12.05.2020

Dalton: PR ja digiturundus on lahutamatud

„Oluline on, et kampaaniate elluviimise järel ei lõppeks tegevus kajastuse kokkuvõttega, vaid tulemuste analüüsiga, mille järel liigutakse edasi ja tehakse järeldusi, mida vaja järgmisena teha,“ ütleb kommunikatsioonibüroo Dalton juht Ivo Kallasmaa.

Daltoni juht Ivo Kallasmaa ja strateegiajuht Madis Trei

Kommunikatsioonibüroo Dalton tuli hiljuti välja uudisega, et agentuuriga liituvad kaks digiturunduse tipptegijat Eestis, luues seega kommunikatsioonibüroode seas uut trendi, kus võtmesõnaks on digitaalne.

Kui mõni kuu tagasi liitunud Rauno Kutti lööb kommunikatsioonibüroos kaasa eriprojektide strateegina, siis uue tiimiliikme Madis Trei ülesandeks on nii strateegia loomine kui ka lahenduste elluviimine. Kahe mehe sünergiale pandi alus aga aastaid varem Rauno asutatud sotsiaalmeediaagentuuris Vurr, kus Madisest kasvas välja agentuuri juht. Tänaseks on mõlemad digiturundajad võtnud kursi PR-i poole, kuid ei kavatsegi oma varasemaid kogemusi varna riputada, sest nende hinnangul on digiturundus saanud PR-i lahutamatuks osaks. Daltoni digiturundusest räägivad lähemalt agentuuri juht Ivo Kallasmaa ja digiturunduse taustaga uus arendusjuht Madis Trei.

Madis, kuidas sa oled jõudnud ennast sisse elada?

Madis: Väga hästi. Protsess on olnud väga kiire, kuid meil on ka juba varasemast olnud pikaaegne koostöö, mis aitab sisseelamisele kindlasti kaasa. Olukorras, kus viimased kaks kuud oleme viibinud karantiinis, oleme siiski suutnud meeskonnaga tugevalt areneda ning viia klientideni oma täienenud teenuseid.

Kuidas teie koostöö varem välja nägi?

Ivo: Eelnevatel aastatel oleme teinud ühiselt väga paljusid projekte, turunduskommunikatsioonist näiteks Alkoholitootjate ja Maaletoojate Liidule kampaaniat “Kui võtad, võta vett vahele”, mis kogus hulganisti populaarsust ja elab veel tänaseni. Selle kõrval oleme pikalt kokku puutunud mitmete eriprojektidega avalikust kui ka erasektorist, näiteks Eesti Noorsootöö keskuse tegemiste kommunikeerimisel ja Pro Kapitali põhilisti viimisel.

Pro Kapitali PR oli omamoodi huvitav nähtus, kus suur ettevõtte palkas kaks väiksema agentuuri tegijat kahekesi kampaaniat ellu viima. Vaja oli teha börsiteateid ning jõuda tippjuhtide ja väga spetsiifilise sihtrühmani. Selleks tuli läbi analüüsida kõik Pro Kapitali kanalid ja mis reaalselt toimib, mis mitte. Tagantjärgi mõeldes on päris vägev, et suutsime selle kõik operatiivselt ja edukalt ära teha.

Madis: Eks me koos Ivoga tegelikult töötasime selle koostöömudeli ammu välja ja see on mitmes kohas toiminud ning juba pikalt ennast õigustanud. Põhimõtteliselt tegimegi minevikus koostööd sellisel kujul, mida oleme tänaseks agentuuris rakendanud.

Mida on koostöö teile õpetanud?

Madis: Kui minna lausa rohujuure tasandile, siis digis on asju, mis on PR-ist kaugel ja PR-is on asju, mis on digist kaugel. Suures pildis käivad need asjad aga siiski suuresti ja tugevalt käsikäes. Nii olid ka näiteks viimase Cannes Lionsi võitjad selgelt digitaalse ja PRi omavahel kokku sidunud. Kanalid olid omavahel põiminud ja kampaaniad olid märksa laiemalt nähtavad.

