14.09.2022

Selgusid Eesti Disainiauhindade nominendid, kokku esitati 200 tööd

Juba kuueaastaseks saav Eesti Disainiauhinnad tuleb taas. 2022 Eesti Disainiauhindadele esitati kokku 200 tööd. “Maailm muutub üha keerulisemaks ja sellega seoses suureneb vajadus disaini poolt pakutavate loovate lahenduste järele, mis muudab disaini tähtsamaks kui kunagi varem,” sõnab Eesti Disainikeskuse juht Tiia Vihand.

“Eesti Disainiauhinnad, mis traditsiooniliselt toimub samal ajal festivaliga Disainiöö, on juba aastaid olnud kogu disainivaldkonna olulisim tunnustussündmus,” tõdeb Vihand. “Seal on disaineritel võimalik tutvustada laiemalt oma viimase kahe aasta disainilahendusi, mille üle nad ise uhked on ja samuti on võimalik saada ülevaade olukorrast ning uuematest arengutest valdkonnas. 

On hea meel tõdeda, et konkursile esitatud tööde valik ja tase oli väga  mitmekesine. Oli traditsiooniliselt head disaini, kriisist sündinud disaini, kohati ka potentsiaalselt maailma muuta võivaid disainilahendusi. Rõõmustavalt palju oli tegelemist sotsiaalsete teemadega.”

Eesti Disainiauhinnad 2022 nominendid

TEENUSEDISAIN

Parim teenusedisaini projekt avalikus ja kolmandas sektoris 

Parim teenusedisaini projekt erasektoris 

AASTA DISAINITEGU 

  • Disainmõtlemise konverents / Design Minds
  • Disaini Meistriklass / Design Minds, Brand Manual, BDA Consulting
  • Tallinn Design House’i foto- ja videoprojekt “KUMMARDUS” / Tallinn Design House, Tallinna Loomeinkubaator

DISAINIMUUTJA

BRUNO

II vooru pääsejad on avaldatud SIIN!

GRAAFILINE JA DIGITAALNE DISAIN

Jätkusuutlik areng. Teadusarendus ja tehnoloogiline progress

Majanduslik, sotsiaalne, piirkondlik ja interdistsiplinaarne koostöö 

Kultuuriline ja lingvistiline mitmekesisus 

Ühiskondlik sidusus, uus normaalsus ja kriiside juhtimine 

NOOR PÜSS

Järgnevates kategooriates shortlisti ei esitata. Võitja kuulutatakse välja auhinnatseremoonial.

Disainiharidus

SÄSI

ADC*E Aasta disainer

Prillitoos

BRUNO elutööauhind

Elumuutev disain/Grand Prix

Žürii kommentaarid:

Disainitegu ja disainimuutja

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi juhataja, žürii esimehe Kai Lobjakase sõnul ei olnud sel korral konkurents kandidaatide osas kuigi tihe, kuid see-eest tõsine. 

kailobjakas autor renesuurkaev
Kai Lobjakas. Foto autor: Rene Suurkaev

“Esitatud tööd olid põnevad ja valitud nominendid esindasid mitmeid suundi, mis võimaldavad disaini eri tasandeid publikule ja kasutajale lähemale tuua ning arusaamu suunata“, kommenteerib Kai Lobjakas. „Selles kategoorias oli kandidaatide valik meeldivalt mitmekesine ning analüüs ja arutelud tööde eri tahkude ja mõju üle kestsid pikalt. Juba see on märk disainivälja aina paremast toonusest.”

Tootedisain/Bruno

Tootedisaini BRUNO žürii kommenteeris kokkuvõtvalt, et võistlustulle laekunud tööd käsitlesid keskkonna ja  päevakajalisi probleeme, olles ühtlasi elegantses disainivormis. Sel aastal ei käsitletud küll ülemäära ’”seksikaid” probleeme, kuid loodi sihtgruppidele väga vajalike lahendusi. Töödega otsiti lahendusi väga päevakajalistel  teemadel, näiteks kuidas leevendada kliimasoojenemise tagajärgi, kasutades ringmajanduse võtteid nii moe-,  sisekujunduse- kui ka meditsiinivaldkonnas. 

