26.09.2022

Selgusid Eesti Disainiauhinnad 2022 võitjad, Grand prix viis koju Velvet

Eesti Disainiauhinnad 2022 konkursil võidutses tänavu disainiagentuur Velvet, kes võitis kategoorias Graafiline ja digitaalne disain: Kultuuriline ja lingvistiline mitmekesisus ning Graafiline ja digitaalne disain: Jätkusuutlik areng ning Elumuutev disain. Kahes viimases pälvisid nad võidu “Educase’i” ehk Meeltemättaga.

Disainiauhindade galat juhtis Martin Veisman. Foto: Aron Urb

Balti Manufaktuuri hoonekompleksis, Uue Loomingu Maja (ULM) keskuses toimunud auhinnagalat juhtis Martin Veisman. Avasõnaga astus üles dirigent ning muusik Kristjan Järvi. Muusikalist meeleolu lõi Meisterjaan, rahvast lõbustasid Kaarel Nõmmik ja Kadri-Maria Mitt ning burleskiga Katarina Kotselainen.

Grand prix Velvetile

Grand prix ehk elumuutva disaini preemia pälvis tänavu projekt Educase – disainiagentuuri Velvet, Keskkonnaameti ja partnerite loodud õppekomplekt loodusest, mis loodud nägemis- ja kuulmispuudega lastele.

“Mul on hea meel, et tähelepanu osaliseks saab just selline projekt, mille puhul kõikide sihtgruppide vajadustele vastav lahendus on ka universaalselt ehk kõigile parim disainilahendus. See ongi universaaldisaini põhimõte ja suurim väärtus,” kommenteerib Velveti tegevjuht Pärtel Vurma. „Igas disainiprojektis on peidus potentsiaal muuta maailma. Igal disaineril on võimalus ja moraalne kohustus see üles leida ja potentsiaal realiseerida. Selle eest ka võidelda, kui vaja.”

educase 01 fotoaivokallas
Educase. Foto: Aivo Kallas

Töö hankena tellinud Keskkonnaameti meeskond koostas täpse ülesande, milles olid ootused ja vajadused loetletud. Selge oli, kuhu tuleb õppevahendiga välja jõuda, aga millises vormis, jäi teostaja nuputada. Loodi poolkerakujuline seljakott, mis sisaldab materjale otse loodusest nagu näiteks taimede lõhnanäiteid, samuti loomade käpajäljendeid jm, tegevusjuhist õpetajale ning informeerivaid taktiilseid piltkaarte, millel olev QR-kood juhatab viipekeelse videoni.

Üks komplekt sisaldab sadu elemente ning läheb sisus süvitsi. Toote loomises osales hulgaliselt spetsialiste pea terve Eesti ulatuses. “Vaid disainiagentuuri võimekusega ei olekski olnud võimalik niivõrd kvaliteetset tulemust luua,” nendib Vurma.

Kaasatud olid loodusspetsialist ja -fotograaf, erivajadusega inimesed, eripedagoogid, viipekeeletõlk, tõlkebüroo, samuti arvukalt tootmis- ja materjalispetsialiste, nõuga toetas Eesti Puuetega Inimeste Koda, Soome pimedate liit ning paljud teised.

Velveti meeskonna jaoks oli tegemist õpetliku protsessiga. Iga prototüüp ja testimine sihtrühmaga õigustas enda vajadust ning ilmnes detaile, mida parendada. Mõistlike lahenduste leidmiseks ja detailide sättimiseks, näiteks nagu hästi loetava piltkaardi taktiilse pinna optimaalse kõrguse leidmiseks, tuli näha vaeva ja olla leidlik. See näitab taas, et erivajadustele vastavate lahenduste loomisel on Eestis palju katmata pinda.

Töö on pälvinud rohkelt tagasisidet. Huvi tunnevad Keskkonnaameti rahvusvahelised partnerid, juhendid on tõlgitud ka soome ning läti keelde, õppevahendeid laenutada soovijaid on nii erivajadustega õpilaste koolide kui ka tavaklasside seas. Lisaks on projekt leidnud äramärkimist nii rahvusvahelistel kui ka kodumaistel mainekatel konkurssidel, sealhulgas pälvinud Eesti Pimedate Liidu aasta teo preemia.

Elumuutva disaini auhind antakse välja Eesti Disainiauhindade konkurssidele esitatud kõige suurema mõjuga disainilahendusele – tootele, teenusele või muule disainilahendusele, sõltumata disaini valdkonnast.

