Telia ja Kumu toovad kunstiteosed liitreaalsuse abil tänavapilti
Telia tähistab novembris oma 5G võrgu esimest sünnipäeva ning pakub koostöös Kumu kunstimuuseumi ja Eesti Kunstimuuseumi kogudega inimestele võimalust tuua erinevad kunstiteosed oma telefoni ja liitreaalsuse abil otse tänavapilti.
Alates 15. novembrist saavad kõik huvilised oma nutitelefoni ekraani vahendusel kuvada erinevaid kunstiteoseid just sellesse keskkonda, kus nad parasjagu viibivad, olgu selleks siis linnatänav, park, koduaed või hoopis siseruumid.
Võimalikuks muudab selle spetsiaalne liitreaalsuse ehk AR-lahendus (Augmented Reality).
Selleks, et kasutaja saaks kunstiteoseid enda kõrval reaalajas „hõljumas“ näha, peab ta telefoni kaamera abil skaneerima kindla QR-koodi. Peale koodi skaneerimist saabki kasutaja läbi oma telefoni ekraani vaadata, kuidas konkreetne maal või joonistus talle digitaalselt „käega katsutavaks“ muudetakse.
Et unikaalset lahendust otse linnapildis kasutada, paigaldatakse kolme avalikku asukohta (Tallinnas Tammsaare park, Tartus Raekoja plats, Viljandis Kultuuriakadeemia) spetsiaalsed QR-koodid, mida kõik huvilised skaneerida saavad.
Lisaks saab kõnealuseid QR-koode skaneerida näiteks veebist või sotsiaalmeedia postitustest, et seejärel nautida kunstiteoseid just seal, kus parasjagu viibitakse.
Telia Eesti erakliendiüksuse juhi Kristjan Viilmanni sõnul sündis omanäoline lahendus soovist pakkuda ühiskonnale 5G võrgu esimesel sünnipäeval midagi erilist.
„Oleme elanud pea viimased kaks aastat uutmoodi reaalsuses, mis on piiranud ka meelelahutuse tarbimist. Õnneks pakuvad uued tehnoloogiad nagu 5G meile võimalusi, kuidas täiesti uuel ja seninägematul moel meelt lahutada. Soovimegi näidata, et tulevikutehnoloogiate abil saavad meie kujutlusvõime ja maailm uue näo. Ühendades omavahel 5G ja liitreaalsuse, toome minevikus loodud kunsti tulevikutehnoloogia abil olevikku. Seega – kui tavaliselt saame ise oma sünnipäeva puhul kinke, siis 5G sünnipäeva puhul tahame kinkida koos Kumuga inimestele võimaluse nautida kunsti täiesti uutmoodi,“ märkis Viilmann.
„Ka Eesti Kunstimuuseum tähistab sellel nädalal, täpsemalt 17. novembril oma 102. sünnipäeva. Tundub väga sobiv pöörata sellel hetkel pilk tulevikku – kõigi nende uute tehniliste võimaluste poole, mis aitavad kunsti inimesteni viia. Ühelt poolt läheme koostöös Teliaga uut moodi virtuaalseks. Ja teiselt poolt kutsume veebis nähtud teoseid ikka ja alati ka Kumu kunstimuuseumisse kohapeale vaatama!“ kommenteeris Kumu kunstimuuseumi direktor Kadi Polli.
Telial ja Kumul aitas põneva idee reaalsuseks vormida agentuur Mixd. „Soovisime antud kampaaniaga näidata, kuidas 5G tulevikuvõrk avab meile uksed väga mitmekülgsele ja uuenduslikule maailmale. Tänu veelgi kiiremale võrgule ja liitreaalsuse nutikatele lahendustele saame kogukondadele pakkuda neile tuttavaid vaateid või motiive ootamatus keskkonnas. Ja Eesti kunstiklassika oli just see ideaalne alguspunkt tuleviku, mineviku ja oleviku ühendamiseks, eriti arvestades tänast olukorda maailmas, kus digitaalne on tugevalt seotud füüsilise maailmaga,“ sõnas agentuuri loovjuht Kerttu Keermaa.
Telia on TULI liige. TULI ühendab kõiki turundusega tegelevaid professionaale, kes on huvitatud erialase taseme tõstmisest ning valdkonna ärksaimate kaasamõtlejate hulka kuulumisest. TULI-sse kuulub praegu 91 liiget.