Teenusedisain

Teenusedisaini žürii esimees ning disainikriitik ja kuraator Frederico Duarte (Portugal) kinnitab: ’’Eesti teenusedisaini tugevus avalikus sektoris tuli seekord Eesti Disainiauhinna võistlusel välja nii esitatud tööde kvantiteedis kui kvaliteedis.’’ 

fredericoduarte photoby pedrosadio
Frederico Duarte. Foto autor: Pedro Sadio

Disainiharidus 

Disainihariduse preemia kategoorias mainis žürii ära, et sellel aastal esitati konkursile nii haridus-, haldus- kui ka erasfääris tegelevaid koolitajaid, õppejõude ja konsultante. Kõigil kandidaatidel on ette näidata oma eripärased teened disainihariduses ja rõõm on tõdeda, et hariduse mõiste on märgatavalt laienenud. 

Säsi 

Martin Pärn, SÄSI žürii esimees kommenteerib: „Kuigi Säsi kandidaate oli seekord tavapärasest napimalt ja nominente ei valitud, võlus žürii ära üks noor ja sisuga looja, kes pakatab tungist katsetada, otsides oma  ainulaadset ja isikupärast teed. Oma töödes on ta astunud vastu harjumuspärastele disainikaanonitele, need  sõna otseses mõttes lõhanud ja siis uuel moel kokku traageldanud. 

Hoolimata ekspressiivsest lähenemisest, on tööde teemad tõsised ja tundlikud. See on kombinatsioon, mida tahaks näha kasvamas ja arenemas. SÄSI  preemiaga soovime teda innustada valitud teel jätkama ja ootame huviga, milliseid vorme see eksperimenteeriv suund lähitulevikus võtab.”

Noor Püss

Noore Püssi kategooria väljaandja Art Directors Club Estonia esindaja Piia Põldmaa on selle aasta võistluse tasemega väga rahul. 

piiapoldmaa
Piia Põldmaa. Foto: Eesti Disainiauhinnad

’’Sel aastal oli rõõm tõdeda, et Noore Püssi auhinna kandidaadid olid kõik võrdselt väga  kõrgel tasemel. Kõigil neist on väga suur potentsiaal edaspidi meie disaini taset kõrgel hoida ja kõik nad vääriks tegelikult seda auhinda.’’ 

Piia Põldmaa lisab, et ’’võitjal on väga isikupärane ja töömahukas käekiri, mille  kujunemist ning arengut on huvitav olnud jälgida juba aastaid. Selle taga paistab välja tõeline kirg oma töö vastu ja väga tugev õppimisvõime – mõlemad on omadused, mille abil pole edaspidi ükski disainiülesanne lahendamatu! Soovime talle tugevat tuult tiibadesse!’’ 

Tutvu žüriiga siin

Eesti Disainiauhinna gala toimub sellel aastal ajaloolises Balti Manufaktuuri hoonekompleksis asuva Uue Loomingu  Maja (ULM) keskuses (Manufaktuuri tn 5). Õhtu avab  tervitusjook, millele järgneb auhinnatseremoonia koos värvikate vahepaladega. 

Järelpeo kütab kuumaks disaineritest DJ duo ehk õed Vetikud ja loomulikult suurepärane seltskond. Peo ajal on avatud ULM baar ning  kehakinnitust pakub restoran Kohalik. Auhinnatseremoonia toimub reedel 23. septembril 19:00, uksed avatakse 18:30. Järelpeo algus u 21:30. 

Iga kahe aasta tagant väljaantavaid Eesti Disainiauhindu korraldab Eesti Disainikeskus koos Eesti Disainerite  Liidu, ADC*Estonia, Teenusmajanduse Koja ja Eesti Kunstiakadeemiaga. 

Esmakordselt anti Eesti Disainiauhinnad ühiselt välja 2012. aastal, tootedisainiauhinda BRUNO on antud välja  aastast 2006. 

Toimetas: Siim Kera, TULI

 

Kõik uudised

TULIs on üle saja liikme. Liitu sinagi Eesti suurima turunduskogukonnaga!

Loe siit, mis hüvesid TULI liikmed naudivad.

TULIst lähemalt