09.12.2022

Elusuuruses Jüri Ratase printinud 3D MAX: tahame aidata turundajatel teha unikaalseid asju

“Kui Jüri Ratase pea sai prinditud, oli natuke kõhe,” muigab 3D MAXi tegevjuht Raiko Kokmann, kelle ettevõtte valmistas tantsusaate finaaliks elusuuruses koopia Jüri Ratasest. „Kõhe just seetõttu, et ta pea oli lihtsalt nii tõetruu.” TULI-le rääkis Raiko, kuidas nende ettevõte võiks turundajate elu paremaks ja põnevamaks muuta.

3D Maxi tegevjuht Raiko Kokmann. Foto: Erakogu

Muideks, 3D MAXi kontoris tekitab külalistes pisikesi ootamatuid hirmujudinaid ja põnevust ka James Bond, kel relv käes. Aga tuleme Jamesist tagasi Jüri juurde. Säärase elusuuruses 3D mudeli valmistamiseks kulub tavaliselt umbes nädalajagu töötunde. Endise peaministriga tehti avasamm septembris, mil ta keha masinasse skanneeriti. 

“See oli päris huvitav, sest ta oli ju kaks kuud tagasi teistsugune, nii et kui nad üksteise lähedal seisid, siis kaks kuud tagasi skannitud Jüri nägi 10 aastat vanem välja kui praegune Jüri,” muigab Kokmann, kelle ettevõte lõi saate tarbeks ka diskopalliga võidukarikad. “Kui selgus, et Jüri saates osaleb, siis kohe uuriti, kas meil on võimalik teha talle mingi kingitus – temasugust tipp-poliitikut polnud seal saates ju varem olnud. Saime temaga kokkuleppele, ta tuli mänguga kaasa, usaldas meid ning saimegi 3D Jüri ellu äratatud.”

3d jyriratas2
Vasakult: 3D Jüri Ratas, tantsupartner Kristina Tarmet, Jüri Ratas. Foto: 3D Max

Selleks on lisaks skanneerimisele (mis võtab aega tund kuni kaheksa) vaja teha muudki. Teist Jüri prinditi välja kaks ööpäeva, et kõik oleks perfektne. Viimistlusele kulus umbes 20 tundi. Lihviti ja nokitseti, grimmeerija pani paruka ja kulmud pähe ning võõpas Jüri inimese värvi. 

Soovitakse teha unikaalseid asju

3D printimine pole maailmas ega ka Eestis uus teema, kuid ettevõtet eristab Eesti ning lähiriikide konkurentidest see, et niivõrd suurt printerit siitkandist ei leia. Ja sellega saab teha oluliselt rohkem asju kui vaid tipp-poliitikute või kohaliku meelelahutusmaailma panteoni kuuluvate tegelinskite visuaalne kloonimine. 

“Üritame kohalikus 3D-valdkonnas uut turgu tekitada,” sõnab Kokmann. “Meie suur printer suudab printida kuni 1,8 meetrit kõrge asja ning veel kõrgemate asjade jaoks saab vajadusel printida mitmes osas. Hea on printida keerulisemaid kunstipäraseid asju, olendeid, koletisi, mille traditsioonilisel meetodil loomine võtaks tohutult kaua aega. Meil on erinevad mudelid olemas, prindime kahe päevaga välja. Saame teha veidi unikaalsemaid asju, selliseid, mida varem pole tehtud. Tahame kasutada masinaid valdkondades, kus nad saavad särada.”

Aitab tähelepanu tõmmata

Üheks selliseks valdkonnaks on turundus. Kokmanni sõnul on 3D printerist kasu, kui on tarvis teha klipi või reklaami jaoks midagi keerukat. 

“Miks mitte printida ürituse jaoks mingi tuntud kuju välja, mis tähelepanu tõmbaks?” küsib Kokmann, kes pakub 3D MAXiga täisteenust alates ideest kuni viimistletud tooteni. “Apteeker Melchiorit filmiti kolm osa ja selle kõik õigused on Eestis, ei ole vaja kuskilt kaugelt õigusi küsida. Vabalt saaks printida Melchiori osatäitja Märten Metsaviiru kuju ning kasutada seda promona näiteks kaubanduskeskustes või kino fuajeedes.”

yoda1
Välja võib printida ka Yoda. Foto: 3D Max

Samuti tahab ta muuta suured 6×3 välipinnad vaakumvormi abi atraktiivsemaks.

“Proovime koostööpartneritega valmistada eenduva mudeli, siis saaks teha vaakumvormiga tõmbed ning kinnitada see reklaami külge,” räägib Kokmann ning lisab lihtsamalt: “Nii tekiks väga veenev 3D kujutis. Praegu kasutatakse sellise efekti tekitamiseks vineeri, aga meie variant lööks reklaami rohkem elama.”

trofee
Miks mitte jagada järgmine kord selliseid võidukarikaid? Foto: 3D Max

Autor: Siim KeraKõik uudised

TULIs on üle saja liikme. Liitu sinagi Eesti suurima turunduskogukonnaga!

Loe siit, mis hüvesid TULI liikmed naudivad.

TULIst lähemalt