21.06.2023

Cannes’i blogi | Ebatäielik nimekiri inimestest, keda ma Cannes’is ei näe

Hommikusörgi mööda kuldset rannaliiva koos seitsmekordse olümpiavõitjaga, tao palli NFLi staaridega, poksi mere ääres, kuula kõrv kikkis, mida on rääkida MM-finaali võiduväravale väravasöödu andnud legendaarsel Hispaania jalgpalluril Cesc Fàbregasel. See on Cannes’i loovusfestival!

Rannas toimub palju, kuigi igale poole kaelakaart sissepääsu ei taga. Foto: Kaarel Täll

Täpsemini vaid osa sellest. Ma olin esmaspäeval oma elus esimest korda ja esimest päeva Cannes’is ning olgem ausad, suur melu (ning võib-olla ka lämbe leitsak) lõi pildi kirjuks ja virvendama.

Siin toimub lihtsalt nii palju. Alati on kuskil mõni rikas ja edukas, kelle suust voolab välja tarkusemanna ning tema ümber sajad või tuhanded loovpersoonid, kes ootavad kehakinnitust. 

Briti üks rikkamaid mehi Sir Martin Sorrell jutustab, kuidas Euroopas suurt kasvu oodata pole ning pilgud tasub pöörata Lõuna-Ameerika suunas. Ülikarismaatiline räppar DMC annab kõigile teada, et suhkur on paha. Miljardär ning Nvidia boss Jensen Huang sõnab, et AI hävitab mõned töökohad, kuid tekitab ka uusi asemele. 

img 7685
Nvidia juht Jensen Huang. Foto: Siim Kera

Oscari võitja Halle Berry innustab rohkem naiste seksuaaltervisest rääkima. Ta oli osa paneelist, millele oli nii suur tung, et osa rahvast (sh mina) istus lava ees põrandal fotograafide vahel. Kilu karbis tunne ning soov teha Berry’st maailma parim pilt oleks peaaegu päädinud kahe piltniku kähmlusega. Õnneks jäid rusikad taskusse. 

Ma ei peagi olema samas kohas, kus Dua Lipa

Aga tahan rääkida hoopis sellest, millega lugu alustasin. Kui inimesed käivad säärastel suurtel konverentsfestivalidel nagu Cannes, naasevad nad sära silmis koju ning mõtlevad kõige toreda ja inspireeriva üle, mida nad nägid ja kuulsid. Vahel kirjutavad nad sellest TULI-sse ka, aitäh selle eest! Juba 70. korda toimuva Cannes’i loovusfestivali mastaapsust – ja miks mitte ka olemust – annab eriti hästi edasi aga kõik see, mida ei näe ega kuule. 

Festivali põhikese on mere ääres asuvas konverentsikeskuses, kus toimub ka Cannes’i filmifestival. Saalikesi on siin palju, kõik eri suuruses, kõik esinejate ja rahvaga täidetud. Promenaad on samuti rahvast pungil, siia on end sättinud erinevad ettevõtted. Meta pakub Metaverse’i kogemust, miniburgereid ja kosutavaid joogikesi. Mõni tegeleb andmepõhise loojutustamisega ning laseb vahvlisse törtsu maasikajäätist. PS. Väga hea, sest kuum on! 

Kohal on priskemaid ja tillukesemaid organisatsioone. Näiteks on hiidude kõrvale oma esinduse püsti pannud Rumeenia TULI ehk sealne turundajate ja meedia liit. 

Ühel hetkel oled ametlikust festivalist väljas, kuid telgid ei lõppe. Hitt on Spotify Beach, kuhu saadeti kutsed juba välja juba paar kuud tagasi. See ei takista inimestel järjekorras seismast, sest Spotify üritused on äpi ametlikus kavas mainitud ning kui kohti on, lubatakse sisse ka tavahing (ehk siin kontekstis Cannes’i kaelakaardiga turundaja). Aga ruumi ei jagu ning mass hakkab kergelt pettunud ilmel tagasi kõmpima. 

Spotify Beach’is esines eile õhtul Florence + The Machine ning Jack Harlow. Täna lisavad rannale kuumust Foo Fighters, A$AP Rocky ja Disclosure. Mõtlesin, et oleks ju tore minna, aga siis lugesin, et eelmisel aastal võttis lavalauad oma ohjeisse Kendrick Lamar ja publikus särasid Dua Lipa ning Naomi Campbell. Sain aru, et see üritus pole vist mulle mõeldud. Ja noh, ega ma sinna ei pääseks ka. 

Võlu ja valu

Sealses rannaalas räägib juttu ka eelpool mainitud Cesc Fàbregas ning Time’i poolt kaks korda 100 mõjukaima inimese hulka valitud näitlejanna Issa Rae. Stagwelli sportlikus rannaalas (kuhu pääsemiseks pidi saatma sooviavalduse, millega ma hiljaks jäin) saab aga lipata koos USA endise kergejõustiklase Allyson Felixiga, kes on tiitlivõistlustelt võitnud 31 medalit (neist 7 OM-kulda) ning näha oma silmaga endiseid jalgpallureid Alan Shearer’it ja Patrice Evra’d või hoopiski NBA legendi Carmelo Anthony’t. 

Ma olen maininud rohkelt sportlasi, aga staare on siin küll igalt elualalt. Sellest, et sadamas on rida jahte, kus igal ühel käib mõne ettevõtte oleng, vist kirjutada ei jõuagi. 

See on üheaegselt nii Cannes’i võlu kui ka valu. Korraga toimub nii pagana palju. Pigem vist ikka võlu. Jah, sa võib-olla ei pääse igale poole, sa ei näe kõike, mida sa näha tahad, aga ka ametlik kava on nii rikkalik, et leiad endale sada korda rohkem, kui oled füüsiliselt ja vaimselt suuteline vaatama ning endasse ahmima. 

Tahad diipi turundus- ja loovusjuttu? Tahad glamuuri (Paris Hilton olevat ka kohal!)? Tahad, et keegi räägiks, kuidas tal läks elus halvasti ja siis ta tegi midagi ja hakkas kõik hästi minema? Tahad poliitikuid? Tippbrändide tippjuhte? Näitlejaid? Aktiviste? Stsenariste? Koomikuid? Muusikuid? Igasugu teist sorti loovinimesi? Futurolooge? Meediaeksperte? Mõjuisikuid? Uusi tutvusi? Uusi teadmisi? Tahad lihtsalt rannas veinikest libistada? Kõike saab. 

Autor: Siim Kera, Cannes

Kõik uudised

TULIs on üle saja liikme. Liitu sinagi Eesti suurima turunduskogukonnaga!

Loe siit, mis hüvesid TULI liikmed naudivad.

TULIst lähemalt