08.08.2022

Riik toetab rakendusuuringuid 4 miljoni euroga

5. augustil avas EASi ja KredExi ühendasutus rakendusuuringute programmi (RUP) väikeprojektide taotlusvooru, mille kogumaht on neli miljonit eurot ning toetussumma ettevõtte kohta 100 000–150 000 eurot.

Foto: EAS

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Kristjan Järvani sõnul on teadmusmahukas arendustegevus riiklikult oluline prioriteet. „Arvestades üha kallinevaid sisendite hindu ja palgasurvet peavad Eesti ettevõtjad leidma võimalusi globaalsel turul oma konkurentsipositsiooni parandamiseks. Siinkohal on ka riigi tugi oluline ning loomulikult peab seda tuge olema ettevõtjal ka võimalikult lihtne ja kiire kasutada,“ ütles Järvan.

„Hea on tõdeda, et ettevõtjate huvi rakendusuuringute programmi vastu on väga suur ning Eesti ettevõtete hulgas on teadmusmahukas arendustöö üha populaarsem viis oma konkurentsipositsiooni parandamiseks,“ sõnas minister ning lisas, et viimastel aastatel muutunud globaalsed turusuhted on loonud meie ettevõtetele ka uusi võimalusi.

EASi ja KredExi ühendasutuse juhatuse liikme Sigrid Harjo sõnul on RUP ennast seni igati õigustanud. „Huvi programmi vastu on erakordselt suur ning häid ideid tunduvalt rohkem, kui ühendasutus neid rahastada suudab. See näitab, et oleme koostöös majandusministeeriumiga loonud ettevõtjatele tugisüsteemi, mis on just õige selles ajas ja ruumis,“ ütles Harjo.

Ta rõhutas, et RUP koosneb kahest võrdselt olulisest poolest, milleks on nõustamine ja rahastamine. „Kusjuures nõu saavad ka need ettevõtted, kes rahastust ei soovigi, vaid tahavad lihtsalt professionaalset abi oma partnerite leidmiseks ning arendustöö sisustamiseks ja läbiviimiseks. Samuti aitavad RUPi eksperdid leida lisaks riiklikele toetustele ka muid rahastusvõimalusi nii Eestist kui ka mujalt,“ selgitas Harjo.

Kokku on RUPi kaudu finantseeritud 51 ning nõustatud üle 250 teadmusmahuka arendusprojekti. RUPi meeskonda kuuluvad oma ala eksperdid, kellel kõigil on teaduskraad ja kogemus eraettevõtluses rakendusuuringute läbiviimiseks nii Eestis kui ka väljaspool Eestit.

RUPi juhi Madis Raukase sõnul selgus senistes voorudes, et ettevõtetel on ka arendusprojekte, mille maht on teistest oluliselt väiksem ning mis on oma loomult lühemad. „Selliseid arendusi saab teha väiksema aja- ja rahakuluga, et jõuda oma lahendusega kiiresti turule ning realiseerida konkurentsieelis. Kuna sellised projektid on lihtsamad ja ka riskid on väiksemad, siis ei ole vaja neile projektidele nii mahukat hindamissüsteemi, kui tavavooru projektidele,“ selgitas Raukas väikeprojektide toetusvooru vajadust.

Sarnane soovitus tuli ka suuremas osas ettevõtjatest koosneva RUPi hindamiskomisjoni poolt. „Oleme vähendanud projektiplaani mahtu ja lühendanud oluliselt hindamiseks kuluvat aega tegemata samas järeleandmisi hindamise kvaliteedis,“ kinnitas RUPi juht.

Ta rõhutas, et ettevõtete eelnõustamine on avatud kogu aeg ja projekte valmistatakse ette pidevalt, seetõttu ei pea kontakti võtmiseks ootama voorude avanemist.

RUPi väikeprojektide toetusvoorus toetatakse rakendusuuringute ja eksperimentaalarenduste läbiviimist (TRL3-TRL7). Ettevõtja kohta taotletav toetuse suurus on vahemikus 100 000 kuni 150 000 eurot. Toetusprotsent on sama, mis tavavoorus, ehk siis TRL3-TRL5 kuni 70% (efektiivse koostöö vormis kuni 80%) ja TRL6-TRL7 kuni 45% (efektiivse koostöö vormis kuni 60%). Eestis registreeritud ettevõtja saab sellest meetmest toetust taotleda üks kord kolme aasta jooksul.

Taotleda saavad vaid need projektid, mis on läbinud kohustusliku eelnõustamise. Lisainformatsioon uue vooru kohta on leitav SIIT.

Autor: Egert Puhm, EASi ja KredExi ühendasutus
Toimetas: Kärt Tomp, TULI

EAS on TULI liige. TULI ühendab kõiki turundusega tegelevaid professionaale, kes on huvitatud erialase taseme tõstmisest ning valdkonna ärksaimate kaasamõtlejate hulka kuulumisest. TULI-sse kuulub praegu 95 liiget.

Kõik uudised

TULIs on üle saja liikme. Liitu sinagi Eesti suurima turunduskogukonnaga!

Loe siit, mis hüvesid TULI liikmed naudivad.

TULIst lähemalt