23.01.2024

EKA Design Showcase esitleb tudengite parimaid tulevikudisaini koostööprojekte ettevõtetele ja avalikule sektorile

25. jaanuaril tutvustab Eesti Kunstiakadeemia EKA Design Showcase’il parimaid innovaatilisi tooteid, teenuseid, prototüüpe ja kontseptsioone, mis valmisid üliõpilaste ja EKA partnerite koostöös möödunud aasta jooksul disainiteaduskonna programmi LAETUS raames.

Foto: Valdek Laur

EKAs õppivad uue põlvkonna disainerid otsisid värskeid viise käsitleda ettevõtete jt asutuste nagu Eesti Rahvusraamatukogu, Integratsiooni SA (Kultuuriministeerium), Swedbank, Eesti Energia, Pagulasabi MTÜ, Liven AS, GraceFit OÜ, Xarus Cosmetics OÜ, Cignomet OÜ ja PERH väljakutseid nii EKA kui rahvusvaheliste tippspetsialistide juhendamisel. Esmakordselt lõppeb Design Showcase auhindamisega, mil tunnustatakse innovaatilist ja sotsiaalselt laetuimat tulemust.

Disainiteaduskonna dekaani Ruth-Helene Melioranski sõnul EKA pikaajalist koostööd partneritega analüüsides näeb osakond mitmeid edulugusid, mis on aidanud ettevõttel käivet mitmekordselt kasvatada, alustada ekspordiga või pälvida rahvusvahelisi disainiauhindu. “Kõige tavapärasem on uute teenuste ja toodetega turule tulemine või olemasolevate oluline parendamine. Näiteks PERH teeb EKAga koostööd juba üle kümne aasta ja plaanid on olemas ka järgmisekski. Sellelgi sügisel aitas üks tudengite rühm ümber mõtestada suguhaiguste testimisele tulemise teekonda ning teine grupp sai vahetult jälgida südameoperatsiooni ning seeläbi disainida selle korraldust paremaks”, kommenteerib Melioranski.

Esmakordselt lõppeb Design Showcase auhindamisega, mil tunnustatakse innovaatilist ja sotsiaalselt laetuimat tulemust. Auhindu tulevad üle andma Madle Lippus (Tallinna linnaplaneerimise abilinnapea) ja Kaarel Kala (Bolti brändidisaini juht). Kohal on ka Eesti Rahvusraamatukogu, Swedbanki, Liveni ja PERHi esindajad ettevõtete poolelt.

Fuajees on avatud ka näitus varasemate aastate koostööprojektide tulemustest, mis annab täiendava vaate EKA ja partneritevahelise koostööde ulatusele ja mõjule pikemas perspektiivis. Saab näha ka samast programmist välja kasvanud saunakerise looja Mihkel Masso saunakerist, mis täna koondub ettevõtte HUUM alla (selle ettevõtte kolm toodet on pälvinud ka Red Dot disainiauhinnad).

Showcase’il hakkavad omavahel võistlema järgnevad projektid:  

 • “Elektrijalgrataste moodulhoidla avalikku ruumi ja korteriühistutele” – tööstusdisaini BA tudengid ja Cignomet OÜ
 • “Tartu ajaloolises Jaani kvartalis asuva Antoniuse ÕUe rebrändimine” – disaini ja innovatsiooni BA tudengid ja Antoniuse ÕU (Tartu Loomemejanduskeskus)

 • “What happens when a school child enters the main building of the National Library?” – interaktsioonidisaini MA tudengid ja Eesti Rahvusraamatukogu

 • “Nuclear energy experience in 2035”  – interaktsioonidisaini MA tudengid ja Eesti Energia

 • “Making Estonia a Stepping Stone” – interaktsioonidisaini MA tudengid ja Pagulasabi MTÜ

 • “Empowering your fitness journey on GraceFit” –  interaktsioonidisaini MA tudengid ja GraceFit OÜ

 • “Disainmõtlemisest lähtuv onboarding Swedbankile” – digitootedisaini BA tudengid ja Swedbank

 • “Rahvusraamatukogu teenuste süsteem düsleksiaga täiskasvanute toetamiseks” – digitootedisaini BA tudengid ja Eesti Rahvusraamatukogu

 • “Isiklik linn – jalutame!” – sotsiaalse disaini MA tudengid ja Integratsiooni SA (Kultuuriministeerium)

 • “Kuidas saada presidendiks?” – sotsiaalse disaini MA tudengid ja Integratsiooni SA (Kultuuriministeerium)

 • “Service Design Sprint with real life challenges in Tallinn’s biggest hospital” – sotsiaalse disaini ja teenusedisaini MA tudengid ning PERH

EKA Design Showcase toimub 25. jaanuaril 2024 EKA kaldauditooriumis (Põhja pst 7, I korrus). Esitlused on avalikud ja inglise keeles, nendega on oodatud tutvuma kõik EKA praegused ja tulevased võimalikud ettevõtluspartnerid ning tulevikudisaini huvilised. Juba on uutel ettevõtetel taas võimalus anda märku soovist liituda LAETUS programmiga ja koostöös andekate disainiüliõpilaste ning rahvusvaheliste spetsialistidega hakata välja töötama innovaatilisi lahendusi. Järgmise hooaja LAETUS alustab augustis 2024.

AJAKAVA JA REGISTREERIMINE

Autor: Anastassia Dratšova, EKA

Kõik uudised

TULIs on üle saja liikme. Liitu sinagi Eesti suurima turunduskogukonnaga!

Loe siit, mis hüvesid TULI liikmed naudivad.

TULIst lähemalt