08.04.2020

Jolose strateeg Martin Rauam kriisist väljumisest: lennukid stardivad vastutuult

Tänavu Kuldmunal Aasta Üritusturundusagentuuriks valitud Jolose sünnitas eelmine majanduskriis ja selge uskumine, et paremini on võimalik. Homne või vähemalt ülehomne on helge, on agentuuri strateegiajuht Martin Rauam kindel.

Fotol: Jolose partner ja loovjuht, TULI juhatuse liige Martin Rauam

Fotol: Kuldmuna 2020 Aasta Üritusturundusagentuuri Jolos partner ja strateegiajuht Martin Rauam

Palju õnne, Martin! Mitmes kord te Jolosega aasta agentuuri auväärse tiitli juba välja teenisite?

Aitäh. See on meil viimase viie aasta jooksul kolmas kord, päris optimist veel ei ole, aga pessimist enam ka ehk mitte. Eks tiitli auväärsus on igaühe enda hinnata, pigem näitab see meie tiimi stabiilset head taset ja seda, et meil on kliendid, kes meile väljakutseid pakuvad ning ideedega kaasa tulevad.

Joel Volkov ütles hiljuti, et eilset pole olemas, pärast kriisi eksisteerib ainult homne. Millega te eile
Joloses tegelesi
te? Mis aasta agentuuri tiitli tõi?

Inimesed tõid. Nii siin- kui sealpool lauda istuvad ägedad inimesed, kes teavad, mida nad tahavad, miks mida tehakse ja on valmis palju töötama. Mingit võlukunsti siin pole. Me lihtsalt teeme seda, mida oskame, millesse usume ja millest kellelgi kasu on. Kui meie munaväärilisi töid vaadata, siis on nende seas väga erinevaid ettevõtmisi. Ühine nimetaja meie käekirjas on väärtuspõhine ja strateegiline vaade. Meil on kontoris
säravad inimesed, kes ei oska ega tahagi muudmoodi asju teha. Aga häid asju saab teha ainult siis, kui klient ka usub ja kaasa tuleb. Kindlasti sinna juurde vaja ka sädeinimestest koostööpartnereid, kes meiega koos igapäevast lahingusuppi söövad. Kokku on see nagu üks pere, kes hindab ja hingab samu väärtusi. Selles osas on meil väga vedanud.

Kuidas Jolos alguse sai? Mäletan, et Jolose 10. sünnipäeval meenutasite Tanel Lillepaluga, kuidas te alguses istusite väikses kontoris Pärnu maanteel pappkastide vahel. Kuidas teist sai Eesti üks tugevamaid üritusturundusagentuure?

Jolose sünnitas eelmine majanduskriis ja selge uskumine, et paremini on võimalik. Olgu
see neile lugejatele, kelle jaoks käesolev kriis on esimene omalaadne, lihtsalt mõtteaineks. Väga raske oli, aga rasked ajad paljastavad tõelised sõbrad. Me oleme Taneliga klassivennad ja hakkasime õhinapõhiselt seda oma asja leiutama. See on suur vedamine, et pärast 10 aastat see koostöö ikka väga efektiivselt toimib.
Meil on sarnane maailmavaade ja samas täiendame teineteist. Lisaks on sel teel olnud ja on siiani väga palju erilisi inimesi, kellega koos on tehtud hingega tööd. Kui hinge sisse ei suuda panna, siis pole mõtet midagi teha.

Enne Jolost olid tuntud rallisõitja, miks sa selle karjääri lõpetasid? Kust nüüd adrenaliinilaksu kätte saad?

Kes seda enam mäletab, uued ajad, uued kangelased. Millegipärast ma ei armasta täna sellest enam palju rääkida, kuigi lugusid jaguks. Mul on olnud privileeg saada noorelt tohutu psühholoogiline elukogemus läbi spordi ja au näha tipptasemel autoralli pöörast maailma päris lähedalt. Karikateriiulid tolmuvad siiani vanemate juures, enamus Eesti ja lähiriikide omad, sekka ka mõned meistritiitlid. Kahjuks jõudis eelmine kriis kohale just siis, kuni ma WRC rallidel asjadest aru hakkasin saama, seega maailmameistrivõistluste tulemuste osas olen tagasihoidlikum, eelmise generatsiooni veteran.

Tuli välja, et elus on veel asju peale autoga metsa hüppamise. Puudust enam ei tunne, maitset mäletan, aga ralliautos pole enam aastaid istunud. Ajaviiteks hakkasin purjetama. Kui aega on, olen charter kapten, aga rohkem meeldivad pikad otsad, ookeanid. Adreanaliini tarbeks rahmeldan juba mõnda aastat siin triatloni ja Ironmani värki, eks igaüks läheb lolliks omamoodi.

