20.01.2025

TikTok läks ja tuli kohe tagasi! Kas sotsiaalmeediakanalite tulevik on ühe mehe kätes?

Nädalavahetus oli (Ameerika) TikToki kasutajatele segane. Kõigepealt valati pisaraid, sest USA ülemkohtu otsusena suleti suurriigis miljonite lemmikrakendus. Kõigest mõned tunnid hiljem said kasutajad aga näpud taeva poole heita ning rõõmustada: TikTok on tagasi!

Mis saab TikTokist? Foto: Unsplash.com

Au TikToki taassünni eest napsas endale Donald Trump, kes pole veel USA presidentki. Ta sisseõnnistatakse ametisse alles täna (20.01) õhtul! Huvitav sündmuste käik, kuna just Trump oli see, kes 2020. aastal soovis TikToki riigist minema lüüa: argumendiks Hiina kommunistliku partei ligipääs ameeriklaste andmetele. Seetõttu oli üllatav näha TikToki ajutise sulgemise järel äpis kuvatud sõnumit, kus toodi välja, et Trump lubab probleemi ära paigata. 

Pühapäevasel poliitüritusel lausus Trump: “Ausalt, meil pole valikut, me peame TikToki päästma.” Pole täpselt teada, miks ta oma meelt muutis, kuid välismeedias arvatakse üheks põhjuks olevat seda, et ta liitus juunis TikTokiga ning on praeguseks kogunud juba 15 miljonit jälgijat. Samuti investeeris TikTokki miljardär Jeff Yass, kes on üks Vabariiklaste partei suurtoetajaid. Otseloomulikult on äpil suur mõju USA majandusele: maksutulu ulatub miljarditesse ning TikTokil on riigis 59 000 töötajat. 

“Kui laiemat pilti vaadata, aitab see samm Trumpi populaarsust USA TikToki kasutajate seas tõsta ning veidi on siin ka populistlikku maiku, sest TikToki keelustamise plaan sai alguse just Trumpi eelmise administratsiooni jooksul,” sõnab VAASi digistrateeg Johannes Sepp. “Kuna Trump andis oma sotsiaalmeediakanalites juba varasemalt teada, et kavatseb kohe presidendiks saades kohtuotsuse edasi lükata ja TikTokile ajapikendust anda, siis oli otsus oodatav. Aga üllatav oli see, et olukord lahenes enne kui Trump ametlikult presidendiks sai.”

TGS Balticu vandeadvokaat Silvia Urgas sõnab, et nädalavahetusel toimunu on üsna pretsedenditu. Just ses osas, et sotsiaalmeediaplatvormide saatus on USA-s liikumas ühe inimese – presidendi – kätesse. 

“Ülemkohus võttis TikToki keelamise otsuse vastu täiesti konsensuslikult, mida juhtub seal harva,” räägib Urgas. “Kõik ülemkohtunikud – nii demokraatide kui vabariiklaste poolt nimetatud – hääletasid bänni poolt. Ning selles olukorras ütles inimene, kes polnud tol hetkel isegi president, avalikkusele, et otsust ei täideta ehk ei juhtu midagi hullu, kui rakendus on ikka kättesaadav. Sellega rahustas ta ka kõiki vahendajaid ehk äpipoode, et midagi ei juhtu, kui nad TikTokki oma poest ei eemalda. 

Trumpi käitumine on üsna vastuolus põhimõttega, et kohtuvõim on täidesaatvast võimust lahus. Lisaks on teada, et TikTok rahastab Trumpi inauguratsiooni. Lisaks on nii Mark Zuckerberg, Elon Musk kui ka Jeff Bezos, samuti TikToki juht Shou Chew oodatud Trumpi ametissevannutamisele. Otsus näitab, et vähemalt USA-s sõltub kõigi sotsiaalmeediarakenduste tulevik sellest, mida üks mees arvab. Teadmata on, kuidas meediaplatvormide algoritmid, sisu ja nende modereerimine on tulevikus mõjutatud põhimõtteliselt ühe inimese tujudest.” 

