TULI soovitab. Ignorantsus – liikuma panev jõud
„Millegipärast on ikka nii, et need, kes kedagi kuidagi kuulda ei taha võtta ja kõigele uuele vastu seisavad, on ka maailmas toimuva suhtes kriitilisemad,“ ütleb Rimi vastutustundliku ettevõtluse spetsialist Katrin Bats. Teine lugu sarjast “TULI soovitab”, kus TULI liikmed jagavad
valdkonnapõhiseid ja miks ka mitte valdkonnaväliseid soovitusi nii lugemisvara, ürituste, väljaannete kui ka muu inspireeriva kohta.
Fotol: Rimi vastutustundliku ettevõtluse spetsialist Katrin Bats
Kust küll saada inspiratsiooni, kui sind huvitab valdkond, mille õppimine on koduses Eestis pea võimatu? Olen aastaid vaadanud imetleva pilguga Rimi emafirma ICA toimetamisi ning ammutanud infot igast infokillust, mis sealt minuni jõuab. Vastutustundlik ettevõtlus on muutumas aastatega üha tähtsamaks, kuid eelnevat arvesse võttes pole ime, et paljud ettevõtjad sellest veel ei huvitu või tehakse midagi, mida arvatakse vastutustundliku olevat. Panen siinkohal kirja mõned mõtted, mis mind selles ametis on aidanud. Kõige tähtsam soovitus: vaata enda ümber ringi ja ole uudishimulik – kindlasti jääb silma midagi, mis just sinu valdkonda puudutab ja milles sina saad kaasa lüüa.
Tavaline inimene
Minu suurim inspiratsioon ja liikuma panev jõud tuleneb olukorrast, kus adun ignorantsust. Viimase üheksa aasta jooksul olen Rimis vedanud vastutustundliku ettevõtluse valdkonda ning enim käivitab mind järjekordne telefonikõne kliendilt, kes ei
mõista, miks küll Rimi peab tegema neid tobedaid kilekottidest võõrutamise katseid. Ma olen kannatlik ja kuulan, sest see annab mulle infot, kellega me peame veel rohkem ja kõvema häälega olulistel teemadel rääkima. Mitte vähemtähtis väärtuslik inspiratsiooniallikas on teine äärmus ehk see grupp inimesi, kelle jaoks on igasugune pakend saatanast ning kes nõuavad kõvahäälselt kõikide pakendite müügilt eemaldamist. Paraku peab tunnistama, et nende kahe äärmuse osakaal on suuresti ükskõiksete poole kaldu. Julgen öelda, et osakaal on koguni üheksakümmend kümne vastu. Võite ise järeldada, milliseid kirju ja kõnesid minu inspiratsioonilaekasse rohkem laekub.
Meedia
Kuigi sellest on palju räägitud, et tänapäeva meediast justkui enam midagi tõeväärilist lugeda ei saa, siis mina olen optimistlikum ja usun ka ajakirjanike väärtuste säilimisse. See selleks, tähtsam on siiski asjaolu, et just neil on võime üles leida ühiskonna kitsaskohad ning neist rääkida, kirjutada. Sellepärast jälgin ka huviga, milliseid teemasid kajastatakse ning ühe või teise teema aktuaalsus annab mulle alati selge sõnumi, kas meie suurettevõttena saame ka selles osas midagi ära
teha. Tarbin peaaegu kogu Eesti online- ja trükimeediat, majandusteemadega kursis hoidmise eesmärgil kuulan Äripäeva raadiot. Lisaks olen rõõmustanud viimase aja uue meediakanali Edasi.org tekkimise üle. Ei jõua kokku lugedagi, kui mitu korda olen rõõmustanud, et nad sedavõrd põnevaid persoone kirjutama meelitanud on.
Sotsiaalmeedia
Samasse seltskonda, küll vedi kirjumasse, liigitub ka sotsiaalmeedia. Mõistagi on ka siinjuures oluline endale sarnaste väärtustega inimesi lähedal hoida. Nii saab osa nende jagatavast infost ja selle üle on juba lihtne otsustada, kas jagatud teema sind puudutab või mitte. Ühtlasi jälgin enda jaoks oluliste väljamaiste konkurentide kanaleid, aga ka kohalike koostööpartnerite tegemisi. Viimaste hulka kuuluvad näiteks Tervise Arengu Instituut, SEI Tallinn, Reet Aus jt. Jagame ühiseid väärtuseid ning nii mõnigi kord võib sealt saadud infokild viia täiesti uue ideeni, mida saaks koos teha. Sotsiaalmeedias on tänaseks ka Rimi poolt loodud grupp Tarbime Targalt. Ka sealt ammutan hulgaliselt ideid ning nii mõnigi neist on tänaseks juba ka reaalsusesse jõudnud.
