste loomiseks esitasid ettepanekud Eesti Hotellide ja Restoranide Liit, Eesti Kaupmeeste Liit, Eesti Turundajate Liit koos Eesti Konverentsibürooga, Eesti Näituste AS, Eesti Spaaliit, Eesti Turismifirmade Liit, Eesti Väike- ja Keskmiste Ettevõtjate Ühendus ning kultuuriministeerium koos Eesti Olümpiakomitee ja spordialaliitudega.

„Dokumendi eesmärk on anda valgusfoori põhimõttel juhiseid ürituste korraldamiseks praeguses olukorras. Turvaliste ürituste korraldamine on prioriteet ja jätkub töö selle nimel, et üritusturundajatel oleks edaspidi oma tööks piisavalt selged juhised. Anname oma parima, et teadmatust oleks vähem,” kommenteeris TULI tegevjuht Anniken Haldna.

Koroonaviiruse leviku riskitasemega seotud käitumissuunised leiab siit: www.kriis.ee/et/kui-riskitase-korge.

Valge raamat ja neljaastmeline riskitasemete süsteem: roheline, kollane, oranž ja punane

Valitsus kiitis 22. aprillil heaks koroonaviiruse tingimustes ühiskonnaelu korraldamise kava, mis kirjeldab otsuste langetamise põhimõtteid ja vajalikke tegevusi, et Eesti elu saaks koroonakriisist taastuda.

Peaminister Kaja Kallas avaldas heameelt, et kava kohta esitas oma ettepanekud avaliku sektori asutuste kõrval ka ligi 20 valdkondlikku esindusorganisatsiooni ja huvirühma. “Tänan kõiki, kes avaldasid arvamust ning esitasid eneseregulatsiooni ettepanekuid, kuidas tegevust oma valdkonnas veelgi ohutumalt korraldada,” ütles Kallas.

Riskitasemed on kokku lepitud valges raamatus ehk ühiskonnaelu korraldamise kavas koroonaviiruse leviku tingimustes. Hetkeolukorra hindamiseks on kasutusele võetud neljaastmeline riskitasemete süsteem. Rohelise, kollase, oranži ja punase värviga tähistatakse vastavalt madalat, keskmist, kõrget ja väga kõrget riskitaset, mille puhul on kirjeldatud iga inimese, asutuse ja riigi võimalikke tegevusi koroonaviiruse leviku piiramisel.

Riskitaseme hindamisel arvestatakse viimase seitsme päeva keskmist nakatunute ja surmade arvu, aga ka positiivsete testide määra, hospitaliseeritud inimeste arvu, haiglaravil viibivate ja juhitaval hingamisel olevate COVID-19 patsientide arvu ning 14 päeva tuvastamata nakkustega nakatunute osakaalu kõigist nakatunutest.

Eesti liikus punaselt riskitasemelt oranžile

Koroonaviiruse leviku olukorra paranemisega langes Eesti riskitase sel nädalal punaselt ehk väga kõrgelt tasemelt ühe võrra madalamale, oranžile ehk kõrge riski tasemele, seega pole enam vaja vältida kõiki koduväliseid kontakte, kuid tuleb jääda endiselt ettevaatlikuks.

„Meie kõigi huvi on, et me liiguksime edasi kollasele ja lõpuks ka rohelisele tasemele, kus ühiskond saaks olla täiesti avatud. Seetõttu ma panen südamele kõigile, kes saavad osa sel nädalal jõustunud piirangute leevendustest, käituda mõistlikult, sest haigus levib endiselt inimeselt inimesele ja oma leevendusi ootavad ka teised valdkonnad,” ütles Kaja Kallas. “Omalt poolt liigume edasi elanikkonna vaktsineerimisega – eelmisel nädalal vaktsineerisime rekordilised 53 000 inimest.”

Riskitaseme vaatab valitsus üle kord nädalas ja see avalikustatakse veebilehel kriis.ee.

Tegevusi kavandavad ja viivad ellu valitsusasutused koostöös erasektori ja kodanikuühiskonna esindajatega. Kava elluviimist koordineerib riigikantselei.

Silja Oja, TULI

Kõik uudised

TULIs on üle saja liikme. Liitu sinagi Eesti suurima turunduskogukonnaga!

Loe siit, mis hüvesid TULI liikmed naudivad.

TULIst lähemalt