LÕPUTÖÖ | Must huumor sotsiaalmeedia sisus: risk või tulus strateegia?
Sotsiaalmeedia on kaasaegse turunduse lahutamatu osa, pakkudes võimalust edastada oma sõnumit suure hulga tarbijateni. Reaalsuses aga see sõnum tihtipeale väga kaugele ei jõuagi, kuna jääb teiste postituste seas lihtsalt märkamatuks, kirjutab Mery-Ly Riis.
Sotsiaalmeedias kui konkurentsitihedas keskkonnas on turundajatel tulnud tarbijate tähelepanu köitmiseks ja kaasatuse suurendamiseks katsetada erinevaid lähenemisviise. Huumorit on kasutatud turunduses juba enne sotsiaalmeediat ning varasemad tööd on leidnud, et tegemist on väga efektiivse vahendiga. Samas traditsioonilise huumori kõrval on esile kerkinud ka vähe riskantsem huumori tüüp – must huumor. Uurisin musta huumorit kasutust sotsiaalmeedias ning sellega seonduvat lõputöös “Musta huumori roll brändi kaasamisel sotsiaalmeedia kanalites”.
Mis asi üldse on must huumor? Paljudele jääb see mõiste segaseks ja minulgi oli alguses sellest väär ettekujutus. Must huumor on üks huumori tüüpidest, mis sisaldab endas tabu, vägivaldseid või agressiivseid teemasid – mõned populaarsemad on näiteks mõrv ning suitsiid.
Arvestades, milliseid teemasid must huumor endas sisaldab, jääb see sotsiaalmeedias kindlasti silma. Maailmas on mitmeid brände, kes enda sotsiaalmeedia sisus seda ka edukalt kasutavad. Ühe näitena saab välja tuua brändi Liquid Death, kes jõudis hiljuti enda toodetega ka Eesti suurimatesse jaekettidesse. Tegemist on ilmselt kõige edukama näitega sellest valdkonnas, sest mitte ainult ei kasuta nad musta huumorit sotsiaalmeedia sisus, vaid on terve brändi selle peale üles ehitanud.
Samas on oluline ära märkida, et musta huumori kasutamine võib siiski olla väga riskantne. Suurimaks riskiks on ebamugavuse ja/või solvumise tekitamine tarbijas, mis vähendab kaasatust ja võib tuua kaasa negatiivse suhtumise brändi. Lisaks ei garanteeri musta huumori integreerimine sotsiaalmeedia sisusse alati suuremat tarbijate kaasatust, kuna tarbijad soovivad säilitada enda mainet tutvusringkonnas.
Soovitused musta huumori kasutamiseks brändide sotsiaalmeedia kanalites
- Mõtle läbi – tee kindlaks, kas see huumori tüüp on sobilik brändi poolt pakutavate toodete või teenustega.
- Ära võta kohe liiga suuri riske – teema, millele lisatakse juurde ükskõik millist tüüpi huumorit, ei tohiks olla sobimatu või lihtsalt ärritav, vaid tarbijale vastuvõetav ehk healoomuline.
Lõputöös lähema uurimise all olnud sotsiaalmeedia postitused erinevatelt brändidelt üle maailma ei sisaldanud ainult musta huumorit, vaid ka muid huumori tüüpe ning pakkumistele keskendunud sisu ehk mitte-huumorit. Uuriti teisigi tegureid, mis mõjutavad tarbija kaasatust sotsiaalmeedias – jälgijaskonna suurus ja postitamise aeg.
Tulemustest selgus, et nädalavahetustel sotsiaalmeediasse postitamine ei ole hea strateegia, sellega kaasneb madal tarbija kaasatus. Varasemad uuringud toetavad seda väidet asjaoluga, et tarbijad veedavad rohkem aega sotsiaalmeedias tööajal, mil veedetakse enim aega arvuti taga.
Varasematest uuringutest on välja joonistunud kaks arvamust:
- Suur jälgijaskond = suurem tarbija kaasatus
- Suur jälgijaskond ≠ suurem tarbija kaasatus
Tänaseks on võrreldes varasemaga sotsiaalmeedias jälgijaskonda kasvatada pigem keeruline. Paljude turundajate jaoks pole see enam ka sotsiaalmeedia tulemuste mõõtmisel esmatähtis, pigem on olulisemal kohal tarbija kaasatus. Siiski on sotsiaalmeedia kohta tehtud uuringutes läbivalt näha jälgijaskonna suuruse analüüsimist. Lõputöö tulemustest selgus, et suurema jälgijaskonnaga kanalid saavad suuremat kaasatust, kuid ka sisu ise peab olema kaasav.
Kõige olulisem järeldus oli aga see, et must huumor võib olla brändidele sotsiaalmeedias tarbijate kaasamiseks kasulik vahend. Musta huumori puhul on kõige olulisem selle õigesti kasutamine – siis võib see tuua kaasa sisu silma jäämise teiste postituste seas ja ka kõrgema kaasatuse.
Autor: Mery-Ly Riis
TULI avaldab sellelgi suvel turundusteemalisi lõputöid. Head lugemist!