27.11.2023

6 soovitust, kuidas tehisintellekti loodud artikleid toimetada

Blogiartiklite loomiseks on hakatud üha sagedamini kasutama tehisintellekti (AI). Kuigi AI on aina osavam, tuleks tema loomingut enne avaldamist korralikult toimetada. Tekstibüroo Eiffel ja Mariliis Jõras panid kokku soovitused, mis aitavad mõista, miks ja kuidas seda teha.

Mariliis Jõras jagab nippe, kuidas AI tekste toimetada. Foto: Erakogu
  • Kontrolli sisu ja faktide täpsust.

Arvesta, et AI võimed on piiratud. Ta võib genereerida asjakohast ja informatiivset sisu, kuid kuna masinal ei ole endiselt inimesega sarnast võimekust konteksti mõista, tuleb artikli sisu tähelepanelikult läbi töötada. Ka sinu meelest kõige täpsemini antud ülesandepüstitus võib AI segadusse ajada ja panna ta aia asemel rääkima aia august. 

Eriti oluline on kontroll artiklis esitatud faktide puhul. AI võib kasutada ebatäpset või vananenud teavet, mis tähendab, et faktide ajakohasus ja paikapidavus tuleb sul ikkagi endal usaldusväärsete allikate abil kindlaks teha. 

  • Anna tekstile keeleline lihv.  

AI on küll masin, millelt ootame ülimat täpsust ja korrektsust, kuid loominguliste ülesannetega, milleks artikli kirjutamine kahtlemata on, kipub ta teinekord hätta jääma. Eriti väikse keele puhul nagu eesti keel. 

Mõned AI mõtted kõlavad inglise keeles loogiliselt, kuid nende eesti keelde tõlkimine ei tule AI-l üldse välja. Seega ole valmis välja toimetama ohtraid toortõlkeid. Sa saad lugedes küll aru, mida AI antud lausega mõtles, kuid kui hakkad seda normaalsesse eesti keelde panema, võib aju täielikult lühisesse minna.  

Veendu, et tekst peaks kinni õigekirja reeglitest, kuid ära unusta pöörata tähelepanu ka stiilile. Kas see on läbivalt ühtlane ja tekst mõjub nagu tervik? Või oleks see justkui erinevatest tükkidest kokku pandud? Teksti keeleline ühtlustamine on täielikult sinu kätes. Tõsi, see nõuab oskusi ja head keeletaju.

  • Kohanda sisu sihtgrupile vastavaks. 

Mõtle läbi, kes on sinu teksti sihtgrupp ja kuidas need inimesed teemaga suhestuvad. Kas lugejatel on AI loodud teksti mõistmiseks piisavalt eelteadmisi? Võib-olla on AI läinud hoopis liiga süvitsi ja kordab üle infot, mis on sinu auditooriumile ammu teada? 

Vajadusel tuleb sul keerulist kontseptsiooni lihtsustada. Või vastupidi – kasutada rohkem erialaseid termineid, mis võimaldab kiiremini sõnumi tuumani jõuda. Kui jätad sisu sihtgrupile vastavaks kohandamata, võib see mõjuda ebausutavalt ja sinu autoriteeti õõnestada. Kes teab, võib-olla saab mõni lausa aru, et oled läinud kergema vastupanu teed ja lasknud artikli „robotil“ kiiruga kokku panna. Inimesed ei andesta, kui sa tühja jutuga nende aega raiskad.

  • Too teksti inimlikku mõõdet. 

Üks teravamaid kriitikanooli, mis AI loodud tekste sageli tabab, on isikupära puudumine. On suur vahe, kas tekst on loodud selleks, et „saaks midagi kirja“ või selleks, et seda oleks ka mõnus lugeda ja tekiks mingi emotsioon. 

Kui saad AI-lt teksti, mis pole piisavalt haarav, löö käed külge ja pane sinna veidike ka iseennast. Kirjelda teemaga haakuvat isiklikku kogemust või tutvusta enda seisukohti. Siinkohal on keeruline anda täiesti universaalset soovitust, sest artiklite teemad varieeruvad seinast seina. Üks asi on kõigi artiklite puhul siiski sama – lugejaks on alati inimene, kelle tähelepanu köitmiseks on vaja vaeva näha. 

Tundub keeruline? Seda see kahtlemata ongi. Hea teksti tugevus seisneb haaravas idees. Masin suudab läbi töötada suuri tekstimassiive ja tuua kiirelt välja mõtted, mis on juba kunagi kellegi poolt sõnastatud, kuid inimese tugevaim relv on loovus. Kui soovid AI teksti enda omaks teha, pead loovuse tööle rakendama.

  • Täienda artiklit visuaalse materjaliga. 

Tähelepanu hoidmine on tänases segajaid täis maailmas aina keerulisem. Mõnikord hüljatakse tekst juba poole lugemise pealt, sest lugejal hakkab igav. Et sinu artikkel poleks liiga üksluine, saad seda täiendada erinevate visuaalidega. Näiteks jooniste, graafikute, fotode või muuga, mis aitaks tekstis toodud infot paremini edasi anda.

ChatGPT on puhtalt tekstipõhine, nii et tema peale sa visuaalse poole osas lootma jääda ei saa. Kuid visuaalidele keskenduvaid AI tööriistu on palju ja võimalik, et sul on isegi oma lemmik välja kujunenud. Ole AI loodud visuaalide kasutamisel siiski ettevaatlik – väga paljudel juhtudel ei tekita need mitte mingisugust emotsiooni. 

Kindlasti tegele ka teksti vormindamisega – vahepealkirjad, täpploendid, tekstiväljavõtted jmt suurendavad artikli loetavust oluliselt.

  • Küsi tagasisidet ja võta seda kuulda. 

See alapunkt ei olegi päris AI spetsiifiline. Ideaalis võiksid iga kord lasta oma teksti enne avaldamist kellelgi läbi lugeda ja kui sulle antakse parandussoovitusi, neid ka kuulda võtta. Vajadusel kasuta professionaalse toimetaja või copywriter’i abi. 

AI loodud teksti puhul lisandub kõigele muule lihtsalt veel üks küsimus: kas lugedes oli aru saada, et teksti on loonud AI? Vastuseks on „ei“ üksnes juhul, kui oled lisaks ülihea prompti kirjutamisele ka tulemuse hoolikalt üle toimetanud või ümber kirjutanud. Kui originaalselt lugeja sinu teksti tunnetab, saad kindlaks teha sisutuvastussaitidel nagu näiteks originality.ai, mis on muuhulgas hea tööriist ka plagiaadi tuvastamiseks.  

Autorid: Mariliis Jõras ja tekstibüroo Eiffel

Kõik uudised

TULIs on üle saja liikme. Liitu sinagi Eesti suurima turunduskogukonnaga!

Loe siit, mis hüvesid TULI liikmed naudivad.

TULIst lähemalt