12.05.2022

INTERVJUU | TULI uus liige Erinevate Tubade Klubi: sündmuste korraldamisel peab akustika olema kontsertmaja vääriline

Turundajate Liiduga on liitunud sündmus- ja kohtumispaik Erinevate Tubade Klubi. Kohtusime ETK asutaja Eero Järvistega kaasaegses Telliskivis, kus asuvad täna nende õdusad ruumid. Juttu jätkus kauemaks – vestlesime ETK algusaegadest, veinikinost, tiimist, etendustest, aga ka ruumide akustikast ja tulevikuplaanidest.

ETK asutaja Eero Järviste. Foto: Harry Tiits

Eero, alustuseks üks lihtne küsimus. Mis on ETK? 

Meie ruumikontseptsiooni juured ulatuvad interaktiivse teatri juurde. Siin tegutsenud Cabaret Rhizome on küll tänaseks oma tegevuse lõpetanud, kuid nende lavastustest pärit ruumiline tehniline kontseptsioon pakub tänaseni huvi nii avalike kui ka eraviisiliste sündmuste korraldajaile. 

Alguspäevil lõimusid siin kaasaegne etenduskunst, tehnoloogilised ja sotsiaalsed eksperimendid ning ääretult eklektiline elukorraldus. Tänaseks on Erinevate Tubade Klubist saanud hubasust ja funktsionaalsust ühendav sündmus- ja kohtumispaik. Not your every day venue. 

Kuidas Erinevate Tubade Klubi esialgu välja nägi? Kas ruumid olid täiesti tühjad? 

Siin-seal võis näha viis-kuus kultuurkihi jagu kobrutavat tapeeti. Kui väljas sadas vihma, siis tuli toas ämbrid välja otsida. Ühe meie juures filmitud telesaate operaator seadis muheledes intervjueeritavate taustaks katkise akna, kust tuiskas sisse näiteks lund.  

Erinevate Tubade Klubi peasaali akustika on kontsertmaja vääriline. Miks ja mismoodi? 

Hea heli on meile tähtis. Teatrietendusel või konverentsil peab sõna selgelt kõlama ja kandma. Klubiööde ja live kontsertide puhul on esmaklassiline heli eeltingimuseks. Meie peasaali sound-treatmenti teostas Akukon. Nende arvutuste abil püüdsime helipaneelidega kinni erinevad kõminat tekitavad sagedused. Maailmatasemel D&B helisüsteemi tarnis ja seadistas Eesti üks oma ala tippe – Kaur Kenk.

Kuidas on lood täna ürituste ja konverentsidega? 

Pandeemiast tingituna on ainus regulaarselt toimuv avalik sündmustesari tänaseks vägagi populaarseks saanud Veinikino. Vähema regulaarsusega aga siiski meeldivalt tihti võõrustame taas ka live kontserte ja öiseid tantsupidusid. 

Enne pandeemiat toimus meie juures ligi 80 avalikku kontserti aastas, teine samapalju eraviisilisi üritusi. Elu kees, tuhanded inimesed käisid iga kuu meie ruumidest läbi ja see on see, mis meie puhul ka turundusena kõige efektiivsemalt toimib ka täna – meie juurde leitakse ise kenasti tee.  

Eero, kust tekkis üldse idee luua Erinevate Tubade Klubi? Kuidas jõudsite tiimiga sellise nimeni?  

Üks mees (kes see enam mäletabki, kes see oli) nägi üht Cabaret Rhizome etendust. Ta oli nähtud etendusest nii vaimustuses, et pakkus trupile oma Kullassepa tänaval asuva hoone keldriruume tulevaste lavastuste mängimiseks.  

Madal, rõske, võlvkatakombidest ja kitsastest vahekäikudest koosnev ruumidevõrgustik oli korraliku teatrlavastuse jaoks kõike muud kui sobiv. Aga just seesama killustatud ruum sai ETK kontseptsiooni aluseks. Selle konkreetse keldri peale me liialt aega ei kulutanud, kuid lähenesime sellest hetkest alates igale avarale ruumile mõttega seda killustada ja liigendada – eriti just publikuala. 

Sellest ka lihtne, tabav ja meeldejääv, kuid mitte väga lühike nimi – Erinevate Tubade Klubi. 