Ivo: On nišiagentuure, mis tegelevad näiteks poliitlobiga ja nende suund on natuke teine, kuid muul juhul peavad PR ja digiturundus eksisteerima aastal 2020 koos. Eks Daltonis oleme varasemast juba ise ka valdkonnas pakkunud erinevaid digilahendusi, kuid nüüd muutus see kindlasti terviklikumaks.

Dalton erineb PR-turul juba selle loomisest peale oma tugeva loojutustamise, kõnekate lugude ja strateegilise poolega, et kõiki tulemusi oleks võimalik mõõta ja kliendiga koos kasvada. Oluline on, et kampaaniate elluviimise järel ei lõppeks tegevus kajastuse kokkuvõttega, vaid tulemuste analüüsiga, mille järel liigutakse edasi ja tehakse järeldusi, mida vaja järgmisena teha.

Miks tuleks PRi ja digiturundust käsitleda koos?

Madis: Näeme mõlemad, et PR ja digimeedia peavad astuma ühte sammu. Näiteks saab mõni agentuur teinekord reklaamiagentuurilt reklaamklipi, mis teles näitamise jaoks valmis tehtud ja öeldakse, et kasuta seda sotsiaalmeedias ja veebis. Tegelikkuses ei tohiks selliselt asju ajada. Kogu kommunikatsioon ei peaks käima agentuuride vahel etappidena, vaid kõik peaksid juba esimesel kohtumisel koos laua taga olema. Vahet ei ole, kui üks toodab reklaamklipi ja teised tulevad alles hiljem mängu. Mõte on selles, et näha, kuidas kogu asi toimib ja mitte kliendi raha raisata, sest muidu tehakse mingi asi valmis ja kolm või neli päeva hiljem selgub, et oleks vaja ikkagi veel neli erinevat asja teha.

Ivo: Tänapäeval on PR ja klikimeedia kokku kasvanud, mis tähendab, et strateegiliselt lähenedes peab vastavalt kliendile tema sihtgruppe püüdma erinevates kanalites. Kahepeale kokku saame kliendi jaoks strateegilist vaadet täiendada, optimeerida tema kulusid ja muuta kommunikatsiooni veelgi olulisemaks ja sihtgrupi põhisemaks. Üks klipp peab olema nii hea PR, digi kui ka reklaam materjal, ehk kõnetama kõigis kanalites oma sihtgruppe.

Madis, miks siis ikkagi läksid PR-agentuuri?

Madis: Digiagentuuride puhul näen, et ühed lähevad praegu pigem tehniliseks ja teised muutuvad rohkem sisuagentuurideks. Mul on mõlema poolega hea kokkupuude ja palju kontakte, aga tahaksin ise just sisu poolega ehk kommunikatsioonisuunaga edasi minna. Seega kattuvad minu ja Ivo ootused hästi. Digimeediat, sotsiaalmeediat ja nüüdisaegset PRi ei tohiks lahus hoida.

Lisaks eelnevale kutsus Ivo mind ka Eesti Sünnitusmajade Toetusfondi, et ühendaksime oma jõud ühiskondlikult oluliste eesmärkide nimel.

Kuidas hakkab Dalton varasemast erinema?

Ivo: seda küsimust olen kuulnud korduvalt. Otseselt erinema ei hakka, küll aga laienes kommunikatsiooniteenuste spekter väga tugevate professionaalide näol. Uusi projekte tuleb pidevalt juurde ja meil on uute tiimiliikmete abiga võimalik anda neile hea strateegiline alus. Madis on suurepärane strateeg ja lahenduste elluviija ning temaga koostöös näeme tulevikus kindlasti väga edukaid digilahendusi. Meie ambitsiooniks on pakkuda oma teenuseid jätkuvalt ka väljaspool Eestit.

Madis: Tänu täienenud meeskonnale on meil nüüd omast käest võtta konsulteerimiseks inimene, kes on kas PR- või digivaldkonna ekspert.

Dalton on tuntud mitmete rahvusvaheliste kampaaniate poolest. Kas olete mõned neist ka ühiselt ellu viinud ja milline koostöö välja nägi?

