14.07.2021

Nobel Digitali ja Sportlandi koostöös loodud e-pood paistis silma ka Google’ile

Baltikumi suurimal spordipoodide ketil Sportlandil oli 2020. aasta märtsis plaan e-pood luua, kuid rahvas armastas poes kohal käia, polnud veebipoe arendusplaanid kõrge prioriteediga. Kui esimese koroonalaine ajal riigid lukku pandi, polnud peale mõtte e-poest, arvestatavat veebilehtegi mitte. Koostöös Nobel Digitaliga sai e-poest juba mõne kuuga arvestatav müügikanal. E-poe edu torkas silma Google’i spetsialistidele ning Nobel kutsuti esinema e-kaubanduse tulevikku vaatlevale üritusele “Future of Retail and eCommerce”, mis toimub tavaliselt igal suvel Dublinis, kuid tänavu terviseriskide tõttu veebis.

Kristiine keskuse Sportland.

Nii, nagu teistelgi digiagentuuridel, on viimastel aastatel olnud meie põhiliseks soovituseks veebilehe arendamine ja e-poodide loomine, kuna e-kaubanduse pidevat kasvu pole mõistlik ignoreerida. 

Sportlandi puhul pidime alustama nullist, tegutseda tuli kiiresti, kuna sarnaselt teistele, suleti nendegi kauplused mitmeks kuuks. Sportlandi digiturunduse partnerina oli meil suurepärane võimalus ehitada mõne kuuga üles e-kaubanduse sales funnel (müügitoru). Huvitavaid väljakutseid leidus kõigile meie valdkonna spetsialistidele. Tänu usaldusele ja avatud koostööle saime meeletult kogemust ning võimalusi katsetada. Tulemus rõõmustas kõiki osapooli – vaid loetud kuudega kasvas e-pood kogu Baltikumis arvestatavaks müügikanaliks ja võimaldas säilitada töökohti koroonapiirangute ajal.

Sportlandi e-poe edu digikanalites pälvis ka Google’i tähelepanu ja saime kutse esineda nende poolt korraldataval konverentsil “Future of Retail and eCommerce”, mille eesmärgiks on tutvustada e-kaubanduse edulugusid ja innustada kõiki teisi.

Sportlandi uus hingamine

Pärast veebilehe muutmist e-poeks ehitati nullist üles kogu veebikaubanduse strateegia ja loodi reklaamikampaaniad kõigil olulistel digiplatvormidel. Esimeseks sammuks oli kaardistada kliendi virtuaalne ostuteekond, mille põhjal teha kogu teekonda katvad reklaamikampaaniad. Eesmärgiks oli jõuda potentsiaalse kliendini igas virtuaalses puutepunktis sõnumiga, mis just sel hetkel kliendile oluline oleks.

 Jagasime teekonna kolmeks etapiks: 

  • teavitamine ja inspireerimine,
  • kinnitamine ja suunamine,
  • taasturundus. 

Lisaks üldisele kampaania eesmärgile, milleks oli online käive, olid igal etapil omad mõõdikud. Lisaks peamistele võtmenäitajatele, nagu käive ning ostud, mõõtsime ka mikrokonversioone (toote alamlehtede külastused, ostukorvi lisamine, sessiooni pikkus jne).

Kasutasime turunduskanalite ja -formaatide segu, mille valisime lähtuvalt etapi eesmärgist. Lisaks traditsioonilistele staatilistele formaatidele oli oluline osa Facebooki, Instagrami ja YouTube’i videoreklaamidel. Taasturunduse etapis näitasid head tulemust dünaamilised reklaamid nii sotsiaameedias kui programmilised paigutused erinevatel veebilehtedel läbi Google’i display võrgustiku. Tugeva ROASi (reklaamikulude tasuvusnäitaja) tagamiseks kasutasime nii platvormide poolt pakutavaid masinõppel põhinevaid pakkumisviise kui nutikaid optimeerimislahendusi.

Lisaks veebimüügi edendamisele oli Sportlandi jaoks endiselt oluline ka klientide füüsilisse poodi juhtimine. Selleks seadistati Google’i SMART kampaaniad, mis võimaldasid reklaamide kuvamist Google Maps kaardil, samuti Waze reklaamide kuvamine poodide läheduses. Saamaks aru online tegevuse mõjust poe külastustele, mõõdeti kõigi digikampaaniate puhul lisaks veebimõõdikutele ka iga toote juures oleva “saadavus kauplustes” nupule klikkimisi.

Kiire ja tõhus start

”2020. aasta oli ka meile, sarnaselt teiste jaemüüjatega, väljakutseks. Digikanalid muutusid sel aastal meie peamiseks turunduskanaliks ning oli perioode, kui e-pood oli me ainus müügikanal,” tõdeb Sportland International Group AS turunduse ja e-kaubanduse juht Henri Kruusel.

“Esimene koroonalaine tuli meile kõigile ootamatult ja paljudes sektorites oli tegu “kõik või mitte midagi” olukorraga. Kaubanduses kindlasti. Meie jaoks algas märtsis 2020 väga töine aeg, sest kõikide teenuste järele, mida seni olime partneritele pakkunud vajati järsku kiiresti ja koheselt. Mitte enam natuke teiste kanalite kõrvale, vaid täies mahus. Kuna alternatiiviks olnuks ootamine ja mitte midagi tegemine. Meie partnerid pole kunagi koostööks nii motiveeritud olnud. See omakorda andis meile võimaluse lisaks väga heade tulemusteni jõudmisele ka õppida ja katsetada,” lisab Nobel Digital OÜ turundusjuht ja partner Anni Kitsing. 

Tänu e-kaubanduse kiirele aktiveerimisele läks Sportlandil koroonakriisis tunduvalt paremini kui ainult füüsilisete poodidega opereerimise puhul oleks läinud. Veebikanalitest on tänaseks saanud üks oluline osa ettevõtte kogukäibest. Sportland jätkab online kanalitesse panustamist ning nende arendamist. Koroonakriis üldse ja eriti esimene ehmatus mullu, olid väga tõhusad digikanalite võimaluste tundma õppimiseks muutunud olukorras, kuna Sportlandi kroonis e-kaubandusse sisenemisel suur edu, annab see julguse planeerida ka uusi vallutusi.  

Autor: Anni Kitsing, Nobel Digital
Toimetas: Margaret Põldsaar, TULI

Nobel Digital on TULI liige. TULI ühendab kõiki turundusega tegelevaid professionaale, kes on huvitatud erialase taseme tõstmisest ning valdkonna ärksaimate kaasamõtlejate hulka kuulumisest. TULI-sse kuulub praegu 94 liiget.

 

 

Kõik uudised

TULIs on üle saja liikme. Liitu sinagi Eesti suurima turunduskogukonnaga!

Loe siit, mis hüvesid TULI liikmed naudivad.

TULIst lähemalt