Kõik võitjad

  • Disainimuutja ja Teenusedisain avalikus ja kolmandas sektoris kategoorias kuulutati parimaks avaliku sektori innovatsioonitiimi (Innotiim) projekt ’’Tahan ajateenistusse’, mida žürii nimetas innovaatilise lähenemisega originaalseks ning ambitsioonikaks teenusedisainiprojektiks, millel on tugev potentsiaal.
  • Aasta disainitepälvis Design Mindsi ellu kutsutud Disainmõtlemise konverents.
  • Aasta Disaineri auhind läks Ivan Khmelevsky’le. Žürii vaatas 2022. aasta disainerit valides läbi kõigi viimaste aastate erinevate konkursside võidutööd. Üks nimi hakkas korduma – Ivan Khmelevsky disainibüroost Bond. Ivan on väga elegantse minimalistliku ja moodsa kujunduskeelega disainer, kelle töödest kumab alati läbi idee ja oma töö mõtestamisoskus koos särava uuendusmeelsusega.
  • Disainihariduse kategooria võitis Tartu Kunstikooli direktor Kadi Kreis.
  • Graafiline ja digitaalne disain: Jätkusuutlik areng. Teadusarendus ja tehnoloogiline progressi kategoorias valiti võidutööks disainibüroo Velveti rakendus “Samblikud.
  • Graafiline ja digitaalne disain: Majanduslik, sotsiaalne, piirkondlik ja interdistsiplinaarne koostöö kategooria võidutööks osutus disainibüroo AKU „Money to Burn“ veebisait, millele lisandusid tele- ja raadiosaated ning artiklid trükimeedias ja veebis.
mets
Kuvatõmmis Money to Burn lehelt
  • Graafiline ja digitaalne disain: Kultuuriline ja lingvistiline mitmekesisuse ja Graafiline ja digitaalne disain: Jätkusuutlik areng ning Elumuutva disaini kategoorias hinnati parimaks  ‘‘Educase‘‘ ehk Meeltemätas. Töö autoriks oli disainibüroo Velvet.
  • Elumuutva disainis anti välja kaks auhinda. Mõlemad auhinna nominendid tegelesid teemadega, millele meie ühiskonnas on siiani vähem tähelepanu pööratud. Põiekateetri kinnitussüsteem, mis pälvis IDU (ehk VÄIKE AUHIND), on sihtgrupile eluliselt vajalik toode. See on hetkel küll alles visiooni tasandil, aga sellel on tohutu potentsiaal muuta paljude inimeste elu, seda globaalseltki. Educase sai auhinna TULEMUS (ehk SUUR AUHIND). 
  • Tootedisaini auhinna BRUNO 2020, mida annab välja Eesti Disainerite Liit, märksõnadeks olid sel aastal jätkusuutlikkus ja taaskasutatavad materjalid. BRUNO Elukeskkondliku tootedisaini kategooria esimene koht läks Siim Karrole B Wise’st, kelle süsiniknegatiivne seenemööbel on žürii hinnangul elegantne ja lihtne. Koostöös loodusega tekib uus naturaalne esteetika sisustusmaailmas. 
  • BRUNO Elustiili tootedisaini kategoorias hinnati parimaks Sirli Rataseppa Kira saapad, mis valmistatud vanadest rehvidest.
  • BRUNO Insenertehnilise tootedisaini kategooria võidutööks osutus nutikas Põiekateetri kinnitussüsteem, mille autoriteks on Henry Markus Gregory, Kertu Liisa Lepik ja Linda-Maria Varris.
  • Uueks Nooreks Püssiks (noore graafilise disaineri auhind) pärjati Estookin Andreen. Žürii iseloomustas Estookinit kui väga isikupärast, töömahuka käekirjaga disainerit, kelle kujunemist ning arengut on olnud huvitav jälgida juba aastaid. Selle taga paistab välja tõeline kirg oma töö vastu ja väga tugev õppimisvõime – mõlemad on omadused, mille abil pole edaspidi ükski disainiülesanne lahendamatu.
nublu cafe kosmos 1
Estookin Andreen kujundas nublu debüütalbumi.
  • SÄSI (parim noor toote-, tekstiili- või moedisainer) kategooria kandidaate oli seekord vähe ning nominente sel korral ei valitud. Žürii võlus ära üks noor ja sisuga looja Grete Lehemaa, kes pakatab tungist katsetada, otsides oma ainulaadset ja isikupärast teed. Oma töödes on ta astunud vastu harjumuspärastele disainikaanonitele, need sõna otseses mõttes lõhanud ja siis uuel moel kokku traageldanud. Hoolimata ekspressiivsest lähenemisest, on tööde teemad tõsised ja tundlikud.
  • EDA 2022 auhinnagalal anti välja ka kaks auväärset Elutöö preemiat – Prillitoos (graafilise disaini elutööpreemia) ja BRUNO Elutöö preemia.
  • Prillitoos 202auhinna pälvis graafik ja raamatuillustraator Aarne Mesikäpp. Ta on kujundanud raamatuid, plakateid ja tarbegraafikat. Viimasel ajal on ta teinud vabagraafikat, kasutades selleks tüpograafia vahendeid. BRUNO 2022 Elutöö auhind läks Mati Õunapuule, kes alustas tootedisaineri karjääri 1974. aastal Eesti Projektis, 1978. aastast tegutses kümmekond aastat kombinaadis ARS, 1983. aastast peakunstnikuna. Ta on muuhulgas olümpiatule aluse ja urni ning maailma tänavaid vallutava kokkupandava elektri­skuutri Stigo autor.
Vaata võitjate ja äramärgitud tööde nimekirja

Iga kahe aasta tagant väljaantavaid Eesti Disainiauhindu korraldab Eesti Disainikeskus koos Eesti Disainerite Liidu, ADC*Estonia, Teenusmajanduse Koja ja Eesti Kunstiakadeemiaga. Esmakordselt anti Eesti Disainiauhinnad ühiselt välja 2012. aastal, tootedisainiauhinda BRUNO on antud välja aastast 2006.

Auhinnatud töid saab näha Solarise Keskuse disainitänaval avataval näitusel 26. septembrist kuni 26. oktoobrini, sealt edasi rändab näitus edasi teistesse Eesti linnadesse.

Toimetas: Siim Kera

Kõik uudised

TULIs on üle saja liikme. Liitu sinagi Eesti suurima turunduskogukonnaga!

Loe siit, mis hüvesid TULI liikmed naudivad.

TULIst lähemalt