Viiruskindla ettevõtte loomise üks alus: palka endast targemad inimesed
Konverents „Viiruskindla ettevõtte loomine“ pakkus läbi teaduslike lähenemiste ja praktikate võimalusi kriiside ennetamiseks ja neis toimimiseks.
Eesti Ettevõtluskõrgkool Mainor korraldas koostöös Ülemiste Cityga üheksandat korda iga-aastase ettevõtlus- ja innovatsioonikonverentsi, mis kandis seekord pealkirja „Building the Virus-Resistant Company” („Viiruskindla ettevõtte loomine“).
„Tunnustatud juhid, eksperdid ja teadlased Eestist, USAst, Jaapanist ja Suurbritanniast jagasid väärtuslikku nõu ettevõtjatele. Mõtestati muutusi juhtimises ja organisatsioonide elurütmis ning uuriti, missugused innovaatilised lahendused aitavad ettevõtetel kriisis vastu pidada ja sellest edukalt väljuda. Arutleti, millised on ettevõtete ootused tänapäeva kõrgkoolidele ja tutvustati värskete teadusuuringute tulemusi,“ kirjeldas EEK Mainori teadusjuht Marina Järvis.
Konverentsi läbivad märksõnad olid jätkusuutlikkus, innovatsioon, juhtimine, äriarendus ja vastutus – viis ettekannet koos paneeldiskussiooni ja teadustööde tutvustustega andsid neile erinevatest vaatevinklitest sisu ja osalejatele kaasa rohkelt mõtteainet.
Oskus keskenduda faktidele, protsessile ja õigetele inimestele
Mehaanika ja elektroonika valdkonnas terviklahendusi pakkuva Hanza Mechanicsi Baltikumi klastri president Emöke Sogenbits rääkis kiirelt kasvava rahvusvahelise ettevõtte ja isiklike kogemuste näitel kriiside ennetamisest ja neile reageerimisest.
Üle kahe kümnendi nii Kesk-Euroopas, USA-s ja Hiinas kui nüüd Tartus erinevate allhankefirmade heaks töötanud Sogenbits juhindus inglise keelsest lühendist VUCA – volatility (volatiilsus), uncertainty (ebakindlus), complexity (keerukus), ambiguity (mitmemõõtmelisus).
„Nagu ütles Deepak Chopra: „Kõikidele suurtele muutustele eelneb kaos.“,” viitas Sogenbits ettekandes populaarse New Age-liikumise ühe silmapaistvama tegelase mõttele. „Reaalsuses hakkavad ettevõtted muutusi tegema alles siis, kui elu muutub ebamugavaks. Puudutagu see siis tarneahelate läbivaatamist, kapitali kasutamist, globaliseerumise ja lokaliseerumise vahekorda või paljut muud olulist.“
Ta kõrvutas homogeenseid ja mitmekesiseid meeskondi ning tõdes: „Erinevate kogemuste, ideede ja filosoofiate kogum loob tegeliku aluse loovateks ja uuenduslikeks lahendusteks. Keskenduge rohkem faktidele ja protsessile ning palgake endast targemaid inimesi! Öelge „ei” neile, kes konfliktide vältimiseks on kõigega nõus!“
Sildade ehitamine aitab uue tehnoloogia turule
Ameerika Ühendriikides nii avalikus kui erasektoris silmapaistva karjääri teinud Linda L. Singh peatus ettevõtliku ökosüsteemi erinevatel mõjuritel, samuti arvukatel näidetel tehnoloogiasiirde ning teadus- ja arendustegevuse vallast.
2015. aastal sai Singhist Marylandi rahvuskaardi esimene naissoost kindral (tänaseks on ta erukindral), samuti on ta kaitseministeeriumide partnerlusprogrammi raames töötanud ministrite ja suursaadikute tasandil ka Eestis. Enam kui 30-aastase juhtimis- ja strateegilise nõustamise kogemusega Singh rõhutas väljendit „muutuste ilu“ ja jõudis tulevikuvaates võtmekohani, milleks nimetas sildade ehitamist.
„Et tuua homne tehnoloogia turule, on vajalik luua tugevamad sidemed tehnoloogiasiirde eri osapoolte – näiteks teadlas- ja äriringkondade – vahel. Protsesside lihtsustamisele ja koostöö tõhustamisele aitaks oluliselt kaasa aja- ja asjakohase õigusraamistiku väljatöötamine,“ lausus rahvusvahelise konsultatsioonifirma Kaleidoscope Affect tegevjuht ja asutaja, kes teeb koostööd ka USA TOP100-sse kuuluva Towsoni Ülikooliga.
Samuti jagasid kogemusi Leedsi Becketti Ülikooli professor Olga Matthias digitaliseerimise, tehnoloogilise innovatsiooni ja masinõppe lahenduste tähtsusest, Kanazawa Ülikooli professor Daisuke Matsushima Euroopas veel vähetuntud teemal „Startup or Re-Startup?” ja logistikaekspert Tarmo Tael, kes rõhutas äritegevuse jätkamise plaani tähtsust.
Konverents on täismahus järelvaadatav:
Toimetas Kaarel Täll, TULI