Üritusturundusagentuurid said esimeste seas koos turisimisektoriga koroonakriisi omal nahal tunda.
Mäletan su murelikku nägu juba veebruari keskelt, kuu aega enne eriolukorra kehtestamist riigis. Ilmselt olete ka viimased, kellelt piirangud maha lähevad ja jä
lle üritusi korraldama võib hakata. Homne tuleb, aga milline see on, on sul aimu?

Homne või vähemalt ülehomne on helge. Noored, teotahtelised, terved ja targad inimesed, mis meil siin halada. Juurtest tuleb veel toitaineid küll, aga tuul on liiga vali, tiivad saavad viga. Kui kogu kaadervärk uuesti turvaliselt tuule alla võtab, lendab see kindlasti teistmoodi. Lennukid stardivad ju vastutuult.

Kuidas kohanenud olete? Kirjelda palun oma (ilmselt väga emotsionaalset) teekonda šokist praegusesse hetke.

Šokk tõmmati meile pähe enne teisi ja üsna pime on veel kaua. Kahju on tegemata jäävatest asjadest. Asi hakkas ilmet võtma, suured rahvusvahelised valged laevad, mida pikalt oodanud olime, olid kohal, aga pöörasid otsa ringi. Keegi pole süüdi, mis siin ikka. Tuleb otsast alustada paljude asjadega.

Mis praegu nina vee peal hoiab?

Hoiame lihtsalt hinge kinni. Olen mitu korda vaadanud, et nüüd on vist jalad põhjas, aga pole veel kindel. Põhja peale saaks hakata uusi kive laduma. Meil on väga tugevad jalad, kui kogu tiimiga lükkame, ehk saame õhu uuesti kätte. Hetkel ehitame vetikatest akvalangi, mõni idee on lubav.

Jolos lansseeris äsja Onlive’i – mis see on?

Live kommunikatsioon on see, mis meid defineerib. Nüüd viisime live’i online’i. Loodame, et seda ära ei keelata. Töö on sama, aitame klientidel strateegilisi eesmärke täita. Läheb paremini, kui kartsime, huvitav on.

Kas üritused kolivadki nüüd (ajutiselt) onlinei? Aga ülekannete nagu Kuldmuna 2020 otsesaade jaoks on ju ikkagi vaja meeskonda stuudiosse.

Online üritused on väga lai mõiste ja seal on inimeste füüsiline kaasatus väga erinev. Kõiki asju ei saa mõni aeg tõesti teha, me hoolime ju samamoodi tervisest. Aga kogu see ettevõtmine on meil suurema mõttega kui üks kriiis. Kriis möödub ja tulevad uued ajad, ega vanad kombed ka päris ei kao.

Oled TULI juhatuse liikmena ilmselt hästi kursis ka teistes. üritusturundusagentuurides toimuvaga. Millest räägitakse? Kas pingutatakse ühiselt, seljad koos?

Tiigis pole vist varem nii tihkelt koos oldud, aga eks vett on vähevõitu. Üleüldse on nii,  et kui Magnus Lužkov tõi TULI juhatusse idee, et Kuldmuna teemaks võiks olla „loovus liidab“, siis nii on suures osas läinud. Ja rõõm on näha, et TULI on selles väga palju süüdi.

Mis siin ikka toimub, natuke on inertsi, natuke uusi asju, natuke ahastust, natuke lõppu, natuke lootust. Väetist on nüüd igatahes silmini. Üritusturundajad on vintske sats, see ei ole lihtne töö. Kui nad veel surnud ei
ole, elavad nad tänapäevani õnnelikult oma lossis, pusivad mingit asja teha.

kuldmuna%202020 block

Intervjueeris: Silja Oja, TULI 

Jolose Kuldmuna 2020 võidutööd:

KULD: üritusturundus – sisekommunikatsiooni üritus Swedbank 2019 siseürituste kampaania


PRONKS
: üritusturundus – sisekommunikatsiooni üritus
Dancing with Helmes

PRONKS: üritusturundus – sisekommunikatsiooni üritus
Adcash Fyre Festival

HÕBE: üritusturundus / väliskommunikatsiooni üritus
Valgus sosistab vanalinnas

PRONKS: üritusturundus / väliskommunikatsiooni üritus
Eesti Parimad Ettevõtted 2019 gala

HÕBE: üritusturundus / Produktsioon
Tallinn Digital Summit 2019

Vaata kõiki
Kuldmuna 2020 võidutöid.

Kõik uudised

TULIs on üle saja liikme. Liitu sinagi Eesti suurima turunduskogukonnaga!

Loe siit, mis hüvesid TULI liikmed naudivad.

TULIst lähemalt