17.01.2022

Suur digikoristuspäev! „Unustatud andmed kujutavad endas korralikku turvariski.“

Telia kutsub reedel, 28. jaanuaril kõiki ettevõtteid ja eraisikuid osa võtma digitaalsest koristuspäevast, millel osalemine aitab korrastada enda digitaalset tööruumi kui ka ennetada turvariske. 

Telia Eesti küberturbe valdkonna juhi Aigar Käisi sõnul peame otsa vaatama tõsiasjale, et kuigi meie seadmetes olevad paroolid pole alati piisvalt turvalised ning inimesed langevad jätkuvalt petukirjade ohvriks, tekib nende kõrvale pidevalt uusi ohte juurde. Üheks ohu allikaks on ka üleliigsed failid, mida on mõistlik aeg-ajalt kustutada.

„Paljudel inimestel on vanad e-posti kontod endiselt aktiivsed, unustatud mälupulgad sahtlites ja seadmetes vanad programmid, mida enam ei kasutata. Lisaks sisaldavad erinevad seadmed ja kontod aastate jagu vanu faile, mida enam vaja ei lähe. Kuigi me hoiame neid igaks juhuks enda kõrval olemas, sest äkki läheb neid veel ühel hetkel vaja, kujutavad unustatud andmed endas korralikku turvariski,“ lausus Käis.

Käisi sõnul võivad seadmed langeda varguse või häkkimise ohvriks. Lisaks ähvardab ettevõtteid pidevalt andmelekete teema, millega koos võib liikvele minna ka tavakasutaja jaoks tundlikku informatsiooni.

„Seepärast ongi mõistlik kustutada andmed, mida enam vaja ei lähe, sest mida vähem on kontodel ja seadmetes infot, seda parem,“ lisas Käis.

Lisaks turvariskide ennetamisele on digiprügi koristamisel otsene seos kliima soojenemise peatamisega. Ühest küljest aitab digiprügi koristamine vabastada nutiseadmete salvestusruumi ning muuta seadmed kiiremaks. Teisalt aitab kasutuna seisva digisisu kustutamine vähendada otseselt CO2-jalajälge, mis omakorda annab panuse keskkonnahoidu.

Näiteks täna on 4% kogu maailmas tekkivatest heitkogustest seotud internetiga, viie aasta pärast on see juba kahekordne. Seetõttu on oluline, et me mõtleksime ja teadvustaksime – igal meie tegevusel on tehnoloogiat kasutades mõju.

Digikoristuspäev

Digitaalne koristuspäev on ajaga järjest enam populaarsust kasvatanud, mida näitlikustab fakt, et eelmisel aastal võttis digikoristuse talgutest osa ligi 280 ettevõtet ning üle kümne tuhande eraisiku üle kogu Eesti. Kõik inimesed ja organisatsioonid, kes soovivad 28. jaanuaril digikoristuspäeva algatuses kaasa lüüa, saavad end kirja panna veebilehel. Tänaseks on seda juba teinud mitmed ettevõtted ja organisatsioonid üle Eesti, teiste seas Tartu Ülikool, Swedbank, Tallinna linn, Makeitneutral jt.

Soovitusi ja nippe selleks, kuidas oma seadmeid hooldada ning digiprügist vabastada, leiab Digitarga tehnoloogiablogist.

Telia on TULI liige. TULI ühendab kõiki turundusega tegelevaid professionaale, kes on huvitatud erialase taseme tõstmisest ning valdkonna ärksaimate kaasamõtlejate hulka kuulumisest. TULI-sse kuulub praegu 87 liiget.

Kõik uudised

TULIs on üle saja liikme. Liitu sinagi Eesti suurima turunduskogukonnaga!

Loe siit, mis hüvesid TULI liikmed naudivad.

TULIst lähemalt