Kui suur tiim teil on?  

Meid on kokku kolm pluss üks – lisaks minule askeldab meil täiskohaga veel Joonas (meie maja kuldsed käed) ja majaperenaine Kaisa. Mina ja Joonas teeme kõike – ehitame, müüme, korraldame ja juhime projekte. Üks asutajaist, Johannes, tegeleb hetkel aktiivselt ühe Erinevate Tubade Klubist välja kasvanud Whatifi-nimelise iduettevõttega.  

Alustasime 2014. aastal Johannesega teatrietendustega ja tegime seda 2019. aastani. Meie südameasjaks olid ainuüksi etendused, ülejäänu oli lisaväärtus. Panustasime lavastustesse väga palju aega ja ressurssi.  Etenduste vaatevinklist tegime sel hetkel ainulaadset asja – lõime kahesuunalise suhtlusega teatrietenduse formaadi, kus lava suhtles publikuga ja publik suhtles lavaga. Publiku kollektiivsetest valikutest sõltus, kuidas ja kuhu arenes etenduse sündmustik. 

Ja kaua sellist etendust ette valmistab? 

Ühe lavastuse ettevalmistus võttis aega ligi aasta. Tegime seda viis korda (2014–2019). Paralleelselt esitlesime oma ideed ka välismaale – lootusega oma kontseptsiooni eksportida. 

Füüsiliste etenduspaikade välismaale kopeerimise asemel leidsime aga investorid, kelle visioon oli muuta kõik see, mida meie tegime teatris, tarbijaile kättesaadavaks läbi nutiseadme. Whatifi platvormi investorite hulka kuulusid oma valdkonna tipud Netflixist Supercellini. Platvormi kontseptsiooni tõestuseks filmiti briti näitlejatega filmiversioon meie lavastusest “Otsuse Anatoomia”. 

Teatrietendused on tänaseks aga ajalugu ja regulaarsetest omasündmustest on alles Veinikino. Veinikino on hariv ja lõbus korraga. Filmikriitik Priit Tender tutvustab viit lühifilmi ja nende  tootmise tagamaid. Sommeljee sobitab nende juurde veinid ja analüüsib viinamarjast kuni kasvumullani neis peituvaid maitseid. Veinikino sobib nii ETK-s kohapeal kui ka Elisa Stage vahendusel nautimiseks – koduvaatajaile toob kuller õhtuse veinivaliku ukse taha. 

Kas ka suvel toimuvad veinikinod? 

Suvi on ETK kalendris puhke- ja hoovõtuaeg. Naudime rohkem aega sõprade ja perede seltsis. Sealhulgas remondime, kõpitseme ja viime läbi suurpuhastuse. Seda selleks, et iga järgnev hooaeg tuleks veelgi  põnevam. 

Eriprojektina on ETK ühendanud jõud Wake Surf Tallinnaga ning töötab Noblessneri linnakus vanale sõjalaevale Wambola surfiklubi ehitamisega. Rohkem infot juba siis, kui avamine on lähedal. 

Eero, mis põhjusel liitusite TULI-ga? 

Liitusime TULI-ga, et laiendada enda võrgustikku eri valdkonna esindajatega. Oleme seni käinud üsnagi omapäi, leidnud oma näo ning nüüd tunneme, et on aeg ka tihedamaks suhtluseks kolleegide ja valdkonnakaaslastega väljaspool oma maja. Kutsume kõiki meeleldi  külla – soovime Erinevate Tubade Klubi tutvustada ka teistele ettevõtetele ning rääkida, kuidas meie saaksime abiks olla erinevate sündmuste korraldamisel.

 

Kärt Tomp, TULI

Erinevate Tubade Klubi on TULI liige. TULI ühendab kõiki turundusega tegelevaid professionaale, kes on huvitatud erialase taseme tõstmisest ning valdkonna ärksaimate kaasamõtlejate hulka kuulumisest. TULI-sse kuulub praegu 95 liiget.

Kõik uudised

TULIs on üle saja liikme. Liitu sinagi Eesti suurima turunduskogukonnaga!

Loe siit, mis hüvesid TULI liikmed naudivad.

TULIst lähemalt