SIMP (Swedish
Institute Management Program)
Tegemist on lühendiga, mis suurele enamusele ilmselt tundmatu, aga neile, kes käinud ja näinud, täiesti hindamatu väärtusega kogemus. Möödunud aastal õnnestus mul osaleda Rootsi Instituudi juhtimisprogrammis, mille fookuses on igal aastal suuresti just vastutustundlik ettevõtlus. Kolme nädala pikkuse õppetsükli jooksul kohtus seitsmest Põhja-Euroopa riigist hoolikalt valitud kolmekümnepealine seltskond, kellele jagasid oma teadmisi Rootsist ja ka mujalt pärit oma ala juhtimise ning vastutustundliku ettevõtluse spetsialistid. Hindamatuks ei teinud kursust mitte ainult saadud teadmised, vaid ka kursusekaaslaste kogemused. Inspiratsiooni kontsentratsioon igas nädalas oli mõõtmatu. Elumuutvaks kogemuseks selle valdkonna vastu huvi tundvale inimesele teeb SIMP-i ka see, et saadud kontaktid jagavad edaspidi oma valdkonna kogemusi ja kirjandust. Kiirel ajal tuleb sedakaudu huvitavaid linke artiklitega rohkem, kui lugeda jõuab. Mõistagi jagatakse omavahel ka oma tehtut ja saavutusi, mis kõik omakorda kuhjaga heureka-hetki pakuvad.
Selle blogi mainimine SIMPi järel on just õigel kohal, sest blogi kirjapanija on üks nimetatud kursuse peamistest lektoritest. Anne Mette on vastutustundliku ettevõtlusega tegelenud juba sellest ajast, mil meie siin Eestis oma uue riigi esimesi toimiva majanduse katsetusi tegime. Pole siis ka imestada, et Skandinaaviamaadel on meile selle valdkonna kohta rohkelt õpetada, ole ainult „mees“ ja jälgi blogi ning võta õppust. Muuseas, selles blogis on Eesti kohta ka juba üht-teist kirjas, sest blogi autorit esindatav Rootsi ettevõte Enact lõi hiljuti käed Eestis sama suunda ajava firmaga Sustinere.
Faktitäius
Taas pean mainima SIMPi, sest olime Rootsis „koolis“ just sel ajal, kui seal ilmus toona Hans Roslingi sulest bestseller „Faktitäius“. Põgusalt on siin kanalis seda raamatut juba mainitud, aga tahaks ikkagi üle soovitada. Pealkirjast lähtudes ja loo alguses mainitud ignorantidele mõeldes tahaks kohe eriti seda raamatut soovitada. Millegipärast on ikka nii, et need, kes kedagi kuidagi kuulda ei taha võtta ja kõigele uuele vastu seisavad, on ka maailmas toimuva suhtes kriitilisemad. Rosling tõestab oma raamatus, et paljud inimesed kalduvad ka kõige lihtsamatele küsimustele globaalsete trendide kohta vastama valesti.
Ta selgitab põhjuseid, miks meie arusaam maailmast on moonutatud. Reaalsetele statistilistele andmetele tuginedes selgub, et paljud asjad maailmas on
tegelikult paremini, kui me arvame. Kui sa siiski tunned, et lugemiseks aega
pole, siis alusta sellest, et löö Google´isse Hans Roslingu nimi ja vaata tema
ettekandeid TEDx Talks´ist, mis on väga sütitavad ja samasugust avastamisrõõmu
pakkuvad nagu raamat. Lisaks vaata üle raamatu autorite „mänguriist“ Gapminder (ikka Google aitab). Viimane pakub samuti kenakesti mängulusti, sest Eesti andmed on. seal ilusti olemas ja pean ütlema, et lehel ringi surfates minu enesehinnang
üheaegselt tõusis (sest lätlastele ja leedukatele teeme nii mõneski asjas ära), aga samas ka langes, sest Eesti keskkonna jalajälg ei anna mingit põhjust heaks
enesetundeks.
Koostööpartnerid
Mul on oma üheksa Rimi-aasta jooksul olnud au paljudel üritustel rääkimas käia. Teadagi on iga ettekande taga hulk ettevalmistusaega, ent võtan need kutsed alati hoolikalt läbikaaludes vastu teadmisega, et mul endal on sealt midagi õppida. TAI alkoholikonverentsil räägitakse ju sellest, kuidas meil rahvana tervisespetsialistide vaatenurgast läheb. SEI või Keskkonnaministeeriumi seminaridel saan ülevaate nii meie endi kui ka mujalt maailmast pärit parimate keskkonnaspetsialistide arvamusest hetkeseisu kohta. Tuleb ette ka seda, et pean rääkima tudengitele. Ka neid hetki pean väga väärtuslikeks, sest nemad on meie tulevased püsikliendid, kelle jaoks olulised väärtused võiks ju kattuda ka meie ettevõtte väärtustega. Seega tasubki reeglina mahukas ettevalmistustöö ennast kuhjaga ära.
Katrin Bats
Rimi vastutustundliku ettevõtluse spetsialist
Rimi on Turundajate Liidu (TULI) liige. TULI ühendab kõiki turundusega tegelevaid professionaale, kes
on huvitatud erialase taseme tõstmisest ning valdkonna ärksaimate
kaasamõtlejate hulka kuulumisest. TULI-sse kuulub praegu 53 ettevõtet.