Proekspert aitab kosmosetehnoloogia abil jalgpalliväljakute kattematerjali tootjatel uutele turgudele siseneda
Proekspert tuvastab kosmosetehnoloogia abil spordiväljakute kattematerjali ja selle seisundit, mis pakub huvi väljakute kattematerjali tootjatele, et senisest tulemuslikumalt siseneda uutele turgudele. Sama tehnoloogiat saab rakendada ka muude objektide tuvastamiseks ja kombineerida teiste tehnoloogiatega. Lahendust pisut muutes võib seda rakendada näiteks põllumajanduses, loodushoius, regionaalsete sotsiaalsete ja spordiobjektide planeerimisel.
Eesti IT ettevõte Proekspert sõlmis hiljuti lepingu Euroopa Kosmoseagentuuriga (ESA), et tuvastada satelliidipiltide abil jalgpalliväljakuid ja nende kattematerjali. Tegemist on läbi aegade esimese Eesti ettevõtte lepinguga ESA turulähedaste kosmosetehnoloogiatoodete ja teenuste arendamist toetavas ärirakenduste programmis ESA Business Applications.
Jalgpalliväljakud kui näidiskeiss
Projekti käigus loob Proekspert masinõppe meetoditega äritarkvara, mis kasutab Euroopa Kosmoseagentuuri satelliitidelt pärinevat pildimaterjali, et tuvastada jalgpalliväljakuid ja nende kattematerjali. Spordiväljakute kattematerjal ja selle seisund pakub eelkõige huvi rahvusvahelistele väljakute kattematerjali tootjatele, et senisest tulemuslikumalt siseneda uutele turgudele.
Proeksperdi turundusjuhi Hanna Sinijärve sõnul on tegemist pilootprojektiga, mille eesmärgiks on aidata kosmosetehnoloogia võimalustel laiemalt ärimaastikule siseneda.
Proeksperdi lahendus teeb pildianalüüsi masinõppealgoritmide ja mudeli abil. Tulemuseks on objektide – antud juhul jalgpalliväljakud – tuvastamine. „Sama tehnoloogiat saab rakendada ka muude objektide tuvastamiseks ja kombineerida teiste tehnoloogiatega. Lahendust pisut muutes võib seda rakendada näiteks põllumajanduses, loodushoius, regionaalsete sotsiaalsete ja spordiobjektide planeerimisel,“ sõnas Proeksperdi äriarendaja Henry Aljand.
Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi kosmosevaldkonna juhi Paul Liiase sõnul on Proeksperdi leping suurepärane näide kosmosevaldkonna tehnoloogiate rakendamisest tavapärases ärikeskkonnas. „Antud projekt toetab Eesti üht fookusvaldkonda, tehisintellekti-põhiste rakenduste arendamist ja kompetentsi ehitamist Eestis,“ märkis Liias.
Kosmosetehnoloogia lahendused maapealsesse ettevõtlusse
Proeksperdi projekti toetanud ESA ärirakenduste programm võimaldab ettevõtetel saada kaasrahastust innovaatiliste äriideede teostamiseks. „Euroopa Kosmoseagentuur on viimasel ajal algatanud mitmeid uusi programme, mille eesmärk on suunata kosmosetehnoloogia lahendused maapealsesse ettevõtlusse,” sõnas EASi Eesti Kosmosebüroo juht Madis Võõras.
Toimetaja: Silja Oja, TULI
Kõik ettevõtted on oodatud 4. veebruaril toimuvale veebiseminarile, kus ESA tutvustab Eesti ettevõtetele nii ESA ärirakenduste programmi kui ka teisi võimalusi kosmosetehnoloogiatel põhinevate turulähedaste rakenduste arendamiseks.
EASi Eesti kosmosebüroo on Eesti kosmosevaldkonna ettevõtluse arendaja ning rahvusvahelise koostöö edendaja, tagades meie ettevõtetele uusi ärivõimalusi kõrgtehnoloogiat loovatel turgudel.
Peamiselt digitaalsete toodete ja teenuste arendamisega tegelev Proekspert on 1993. aastal asutatud Eesti kapitalil põhinev ja rahvusvahelisel turul tegutsev ettevõte, kus töötab üle 170 inimese. Proeksperdi 2020. aasta käive oli ligikaudu 12 miljonit eurot, millest 70% moodustas eksport. Suure osa eksporditurgudest moodustasid Soome, Taani ja Rootsi. Läbi aastate on tehtud töid ka Tšehhi, Šveitsi, Aafrikasse, Indiasse, Hiinasse ja Lääne-Euroopasse.
Nii EAS kui ka Proekspert on Turundajate Liidu (TULI) liikmed. Liitu kuulub praegu 91 ettevõtet ja organisatsiooni.