Põnev on jälgida, mis saab edasi, sest Trump ei päästnud TikTokki lõplikult. Rakendusel on 90 päeva aega, et leida situatsioonile lahendus. Tõenäoliselt tähendab see seda, et TikTok peab vähemalt mingis osas leidma endale ameeriklastest omanikud. Meedias on räägitud, et platvormi soetamisest võivad olla huvitatud Elon Musk ja MrBeast. 

Kas Euroopa keelustab TikToki? 

Kuigi suure tõenäosusega ei kao TikTok Ameerikast kuhugi, on see siiski turundajatele hea meeldetuletus, et kanalid, millesse on kõvasti aega ja raha panustatud, võivad hetkega õhku haihtuda. 

“Möödunud olukord on väga hea reaalsuskontroll kõikidele turundajatele, kes on turunduse põhirõhu just TikTokki suunanud,” tõdeb Sepp. “Kui kanal saab keelu, siis kuidas toimetaksid edasi? Kõiki turundusmune ei tasu ühte korvi panna ja juba praegu tasub mõelda, millises kanalis saaks TikTokiliku sisuga veel silma paista. Kanalipõhine sisu on edu aluseks, aga kanalite killustatuse tõttu on optimeerimise kohti.”

Mis aga juhtuks, kui TikTok Ameerikast kaoks? Ja kuidas see Eesti turundust mõjutaks? 

“USA-s on 170 miljonit TikToki kasutajat ning selle turu kadumisega kaoks väga arvestataval määral suuri mõjuisikuid ja sisu, mille pärast kasutajad TikTokis palju aega veedavad,” ütleb Sepp. “Ameeriklaste kadumine langetaks pikas perspektiivis kanali sisukvaliteeti ja olemasolevad kasutajad hakkaksid tõenäoliselt teiste kanalite poole vaatama. Positiivse nurga alt oleks sisukonkurents väiksem ja orgaaniline tulemuslikkus võiks Eesti kontode jaoks hoopis kasvada.” 

Kui USA TikToki keelustaks, võivad sarnases suunas liikuda ka Euroopa Liit ja Eesti. Sel ajal, kui TikTok oli viivuks bännitud, jõudsid analüütikud juba arvata, et tõenäoliselt jõuab keeld mujalegi. Välisminister Margus Tsahkna avaldas nädalavahetusel arvamust, et TikToki keelustamist tuleks kaaluda ka Euroopas. 

Sepa sõnul pole paanikaks siiski põhjust: kuna TikTok jätkab (ilmselt) USA-s, võib eeldada, et TikTok jätkab (vähemalt praegu) ka Euroopas. 

Samas usub Urgas, et TikToki keelustamisest räägitakse tulevikus Euroopas aina enam, kuid tõenäoliselt ei ole potentsiaalsed keelupõhjused samad, mis Ameerikas. Seal taheti rakendus keelata, sest see kuulub Hiinale. Euroopas on jututeemadeks tõenäoliselt andmekaitse ning see, et TikToki abil paistab hõlbus valimisi mõjutada. Samal ajal ei taha ameeriklased ja TikTok piirangutest ilmselt midagi kuulda. 

“META juht Mark Zuckerberg ütles Trumpile, et ta ootab mehe abi selles osas, kuidas Euroopa Liit tahab sotsiaalmeediakanalite tegevust piirata,” räägib vandeadvokaat. “Oodatakse, et USA hakkaks selgelt vastu Euroopa Liidu soovidele erinevaid platvorme reguleerida.”

Autor: Siim Kera, TULI

Kõik uudised

TULIs on üle saja liikme. Liitu sinagi Eesti suurima turunduskogukonnaga!

Loe siit, mis hüvesid TULI liikmed naudivad.

TULIst lähemalt