27.03.2020

Kuldmuna 2019 Grand prix: “Südames sündinud”

Kuldmuna 2019 peaauhind ehk Grand prix läks dokumentaallavastusele “Südames sündinud”. Agentuur: Taevas Ogilvy. Klient: Tervise Arengu Instituut (TAI).

Loovusfestivalil Kuldmuna 2019 anti välja kaks konkursiülest peaauhinda ehk Grand prix’d, millest ühe pälvis dokumentaallavastus “Südames sündinud”.

Mis oleks, kui sa avaksid oma südame? Ja oma kodu? Mis oleks, kui sa lubaksid kellegi oma pereringi? Lapse, kes ei ole sinust sündinud…? See laps saab sinu lapseks just siis, kui ta oma perekonda võtad. Te kasvate kokku, te naerate ja nutate, kasvate ja arenete ning elu muutub nii palju värvilisemaks. Teie kõigi jaoks.

“Südames sündinud” põhines intervjuudel ja rääkis lapsendamisest ning hooldus- ja eestkosteperedest.

Eestis on pea 1000 last, kes ei saa elada oma sünnikodus. Asendushooldus ja lapsendamine on teemad, mis kätkevad endas mitmeid nüansse ja on emotsionaalselt laetud. Need ei kuulu reklaamplakatil lööklausetega afišeerimiseks. Seepärast lõigi Taevas Ogilvy teatrilavastuse, mis põhines päris kasuvanemate lugudel. Dokumentaallavastus “Südames sündinud” puudutas nii publiku kui ka kriitikute hinge.

Näidendi teksti autor Andra Teede kohtus Eesti inimestega, kes on astunud selle sammu, teinud midagi egoistlikku ja suuremeelset, mõne arvates mõistetamatut ja samas nii loomulikku. Lapsendajad ning hooldus- ja eestkostepered jagasid oma kõige salajasemaid ja erilisemaid lugusid ning need lood jõudsidki lavale. Nad rääkisid, kuidas nad hakkama saavad, milliseid raskusi on vaja ületada, mida peaks teadma enne lapse perekonda võtmist. Ja loomulikult jagasid nad lapsevanemateks saamise rõõme, sest tegelikult on rõõmu kõige rohkem. „Südames sündinud“ oli lavastus nendest vanematest ja nende lastest, armastusest ja hoidmisest, kokku saamisest ja kokku kasvamisest.

  • Dramaturg: Andra Teede
  • Lavastaja: Maria Peterson (Theatrum)
  • Kunstnik: Laura Pählapuu
  • Helilooja ja -kujundaja: Markus Robam
  • Produtsent: Elo-Liis Parmas (OÜ Tähesõjad)
  • Osades: Hele Kõrve (Tallinna Linnateater), Külli Teetamm (Tallinna Linnateater), Tõnn Lamp (Tallinna Linnateater)

Kuni 2019. aasta märtsini anti üle Eesti 15 etendust: Tallinnas (esietendus), Võrus, Viljandis, Keilas, Tartus, Paides, Rakveres, Kärdlas, Kuressaares, Haapsalus, Pärnus, Narvas ja Jõhvis. Etendus oli eesti keeles. Tallinnas, Narvas ja Jõhvis toimuvatel etendustel olid venekeelsed tiitrid. Tallinna, Tartu, Pärnu ja Jõhvi etenduse vaheajal oli võimalik esitada küsimusi Sotsiaalkindlustusameti spetsialistidele ja valdkonna vabaühenduste esindajatele.

„Nii teemapüstituse kui ka selle mõjusa inimesteni toomise poolest paigutub „Südames sündinud” minu jaoks aasta olulisemate teatrisündmuste hulka,” kirjutas kultuurikriitik Keiu Virro 6.11.18 Eesti Päevalehes.

Dokumentaallavastuse „Südames sündinud“ loomist toetas Eesti Kultuurkapital. Lavastus oli osa Tervise Arengu Instituudi (TAI) perepõhise asendushoolduse teavituskampaaniast, mida toetas Euroopa Sotsiaalfond.

TAI sotsiaalkampaania tutvustas asendushoolduse erinevaid vorme ning julgustas inimesi mõtlema, kas nad sooviksid ja oleksid võimelised hakkama kasupereks ja pakkuma kodu lastele, kes ei saa elada oma sünniperes.

Kampaania peamine eesmärk oli kasuvanemluse teema avamine ja mõistmise suurendamine, samuti potentsiaalsete ja olemasolevate kasuvanemate julgustamine.

Erinevalt laialt levinud arusaamast ei võrdu asendushooldus peres vaid lapsendamisega – lisaks sellele on võimalik teisest vanemast sündinud lapsel kasvada hooldus- või eestkosteperes. Selleks, et saada ausat vaadet selle kohta, millised on nende perede kogemused, kes kasvatavad teistest vanematest sündinud lapsi, oli vajalik kasuvanemlusest avatult rääkida. Seda „Südames sündinud” ka väga hästi tegi.

“See oli suur õnnestumine! Nii palju häid emotsioone ja tagasisidet ei ole vist ühegi tööga meile tulnud. Taevas Ogilvy geniaalne idee, millest sündis midagi tõeliselt ilusat, sest kõik panid sinna tükikese oma südant sisse,” ütles TAI esindaja Helen Noormets.

Vaata ka: tarkvanem.ee

Loovagentuur: Taevas Ogilvy
Klient: Tervise Arengu Instituut

Kunstiline juht: Anni Mäger
Copywriter: Sander Pukk
Loovjuhid: Jaanus Vahtra ja Lauri Tikerpe
Projektijuht:  Katrin Heimonen
Strateegid:  Toomas Järvet ja Gert Lee
PR-spetsialist: Reelika Lepp
Produtsent:  Elo-Liis Parmas (OÜ Tähesõjad)
Dramaturg: Andra Teede
Lavastaja: Maria Peterson (Theatrum)
Kunstnik: Laura Pählapuu
Helilooja ja -kujundaja: Markus Robam

Uudise koostas: Silja Oja, Turundajate Liit

Kõik uudised

TULIs on üle saja liikme. Liitu sinagi Eesti suurima turunduskogukonnaga!

Loe siit, mis hüvesid TULI liikmed naudivad.

TULIst lähemalt