17.01.2024

Tulevik on siin: kuidas 2024. aasta veebidisain muudab kõike

Kas ka sina tunned, et vaatamata pidevale õppimisele läheb tehnoloogia areng ikkagi kiire sammuga eest? Uuendused löövad silme eest kirjuks ja tekib kergemat sorti paanika ning küsimus, kas ma jõuan kõigele sellele järele? Loe, kuidas uuemad trendid mitte ainult ei kujunda meie digitaalset tulevikku, vaid pakuvad ka praktilisi võimalusi, millest enda jaoks maksimaalselt kasu lõigata. Kuidas uued veebidisaini suunad ja veebilehe kujundus mõjutavad meie digitaalset tulevikku, räägib Veebimajutus.ee partner ja veebidisainer Jane Helandi. 

Jane Helandi, Veebiklubi. Foto: Erakogu

2024 disainitrendid: AI revolutsioon veebidisainis

Tehisaru (AI) kasutuselevõtt veebidisainis on muutnud disainiprotsessi fundamentaalselt. AI tehnoloogiate abil on võimalik luua dünaamilisemaid ja personaliseeritumaid kasutajakogemusi, kohandades need vastavalt konkreetse kasutaja vajadustele ja eelistustele. 

Isikupärastatud soovitused: AI võimaldab analüüsida kasutaja käitumist ja eelistusi, pakkudes seeläbi isikupärastatud soovitusi ja sisu. See võib hõlmata toote- või sisusoovitusi veebipoodides või isegi isikupärastatud sisu veebilehtedel. 

Uusimad digitaalsed trendid veebidisainis

Alates AI loodud visuaalidest kuni emotsionaalselt resoneeruvate käsitsi joonistatud elementideni – iga uus trend ja tehnoloogia rikastab meie digitaalset maastikku uute võimalustega. Mis on 2024. aasta trendid? ?

 • Vibrant Gradients ehk elavad gradiendid veebidisainis tähendavad värvide sujuvat ja harmoonilist üleminekut ühest toonist teise. Selline disainilahendus loob sügava ja dünaamilise visuaalse efekti. Heaks näiteks on Instagrami logo, kus erksad ja silmatorkavad toonid sulanduvad sujuvalt üksteise sisse, luues meeldejääva ja äratuntava brändi identiteedi.
 • Bento Grid Uuenduslik lähenemine paigutuse kujundamisele, mis on inspireeritud Jaapani Bento karbist. Bento Grid jagab veebisisu erinevateks plokkideks või “sektsioonideks”, luues dünaamilise ja paindliku kujunduse. See sobib eriti hästi veebilehtedele, kus on võrdselt nii pilte kui ka teksti, näiteks portfooliolehtedele, e-kaubanduse saitidele ja digitaalsetele ajakirjadele. Bento Grid pakub võimalust kuvada sisu viisil, mis on korraga korrapärane ja loov. 
 • Minimalistlik Flat Design Selle stiili põhieesmärk on eemaldada ülearused visuaalsed elemendid, varjud ning keerulised kujundid ning keskenduda puhtale ja selgele disainile. 2024. aastaks oodatakse, et flat design areneb edasi ja muutub keerukamaks, et lisada sügavust ja põnevust.
 • Glass Morphism on veebidisaini stiil, mis loob klaasilaadse visuaalse efekti, kasutades läbipaistvust ja hägusust. Apple’i iOS 14 on hea näide glassmorphismi kasutamisest, kus  läbipaistvaid hallid taustad koos uduse efektiga annavad operatsioonisüsteemile kaasaegse ja stiilse ilme.
 • Teleprompter Typography on veebidisaini tehnika, mis muudab teksti lugemise veebilehtedel interaktiivsemaks ja kasutajasõbralikumaks. Selle põhiolemus seisneb selles, et veebilehe kerimisel muutub tekst järk-järgult selgemaks, aidates seeläbi kaasa paremale lugemiskogemusele. See meetod aitab eriti hästi pikemate tekstide puhul, kus lugeja tähelepanu võib kergesti hajuda.
 • Chatbotid ja interaktiivne kogemus: chatbotid muutuvad aina keerukamaks ja suudavad pakkuda kasutajatele peaaegu inimlikku suhtlust. Need on võimelised mõistma ja vastama kasutaja päringutele reaalajas, muutes veebisaidi kasutuskogemuse sujuvaks ja interaktiivseks.
 • Käsitsi joonistatud logo on tihti tajutav kui soojem ja inimlikum, suurendades brändi meeldejäävust. Seda tüüpi logod sobivad hästi ettevõtetele, kes soovivad rõhutada oma unikaalsust ja loovat lähenemist.
 • Käsitsi tehtud illustratsioonid: Näitena Mailchimp, kus veebilehe isikupärased joonistused aitavad brändil eristuda ning annavad edasi ettevõtte kerget ja mängulist lähenemist. Hea tasakaal ja tugev vajadus AI-genereeritud visuaalide kõrvale.