Ivo: Turunduskommunikatsioonis on meil olnud mitmeid ühiseid rahvusvahelisi projekte, kuhu oleme Madist kaasanud. Just mõtlemaks läbi strateegilise kanalite valikut ja sisu ehk kuidas võimalikult efektiivselt õigete sihtgruppideni jõuda. Üks diil rahvusvahelise kanaliga võib kliendile tuua rohkem müüki kui kogu Eesti kommunikatsioon tavameedias kokku.

Konkreetsetest projektidest võiks siinkohal nimetada näiteks Esteloni, Nobe ja Iglusauna tutvustamist maailmale.

Madis: Varasemalt digiagentuuri Vurr juhtides olin nö loovmootor kõikide asjade jaoks, alates sotsiaalmeediast kuni suurettevõtete veebilehtede ja telesaadete loomiseni välja. Ühiste projektide juures olime koos nii loo väljamõtlemisel kuni lõpliku kanalite valikul ja sõnumite koostamisel.

Kas ja kuidas erineb siinsete brändide ja välismaiste brändide kommunikeerimine?

Ivo: Eesti brändide puhul saame hakata asja nullist tegema ja meil on üldjuhul päris suur vabadus, mida teha. Rahvusvaheliste brändidega on mingisugused raamid siiski ees, näiteks saadetakse sisend kusagilt kaugelt teisest kultuurist ja siis tuleb kliendiga hakata seda sisu kooskõlastama ning põhjendama, miks meie kultuur erineb ja miks meie kommunikatsioon peaks erinev olema. Isegi baltikumiüleselt peab arvestama, et on kolm erinevat riiki ja igas riigis täiesti erinev kultuur.

Samas väiksemate Eesti brändidega on see oht, et ettevõtte ambitsioon on suur, aga valmisolek väike. Näiteks kui tekib hea võimalus ühel turul kommunikatsiooniga läbi lüüa, kuid kliendil puudub sellel turul müügivõimekus.

Madis: Rahvusvahelise kommunikatsiooni aluseks on see, et nendesse kanalitesse pääsemiseks peab looma väga hea jutustatava loo. Kui sul on hea lugu olemas ja tead, kuidas seda rahvusvahelisel tasandil implementeerida, siis sealt edasi mängib suuresti rolli kanalite valik.

Ivo: Jah, hea lugu on kommunikatsiooni alus. Näiteks Esteloni kõlareid maailmale tutvustades rõhusime mitte niivõrd kvaliteetsetele kõlaritele, mida nad on, vaid kõnetas hoopis nende loomislugu – ettevõtte rajaja Alfred ja nende pereäri ning kuidas ta on viimased 40 aastat kõlareid ehitanud.

Milliseid häid digikommunikatsiooni lahendusi maailmast on teile viimastel aastatel silma jäänud?

Ivo: Edukad on need, kus lugu on kõnekas ja selle ümber on ehitatud terviklik kommunikatsioonistrateegia. Näiteks kui Tide tuli välja geniaalsete videoklippidega, millega bränd jõudis hiljem PR-i toel talk-show’desse üle maailma.

Madis: Mina sain selle aasta Superbowli reklaamidest inspiratsiooni, et kuigi kõik kolib digisse, siis offline’i ei tohi ära unustada. Superbowlil oli sel aastal suurepärane näide Kialt, kuidas online ja offline käivad koos – miski, mida kõik räägivad, aga kõik ei tee. Tegelikult on aga nii, et mida rohkem rõhku pannakse online’ile, seda mõjusamaks muutub ka offline.


Dalton on Turundajate Liidu (TULI) liige. TULI ühendab kõiki turundusega tegelevaid professionaale, kes on huvitatud erialase taseme tõstmisest ning valdkonna ärksaimate kaasamõtlejate hulka kuulumisest. TULI-sse kuulub praegu 77 ettevõtet.

Silja Oja, TULI

Kõik uudised

TULIs on üle saja liikme. Liitu sinagi Eesti suurima turunduskogukonnaga!

Loe siit, mis hüvesid TULI liikmed naudivad.

TULIst lähemalt