Interaktiivne ja kineetiline tüpograafia

Kujuta ette veebilehte, kus artikli pealkiri laieneb ja tõmbub kokku, kui sinu hiirekursor sellele läheneb. Või blogipostitust, kus teksti lugedes tärkavad sõnad elule, rõhutades olulist mõtet. Just selline on 2024. aasta interaktiivne ja kineetiline tüpograafia. See muudab lugemise elamuslikuks, reageerides sinu liigutustele. Näiteks võib uudisteportaalis pealkiri suureneda, kui sinu tähelepanu hajub, aidates sul fookust säilitada. Või võib veebipoe tootekirjeldus muutuda värvilisemaks, kui sinu hiirekursor sellele liigub, muutes ostukogemuse paeluvamaks.

Parallaksi kerimine ja liikumisefektid 

Uurime rohkem sügavuti üht 2024. aasta veebidisaini põnevamat suundumust: parallax kerimist ja liikumisefekte. See uuenduslik tehnika toob veebilehtedele elu, luues tausta ja esiplaani erineva liikumiskiirusega sügavuse ja ruumilisuse mulje. 

 • Sügavuse illusioon: Parallaksi kerimine loob veebilehel optilise efekti, kus taust ja esiplaan liiguvad eri kiirustel. See tekitab mulje ruumilisusest ja sügavusest, muutes veebilehe visuaalselt põnevamaks ja sügavamaks.
 • Elavamad veebilehed: See tehnika lisab veebilehtedele elavust ja liikumist. Liikuvad elemendid teevad veebilehe atraktiivsemaks ja eristuvamaks, püüdes kasutaja tähelepanu.
 • Lood ja brändi iseloomu esiletõstmine: Kasutades parallaksi kerimist, saab veebilehel edasi anda jutustusi ja brändi sõnumeid, luues tugevama emotsionaalse seose külastajaga.

Tänu tehnoloogia uuendustele, eriti AI rakendamisele veebidisainis, saad nautida veebilehti, mis on loodud just sinu jaoks. Peamisteks märksõnadeks on innovaatilisus ja kasutajasõbralikkus, ühendades endas tehnoloogilist progressi ja loomingulist geniaalsust. Nende 2024. aasta veebidisaini uuenduste kaudu näeme, kuidas tehnoloogia areng ja loovad lähenemised vormivad meie digitaalset maailma. Arvestades viimase aja kiireid arenguid, ei jäägi muud üle, kui põnevusega oodata, et mis järgmiseks?

Ole uuendustega kursis ja lihvi järjepidevalt oma oskusi. Leia endale sobiv stiil või leia endale ekspert, kes oskab su brändi kuvandi veebilehel särama panna. 

Autor: Jane Helandi, Veebiklubi

Kõik uudised

TULIs on üle saja liikme. Liitu sinagi Eesti suurima turunduskogukonnaga!

Loe siit, mis hüvesid TULI liikmed naudivad.

TULIst lähemalt